Suzan Suzi Türküsünün Hikayesi

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Türkü Hikayeleri Bölümünden Suzan Suzi Türküsünün Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Suzan Suzi Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Suzan Suzi Türküsünün Hikayesi

  Forum Alev
  Suzan (Suzi) ve Kırklardağı Türkü Hikayesi

  Diyarbakır'ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardağı vardır. Bu Kırklardağı'nın arkasında Kırklar Ziyareti vardır. Çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler.
  Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti'ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. Bir kızı doğmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve Kırklar'a ***ürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. Müslüman komşularının oğlu Adil'le, birbirlerine aşık olmuşlar. Yine bir doğum yıl dönümünde, annesi Suzi'yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti'ne göndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil'le beraber, dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişler. Kırklar Ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret Suzi'yi çarpmış. Kız On Gözlü Köprü'nün orada, Dicle'de boğularak ölmüş. Suzi'nin ölümünden sonra, Adil de aklını yitirmiş.

  Kırklardağı'nın yüzü
  Karanlık sardı düzü
  Ben öleydim Suzi-Suzi
  Ziyaret çarptı bizi

  Köprü altı kapkara
  Anne gel beni ara
  Saçlarım kumlara batmış
  Tarak getir de tara

  Köprünün orta gözü
  Sular apardı düzü
  Ben öleydim Suzi-Suzi
  Dicle ayırdı bizi
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Suzan Suzi Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Efsanevi türkülerden biridir.Anadolu'da çocuğu olmayan çiftlerin adak adamaları ve sonunda çocukları olmaları ve çocukların ölümüne kadar giden bir yolu anlatmaktadır.Batıl inançların artık eskisi kadar kalmaması insanların daha bilinçli olmasından kaynaklanmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi