Parfümün Dansı (Tom Robbins) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Parfümün Dansı (Tom Robbins) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Parfümün Dansı (Tom Robbins) Özeti

  Reklam  Parfümün Dansı (Tom Robbins) Özeti

  Forum Alev  Yayınevi : Ayrıntı

  Basım Yılı : 2004

  Sayfa Sayısı : 373

  Çeviri : Belkıs Dişbudak


  "Oyunculuk uçarılık değil, bilgeliktir" diyerek çılgınlık derecesinde "oyuncul" romanlar yazan Tom Robbins, bu romanda hayatımızı var eden en temel kavramlar hakkında düşünmeyhe ve insanın doğayla ilişkisinin kopma sürecinin anlatııldığı düşsel / tarihsel bir yolculuğa çağırıyor bizi. Batı'dan Doğu'ya, oradan da Yeni Dünya'ya uzanan, ölümsüzlüğü kovalayan ve yüzyıllar süren bir yolculuktur bu. Batı acı çekmeyi seven, mantığa, bireyciliğe ve üretime tapınanların diyarıdır. Doğu, aşka, boş zamana, münzeviliğe, bilinmezliğe hayatında yer veren insanların yaşadığı su ve parfüm diyarıdır. Yeni Dünya'da ise sadece "başarı" ve hırs vardır. Yolculuğun en ilginç kişisi ise keçi ayaklı, zevk ve bereket tanrısı Pan'dır. Pan, insanların duyguları ile düşünceleri arasına duvar çekmeleri, yaşamak yerine, cennete kabul edilmek ve doğayı tahakküm altına almak için çalışmaları; dans çalışmaları; dansı müzik ve aşkal ilgilenmek yerine, doğru ve yanlışla uğraşan Aristo, İsa ve Descartes'a inanmaları ile gücünü yitiren bir tanrıdır. Aynı zamanda Bay Mantıksız, Bay İçgüdü, Bay Hayvani Sır, Bay Çingene, Mastürbasyon, Bay İnatçı Güç, Bay Küstahlık, Bay Doğa Eni İyisini Bilir...dir.

  Pan'ın en yakın arkadasları ise ,"insanın kalbiyle yaşamasını " savunan kendi kendinin kralı Alobar ve Kama -Sutra'yı bütün incelikleriyle bilen koku bilgesi Kudra'dır.

  Bugün Pan'ın,Alobar'ın ve Kudra'nın izleyicileri günahlarındna pişman olmayan günahkarlar,inançsızlar,şehvetli kadınlar,müzisyenler,aşıklar,asiler,şairler ve delilerdir.

  Bu kitapta hayatlarını bir "deney" olarak yaşayanlar anlatılmaz.Onların okumalarına da gerek yoktur zaten.!!(arka kapak)
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Parfümün Dansı (Tom Robbins) Özeti

  Reklam  Parfümün Dansı, Tom Eugene Robbins'in parfümün doğuşu üzerine yazdığı fantastik bir kitaptır 2004 yılında basılan kitap Belkıs Dişbudak çevirisine sahiptir+ Yorum Gönder
parfümün dansı özet,  parfümün dansı kitap özeti,  parfümün dansı konusu,  parfümün dansı tom robbins özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi