Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin) Özeti

  Reklam  Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin) Özeti

  Forum Alev
  Yazar : LATİFE TEKİN | Baskı Yılı : 2008 | Yayın Evi : EVEREST YAYINLARI | Sayfa : 218


  Sevgili Arsız Ölüm, modern edebiyatımızda önceli olmayan bir dil, ses ve anlayışla kurulmuş bir romandır. Yazarın öz yaşamını da içeren bir biçimde, Huvat ailesinin köyden kente göçü, aile fertlerinin yoksulluk bilgisi ve geleneksel kültürleriyle kentteki yaşama tutunma çabalarını konu edinir.
  Bu romanı biricik yapan şey, yazarın anlatısında içselleşmiş olan annenin sesidir. Annenin sesi, masallar, türküler, maniler, meseller ve halk hikâyelerinden oluşmuş bir sestir. Dolayısıyla, sözlü kültürün anlatı dilinin müziğini, modern dilin dolanımından geçirerek başkalaştırmış, yeni bir nota oluşturmuş ve ortaya benzersiz bir metin çıkarmıştır yazar.
  Anlatıya fantastik bir edebi zevk kazandıran ve kitabı ‘büyülü gerçekçilik’ kapsamında nitelemeye yol açan özellik, anlattığı her şeyle, örneğin kuyuyla ya da babayla aynı mesafede kalabilen, minyatür resimlere benzer bir dil ölçüsüdür. İşte, yazarın, kahramanlar ve nesnelerin gözüyle dünyayı kurmasının başarısıdır bu; kendini saklayabilmesi ve yoksulların sesindeki derin bilinci duyumsamasının başarısı...
  Sevgili Arsız Ölüm edebiyatımızda sevinçle karşılanmış ve Farsça’dan İngilizce’ye, Rusça’dan İspanyolca’ya kadar birçok dile çevrilip, bu dillerde de benzer ilgiyi görmüştür.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin) Özeti

  Reklam  Latife Tekin tarafından yazılan romandır latife tekini meşhur eden kitap olark bilinmektedir İlk Yayınlanma Tarihi: 1 Ocak 2013 sensidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi