Bir Bilim Adamının Romanı (Oğuz Atay) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Bir Bilim Adamının Romanı (Oğuz Atay) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Bir Bilim Adamının Romanı (Oğuz Atay) Özeti

  Reklam  Bir Bilim Adamının Romanı (Oğuz Atay) Özeti

  Forum Alev
  Bir Bilim Adamının Romanı  Yazarı: Oğuz Atay
  Sayfa Sayısı: 280
  Yayınevi: İletişim Yayınları
  Dili: Türkçe
  İlk Basım Tarihi: Ocak 1987
  ISBN: 9754700672


  Roman iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mustafa İnan’ın doğumundan eğitim hayatı bitene kadarki dönem; İkinci bölümde ise hocalığından ölümüne kadarki süreç anlatılmaktadır.
  Eser, Mustafa İnan’a şivesi ve görüntüsüyle çok benzeyen bir çocuğun Fen Fakültesi’ne giriş sınavının sonuçlarını öğrenmek için beklediği bir kuyrukta başlar. Kuyruktaki diğer öğrenciler, çocuğa taşralı olarak bakmakta; onun sınavı kazanamayacağını düşünmektedir. Yan blokta ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’ ödülleri dağıtılmaktadır. Orta yaşlı bir adam çocuğun yanına gelir. Bilimle uğraştığı belli olan bu orta yaşlı adam, Mustafa İnan’dan bahseder çocuğa. Törende ‘Bilim Hizmet Ödülü’ ölümünden dört yıl sonra Mustafa İnan’a verilecektir. Törende çocuk, Mustafa İnan hakkıda pek çok şey öğrenir. Oğuz Atay, bu orta yaşlı adam vası*tasıyla Mustafa İnan’in hayatını anlatmaya başlar.
  Elinizdeki kitapta, Prof. Mustafa İnan'ın hayatından kesitler veren bir de fotoğraf albümü yeralıyor.  "sistemi anlamak için," dedi profesör, "daha doğrusu, sistemin gerisindeki matematik düzeni anlamak için, formüllerin gerisindeki matematikçiyi, onun nasıl düşündüğünü sezmek gerekiyor. bunu öğretmiyorlar size; belki liseden sonra da öğretmiyorlar, hiç öğretmiyorlar. matematikçinin neden ve nasıl düşündüğünü hiçbir zaman bilmiyorsunuz belki. "matematiği birtakım uzun ve yorucu işlemlerden ibaret gördüğünüz için de bilim çekici gelmiyor size. sayıların ve eski yunanca harflerin gerisinde canlı ilişkiler olduğunu sezemezseniz, sayılarla hayatın arasındaki ilişkiyi göremezseniz, matematik ve dolayısıyla fizik çalışmanın tek amacı sınıfı geçmek olur."

  bir bilim adamının romanı/ sayfa:249:
  sonunda hüseyin inan, "babamı ben yıkarım" dedi. "bu benim görevim." ve hastanenin ameliyathanesinde hüseyin inan, babasının ölüsünü yıkadı.
  gözleri yaşartır...
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Bir Bilim Adamının Romanı (Oğuz Atay) Özeti

  Reklam  İletişim Yayınlarının eseri olan Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay'ın İTÜ İnşaat Fakültesi'nden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnan'ın yaşam öyküsünü anlattığı romanıdır+ Yorum Gönder
bir bilim adamının romanı karakterleri,  bir bilim adamının romanı özeti,  bir bilim adamının romanının karakterleri,  bir bilim adamının romanı karakter analizi,  bir bilim adam
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi