Alim (Uyan Alim Sabah Oldu) Türküsü ve Hikayesi

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Türkü Hikayeleri Bölümünden Alim (Uyan Alim Sabah Oldu) Türküsü ve Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Alim (Uyan Alim Sabah Oldu) Türküsü ve Hikayesi

  Reklam  Alim (Uyan Alim Sabah Oldu) Türküsü ve Hikayesi

  Forum Alev
  Alim (Uyan Alim Sabah Oldu)


  Sandıklı ilçesinin güneydoğusunda bir dağ vardır. Bu dağın doruklarında kar, yaz kış eksik olmaz; onun için midir bilinmez adına "Akdağ" demişler. Çünkü başı daima uzaktan bakıldığında ağarır durur. Karlarla kaplı, göğsü çimenlerle dolu bu dağa sırtını yaslamış ağaçların arasında şirin bir köy vardır. İşte hikayemizde bu köyde 1970' li yılların başında yaşanmıştır.

  Bu köyde Ali adında bir delikanlı vardır. Kendi halinde işinde gücünde bir yiğittir Ali. Ali'nin gönlü birgün yakın köylerde yaşayan güzel mi güzel bir kıza düşer. Ali'nin annesi ve akrabaları kızı birkaç sefer istemeye giderler. Her seferinde de yanıt hayırdır. Bizim yabana verilecek kızımız yoktur. En son gidişlerinde cevapları yine hayırdır. İşte o zaman dünürcü kadınlardan bir tanesi "Verecekseniz verin artık yoksa biz yapacağımızı biliriz" der. Yani kızı kaçıracaklarını ima eder. O zamana kadar kızın babası böyle bir olasalığa ihtimal vermez, "Benim kızıma güvenim tamdır, eğer böyle birşey olursa düğünlerini kendi elimle yaparım" der.

  Velhasıl, Ali bir geceyarısı köpek havlamaları ve silah sesleri arasında kızı kaçırır ve köyüne getirir. İşte kızın ailesi o zaman yumuşar ve barışırlar. Üç gün üç gece düğün dernek kurulur, Ali dünya evine girer ve muradını alır. İki ay sonra da askere gider, lakin amansız bir hastalık Ali'nin yakasına yapışır ve bırakmaz; düğününden altı ay sonra bu dünyadan göçer gider, geriye bu yanık ağıdı kalır.


  Alim (Uyan Alim Sabah Oldu)

  Alimin gömleği atlas
  Alim yüzüme bakmaz
  Asker olan böyle yatmaz
  Uyan alim sabah oldu

  Alim koyumuz uzak
  Elim kına yüzüm duvak
  Kalk da şu halime bir bak
  Uyan Alim sabah oldu

  Anam ağlar Alim diye
  Göz yaşları döndü sele
  Böyle yatış bilmem niye
  Uyan Alim sabah oldu
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Alim (Uyan Alim Sabah Oldu) Türküsü ve Hikayesi

  Reklam  Türkülerde yaşanan ve anlatılan olayların bir çoğu insanların acılı yanlarını anlatmaktadır.Yine bir aşk hikayesi ve sonunda gelen trajik bir ölüm olayı anlatılmaktadır.Ali sevdiği kızı alır evlenir ve 6 ay sonra hastalanarak ölür.+ Yorum Gönder
türkü alimin giydi atlas alim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi