Cezmi (Namık Kemal) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Cezmi (Namık Kemal) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Cezmi (Namık Kemal) Özeti

  Reklam  Cezmi (Namık Kemal) Özeti

  Forum Alev
  Cezmi

  Cezmi namik kemal.jpg
  Yazar: Namık Kemal
  Yayınevi: Timaş
  Hazırlayan: Recep Şükrü Güngör
  Basım Yeri: İstanbul
  Sayfa Sayısı: 328


  KİTAP HAKKINDA
  Şâir kimliği ile tanıdığımız Namık Kemal’in iki romanı var: İntibah, Cezmi.

  İlk olarak İntibah’ı dört yıl aradan sonra da Cezmi’yi yazmıştır. Midilli adasında kaleme alınan bu romanın konusu Osmanlı tarihinden alınmıştır.

  İntibah ilk edebî romanımız, Cezmi ise ilk tarihî romanımız kabul ediliyor.

  Cezmi romanı yazarın tasarladığı şekilde bitmemiştir. Yazar bu romanın ikinci cildini de yazacağını bildirmiş fakat sonra bunu yapamamıştır. Bizce Namık Kemal, bu kitapta anlattığı muhteşem yıllardan sonra, kötüye giden bir tarihi anlatmak istememiştir. Ömrünün yetmediği de tarihi bir gerçektir.

  Namık Kemal, İntibah’ta işlediği duygu yoğunluğunu bu romanında da işlemiştir. Hayalî unsurlara bolca yer vermiştir. Olaylar trajik bitmişti. Karakterler subjektif açıdan ele alınmıştır. Yazarımızın şiir üslûbunu romanda da sürdüğünü görüyoruz. Bu durum, yazarımızın, romantizminden çokça etkilendiğini gösteriyor.

  Namık Kemal, bu eserini İslam birliği fikrini anlatmak için yazmıştır.

  Midilli adasında yazılan Cezmi parça parça yayınlanmıştır. 1963’te yeni harflere aktarılan Cezmi’nin kısa sürede birden çok baskısı yapılmıştır. Bu eserin çok okunmasını sağlayan en önemli husus şudur: Tarihin tarihî romanla anlatılmış olmasıdır. Cezmi’de üç devletin tarihi anlatılır: Osmanlı, İran ve Kırım Hanlığı.

  İstanbul’da başlatılan olay, savaşları takip ederek İran sınırına, oradan Kırım’a son olarak da İran’a kadar uzanır. Romanın çoğunluğunu son bölüm oluşturur.

  Cezmi bilgin, şair ve savaşçı kimliğiyle Namık Kemal’in kendisini andırıyor. Ciritte, atlı sporlarda usta bir kahramandır. Yazarımız bu eserinde adeta kendi gençliğini görüyor.

  Romanın kahramanı Cezmi hem şairdir hem de bir savaşçıdır. Mîrahur Ferhat Ağa ata iyi bindiği için; II. Selim’in hocası Nev’i de iyi kalem kullandığı için Cezmi’yi takdir ederler ve korumalarına alırlar. Baş tarafta Cezmi uzun uzun tanıtılır. Fizikî ve ruhî portresi verilir. Teknik olarak yeterli değildir, ama Namık Kemal’in dönemine göre değerlendirecek olursak yazarımızın roman tekniğini hayli bildiğini görürüz.

  II. Selim zamanında Türk-İran seferlerine katılan Cezmi, ordu komutanı Özdemiroğlu Osman Paşa’nın dikkatini çekiyor. Paşa Cezmi’yi yanın çağırıyor ve takdir ediyor. Bu arada Kırım ordusu Giray Han’la da tanışıyor ve onun da takdirini kazanıyor.

  Savaş sırasında Adil Giray ile Gazi Giray İranlılara esir düşüyor. O sıralarda İran’ı, Şah’ın gözleri kör olduğu için karısı Şehriyar ile kız kardeşi Perihan yönetiyor.

  Adil Giray sarayda esir tutuluyor. Gazi Giray ise Kahkaha kalesine gönderiliyor. Şehriyar ile Perihan Adil Giray’a âşık oluyorlar. Adil Giray sadece Perihan’ı seviyor. Perihan genç ve güzel olmasının yanında mezhepçe de sünnî’dir. Bu aşk meselesi saraydaki iki hanımı birbirine düşürür. Büyük rekabetler başlar. Perihan savaşçı bir kızdır. Şehriyar entrikalar çevirerek Adil Giray’ı elde etmeye çalışır. Perihan ile Adil ise İran sarayını Şiilerin elinden kurtarmak için planlar tertiplemektedirler. Bunun için kendilerine yardım edebilecek yegane kahraman Cezmi’dir. Cezmi’yi gizlice İran’a çağırırlar. İran’a bir derviş kılığında giren Cezmi, Adil ile Perihan’ın İslam birliği için çalıştığını öğrenir ve onlara yardım için kendini her tehlikeye atmaktan geri durmaz.

  Şehriyar ise Mirza Süleyman’la anlaşarak Perihan’ı ve Adil Giray’ı öldürme planları yapar. Onların kaçacakları haberini alınca Adil Giray’ın odasında koşar, oradan çıkarken Adil Giray’ı öldürmekle görevli Şiî koruyucular kendini görürler. Şehriyar kocasının yatak odasına sığınır. Fakat kinli, gayzlı koruyucular onu kocasının kucağından alırlar parçalarlar.

  Bu arada diğer tarafta Adil’e ve Perihan’a yardım için bekleyen Cezmi yaralanır. Perihan ve Adil Giray koruyucularla kahramanca mücadele ederler ama o kadar kalabalıktan sağ kurtulamazlar.

  Cezmi onların cesetlerini gömdükten sonra Abbas isimli bir yardımcının aracılığı ile derviş kıyafeti bulur ve yurda döner.

  Namık Kemal 16. yüzyılı içine alan bir eser yazmaya başlamış fakat ne acı ki, tamamlayamamıştır.

  Cezmi, tarihî bir romandır fakat, anlatıldığı devrin dili değil, yazıldığı devrin dili kullanılmıştır.

  Kahramanlar yazarın verdiği taşıyor. Mirza Hamza eğlenceyi seven zevkten başka düşüncesi olmayan bir adamdır. Şah olayları anlamaktan acizdir. Olay akışı içinde hissettirilebilirken yazarın dilinden söylenmesi... ilk romanlarımız için bu kadarcık hatanın olması gayet normaldir.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Cezmi (Namık Kemal) Özeti

  Reklam  Cezmi romanı namık kemal tarafından yazılan eserdir Cezmi türk edebiyatında ilk tarihi roman" olarak kabul edilen eserdir timaş yayınları tarafından istanbulda basılmıştır+ Yorum Gönder
cezmi romani tahlili,  namik kemalin ruhi portresi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi