Antalya-Kaş Hakkında,Kaş Turizmi,Kaş Fotoğrafları

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Türkiye Tatil Yerleri Bölümünden Antalya-Kaş Hakkında,Kaş Turizmi,Kaş Fotoğrafları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Antalya-Kaş Hakkında,Kaş Turizmi,Kaş Fotoğrafları

  Reklam  Antalya-Kaş Hakkında,Kaş Turizmi,Kaş Fotoğrafları

  Forum Alev
  Kaş, Dünya turizminin önemli kentlerinden birisi olan Antalya'nın bir ilçesidir. Merkez nüfüsu 8.000 dir. Köyleri ile birlikte toplam nüfusu 50.000 dir.

  Antalya'ya 200 km. uzaklıktadır. Deniz kıyısında küçük bir sayfiye yeridir.. Hemen 3 mil uzaklıkta Yunanistan'ın Meis adası ile komşudur. Etrafı tamamen yeşil maki topluluğu ile örtülüdür.. Isı derecesi hiç bir zaman sıfırın altına düşmez. Yıllık nem ortalaması % 54 tür. Batısında Dalaman Havaalanına 160 km dir. Doğuda Antalya havaalanına 200 km. dir. Karayoluyla ulaşım kuzeyden Antalya-Korkuteli-Elmalı-Kaş 200 km.dir. Yolları asvalttır. Eşsiz sedir ormanları rahatlıkla bu yol güzergahında görülebilir. Sahil şeridinden Antalya-Kemer-Finike-Kaş 200 km.dir.

  Akdenizin maviliğini, doğanın yeşilliğinin en güzel örneklerini bu yolculuk esnasında görebilirsiniz. Denizde yat turizmi önem arzetmektedir. Her türlü yatların gelebildiği ve ulaşımın sağlanabildiği bir konumu vardır.
  Köyceğiz ile Antalya arasında kalan , Teke Yarımadasını içine alan, kuzey sınırını, Köyceğiz ile Antalya arasına çekilen bir hattın oluşturduturduğu bölgenin adı eski çağda Likya idi. Batısındaki en yüksek dağ AKDAĞ (Massikytos), doğusunda en yüksek dağ BEY DAĞI (Solyma) dır.

  Tarihçe: Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin en eski adıdır. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır. Makedonya Kralı Büyük Iskender'in, Anadolu seferi sırasında, Kralliğın egemenliği altına girmiştir. İskender'in genç yaşta ölümünden sonra bölge, Seleukoslar'la Ptolemaioslar arasında el değiştirmiştir.

  Antik kent, Roma Dönemi'nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi'nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almıştır. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti ilçeyi Yıldırım Bayazıt zamanında topraklarına katmıştır.

  Meyis Adası'na en yakın noktayı oluşturan Kaş tarihi eserler yanında tam bir doğa cennetidir. Çukurbağ Yarımadası bir dil gibi denize uzanmakta, yarımada üzerinde yeni yapılmış modern oteller yarımadayı süslemektedir. Yarımada aynı zamanda güzel manzarasıyla 3km.'lik iyi bir yürüyüş parkurudur.


  Küçükçakıl Plajı
  Kaş merkezinden sol tarafa doğru 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. İsmindende anlaşılacağı gibi, çakıllardan oluşan halka açık küçük bir plajdır. Plajın her iki tarafında da günübirlik ihtiyaçlara cevap verecek işletmeler mevcuttur. Bunlar kayaların üzerinde güneşlenme terasları bulunan ve her türlü yeme, içme ve günlük ihtiyaçlar için gerekli her türlü hizmeti sağlayan Küçükçakıl Plaj İşletmesi ve Çınarlar Plaj işletmesidir.

  Plajın özelliği hemen girişinde bulunan kaynak sularıdır. Bu sayede suyun sıcaklığı diğer yerlere oranla her zaman daha soğuktur. Ayrıca merkeze çok yakın olmasıda devamlı olarak tercih edilmesinin bir nedenidir.  Büyükçakıl Plajı

  Küçükçakıl'a giden yolu takip ederseniz yaklaşık yirmi dakikalık bir yürüyüşten sonra Büyükçakıl plajına ulaşırsınız. Özellikle yazın yolun dönüş aşamasında tırmanma aşamasının hayli zor olması nedeniyle yürüyerek ulaşım yerine taksi ile gidilmesi tavsiye olunur.Küçükçakıla oranla daha geniş bir plaja sahip olan Büyükçakıl plajı aynı kaynak suyu özelliğini de taşır.

  Plajın etrafında günlük ihtiyaçların karşılanabilmesi için günlük tesisler mevcuttur.Tüm gününüzü ailecek geçirebileceğiniz, denizinin mükemmelliği ile tavsiye edilebilecek bir köşe
  Kalkan
  Kaşa bağlı belde olan Kalkan, Kaş`a 25 km. uzaklıktadır. Görülmeye değer bir koyun kıyısına kurulmuştur. Otelleri, pansiyonları, restoranları ve alış-veriş mekanları ile her yıl binlerce turist çekmektedir. Kalkan`ın mimari yapısı ve kent dokusu fazla bozulmamıştır. Yat limanı, uğrayan teknelerin her türlü ihtiyacını karşılamaktadır. Çok sayıda güvercini barındırması nedeniyle Güvercinlik Deniz Mağarası olarak anılan mağara, Kalkan`a 2 km. mesafededir ve mağaraya teknelerle gidilebilir.

  Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunan Kaputaş plajıda bölgedeki en güzel plajlardan birisidir. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerindendir. İki tarafı yüksek kayalıklardan oluşmuş bir kanyonun denize ulaştığı yerdir. Kaş'dan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür ve her on beş dakikada bir dolmuş vardır.
  Kaş'da düzenlenen tur ve etkinlikler;
  -Kaş-Kekova(Batıkşehir) Üçağız-Kaleköy
  -Meis Adası
  -Mavi Mağara-Kaputaş Plajı-Kalkan(Tekne ile)
  -Kaş-Kalkan-Patara-Xanthos-Saklıkent-Tios
  -Kalkan-Bezirgan-Sütleğen-Gömbe Yaylaları
  -Kaş-Üçağız-Kekova-Simena
  -Kaş-Myra-Noel Baba Kilisesi
  -Toroslarda yürüyüş turları
  -Kaş-Gömbe-Elmalı-Arikanda-Finike-Myra
  -Kış sezonunda yabani domuz avcılığı
  -Balık tutma turları
  -Toroslarda Jeep-Safari turları
  -Sualtı dalış turları
  -Artventure Sanat Serüveni


  Ne Yenir?

  Akdeniz'in tipik mutfak yemekleri ünlüdür. Yörede, her mevsimde yetiştirilen taze tarım ürünleri, günlük olarak sunulmaktadır. Her türlü et yemekleri, deniz ürünleri ve balık çorbası meşhurdur. Yörede Arıcılık ve Bagcılık gelişmiştir. Karakovan balı ve çam balı, pekmez alınabilecek ürünlerdir. Yörede bol yetişen keçiboynuzundan yapılan keçi boynuzu pekmezi yöreye özgüdür.

  Ne Alınır?

  Kaş ve çevresinde el yapımı kilim ve dokumalar üretilmektedir. Yöreye özgü 'Barak kilimi' ve keçi tüyünden üretilerek dokunan kılçar ünlüdür. Dastar, tülbent, yemeni üretilerek hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Ayrıca ceviz ağacından süslemeli çeyiz sandıkları, ağaçtan sehpalar, tahta kaşıklar ve oklavalar yörenin özellikleridir. Ayrıca Kaş'ın Cuma Pazarı da ünlüdür.

  Kaş'ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde, halıcı dükkânlarının arasında karşımıza çıkan ve tek bloktan oluşan bir lahiddir. Günümüze sağlam bir şekilde gelebilen lahdin üzerindeki sekiz satırlık Lykia dilindeki yazı okunamadığı için lahdin kime ait olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle de halk ona Kral Lahdi adını yakıştırmıştır.

  Uluslararası Kaş Likya Festivali
  Likya bölgesinin ana merkezi olan Kaş ve çevresinin kültür ve sanat merkezi olarak tanıtılabilmesi amacıyla her yıl Kaş Belediye Başkanlığı'nca düzenlenir.

  Jeep-Safari
  Kaş'ın etrafının dağlarla çevrili olması jeep safari turlarının düzenlenmesi önemini arttırmıştır. Mevcut seyahat acentaları tarafından organize edilen turlar sabah erken saatlerde başlar ve dağ yollarını takip ederek Saklıkent veya Gömbe istikametinde devam ederek akşam üzeri Kaş'da sona erer. Dağ köylerinden geçerek doğal güzellikleri ve köy hayatını yakından görmek isteyenlere tavsiye olunur
 2. 2
  Sevinç
  Bayan Üye

  --->: Antalya-Kaş Hakkında,Kaş Turizmi,Kaş Fotoğrafları

  Reklam  Antalya Kaş Resimleri


 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Antalya-Kaş...
  Resimler ve Bilgiler için teşekkürler...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi