Hedef Türkiye (Oktay Sinanoğlu) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Hedef Türkiye (Oktay Sinanoğlu) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Hedef Türkiye (Oktay Sinanoğlu) Özeti

  Reklam  Hedef Türkiye (Oktay Sinanoğlu) Özeti

  Forum Alev
  Hedef Türkiye

  Yazarı: Oktay Sinanoğlu
  Yayınevi: Otopsi Yayınları
  Basım Tarihi: 2002
  Sayfa Sayısı: 330


  KİTAP HAKKINDA
  Oktay Sinanoğlu bu kitabında yurt ve dünya sorunlarına ilişkin halktan gizlenen gerçekleri ifşaa ediyor ve diyor ki: Güçleri gizlilikten geliyor! > Oyunlar dikkat! > Ölüm kalım savaşı! > Yeniden Kurtuluş Savaşı Başlamıştır! > 11 Eylül'den bir hafta önce; Avrupa'da neler konuşuldu? > 11 Eylül Günü > 11 Eylül'den sonraki birkaç gün > Küreselleşme mi, küresel kraliyetçilik mi? > Artık bilimsel gelişmelerin merkezi ABD değil > Amerika'daki 'insan genomu tasarısı' üzerine Miami'deki tropik ağaçlar altında bir sohbet > İnsanlık düşmanı küresel kraliyetçilerin hakimiyeti bitiyor > Avrupa Birliği'ne ne demeliyiz? > Fransa, İngiltere, Amerika, Rusya işgal ettiği ülkede ne yapar? > Fransa'ya ne yapmalıyız? > Hangi Avrupa Birliği? > Avrupa'ya çok şey öğrettik! > Her ülkenin milli hedefleri var > Ya Türkiye? > Neden hedefsizlik? > Hedeflerimizi bilelim > Asyalı mı, Avrupalı mı, Avrasyalı mı olmak > Yeni dünya düzeni ve Türkiye'nin geleceği > Atatürkçülük yerine 'sahte sağ', 'sahte sol' > Türkiye düşmanı 'milliyetçi'ler, 'sağcı'lar, 'solcu'lar, Atatürkçü'ler > Muz iktisadiyatı > Türk milleti olarak küreselleşme > Basında neler oluyor öyle? > Hazırlık sınıfı ya da 'kendi yurdunda yabancı olmak' > Yabancı dille eğitimde iş anaokuluna kadar inince > Romalılarda kültürel soykırım > İngiliz-İrlanda meselesi > Dedesini ingiliz huliganı zannedenler > İsmet İnönü'nün Amerika ile yaptığı anlaşma > YÖK kuruldu bilim bitti > Eğitim için yılda 6 milyar dolar ödüyoruz > Bilim ve din birbirini tamamlar > Kültür genleri > Mensubiyet hissi > Asyalı olmakla övünüyorum > Müslüman'ı Türk'e, Türk'ü Müslüman'a düşman ettiler > Türkiye'yi acı günler bekliyor; ama sonunda düzlüğe çıkacağız > Saptırmak için her kesimin sahtesini kullanırlar > Gene de başaracağız > Kazakistan bayrağında bir bürgüt kuşu > Ve kurtuluş...  Ülkelerin Hedefleri
  Her ülkenin hedefleri var. Devletler bu hedeflere doğru yürünmesinde öncülük ediyor.
  Peki, Amerika'dan bize ihraç edilen bütün "devleti küçültme", "özelleştirme", "küreselleşme", serbest piyasa" edebiyatına bakarak A.B.D.'nin hedefleri olmadığına, devletinin bu işlere karışmadığına mı hükmetmeliyiz?

  Ya Türkiye? Neden Hedefsizlik?
  Her ülkenin hedefi var dedik; dün de vardı; bugün daha da fazla var. Birkaç tane büyük güç, başta bir taneniz sonra ne olacak. Bunlar böyle bizimki gibi gariban ülkelere musallat olmuşlar... Aslında bir şeyimiz gariban değil Allaha şükür; ne tarihimiz gariban, ne dilimiz gariban, hattâ ne iktisâdî durumumuz gariban, ne coğrafyamız gariban, ne insanımız gariban, Ancak kafalar garibanlaşmamış, hattaâ perişan olmuş, çünkü kafalar köleleştiriliyor,kafalar sömürgeleştiriliyor.


  Kitaptan
  Bence Türkiye'nin birinci sorunu, (biz de doğduğumuzdan beri bunları gecegündüz düşünüyoruz), ne "para şişmesi" (enflâsyon), ne Avrupa Birliği'ne bizi almamaları, ne o parti, ne bu fırka. Birinci sorun hedefimizi şaşırmış olmamız. Milletçe sormamız lâzım: Atatürk'ten beri bu milletin hiçbir hedefi, gayesi var mı? Ne olmalı? Yoktur. Birileri dayatıyor, , "illâ küçük Amerika olacağız" derlerdi, sonra "illâ Avrupa'lı olacağız." Nedeni yok, başka bir şey yok; onun için de millet gittikçe dağılıyor, o zaman birbiriyle uğraşıyor. O zaman dışarıdan oyunlar çok kolaylaşıyor; sağ, sol, başörtüsü, ıvır zıvır falan bütün bunları çıkarıp milleti meşgul etmek, futbol maçı, seçim maçı, onu seçtik, bunu seçtik, o geldi, bu gitti. Bunlar kolay olur; çünkü milli bir hedef yok. İnsanları birleştiren bir şey yok, Atatürk'ten beri yok.
  ----------------------------------------------------------------Sayfa 27

  Sen Avrupalısın falan dediklerinde, "Estağfurullah " diyorum, gerçi yarım saat ona "Estağfurullah"ın ne demek olduğunu izah etmemiz gerekiyor, çünkü Batı'da böyle incelikli kavramlar yok ki, kelimesi olsun.. ("Gönül" lâfı bile yoktur.).. Hâşâ, ne demek; lütfen bana öyle demeyin. Ben Avrupalı değilim, "ben Asyalı'yım" diye kasılıyorum. Peki ne oluyor, adamlar bana kızıyor mu? Hayır, adamların bana saygısı artıyor. Yabancı doktora öğrencilerinin hepsi, bir bakardım, ellerine "Türkçe Öğrenmek" kitabını almışlar, Türkçe öğreniyorlar. Ben hiç öyle bir telkinde bulunmadım, lâfını bile etmedim. Eloğlu Türkçe öğreniyor, illâ gelip Türkiye'de çalışacağız diyorlar. Türkiye'yi gözlerinde büyütmüşler. Sen kimliğine, tarihine, diline, kültürüne sahip çıkarsan, kızmazlar; itibarın artar.. Türkiye desin ki; "Ben niye Avrupalı olacakmışım? Sizin tarihiniz katliamlarla doludur, 200-300 senelik bir tarihiniz var, o da böyle hunharlıklar, barbarlıklar, yamyamlıklardan geçer, bugün bile öylesin. Birden elektronik âletler kullanmayı öğrenmiş, ama insanlıktan uzak barbarlar". Onları da küçümsemiyoruz da, şu Batılı'ya iyi bir bakın, tanıyın.. Ben niye onlar gibi olayım? Onlar benim tarihime, manevî değerlerime, dilime, derin kültürüme, insanlık anlayışıma özeniyor.
  -----------------------------------------------------------Sayfa 33

  Bizim için durup dinlenmek, yılmak yoktur. Biz önce kendimizi toparlayacağız bir, ikincisi Türk Dünyası'nın toparlanmasına yardımcı olacağız. Ondan sonra şu İslam Dünyası'na da biraz yardımcı olalım; Batı'nın köleliğinden kurtulmalılar. Onların da şu aşağılık duygusundan, Batı'nın oyunlarından kurtulmalarına destek olmalıyız.. Diyelim o da oldu; ondan sonra Batı insanını bir daha yetiştir, bizim işimiz çok. Türk gençliği, üniversiteli gençlik sınıfta yok, laboratuarda yok, araştırma yok, düşünme yok, bir şey yok, hepsi kantinde. Kantinde ne yapıyorlar? Vatan mı kurtarıyorlar? Hayır; oturmuşlar duvara bakıyorlar, saatlerce. Dedim bunlar nasıl vakit buluyorlar? Bu gençliğe bu kadar iş düşerken, önüne bu kadar hedef çıkmışken, gençlik nasıl oluyor da saatlerce kantinde aylak aylak oturup duvara bakıyor? Nasıl vakit buluyorlar? Hayret
  ---------------------------------------------------------------Sayfa 35

  YAZAR HAKKINDA

  1935'te doğan Sinanoğlu, 1953'te Atatürk tarafından 1928 yılında kurulmuş TED Yenişehir Lisesini burslu olarak okudu ve birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla kimya mühendisliği okumak üzere ABD'ye gitti. 1956'da ABD Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.

  1957'de Massachusetts Institute of Technology ' yi ( MIT ) 8 ayda birincilikle bitirerek Yüksek kimya Mühendisi oldu. 1960'ta Yale Üniversitesinde "asistant professor" (yardımcı doçent ) olarak çalışmaya başladı.

  26 yaşında iken atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı ile "associate professor" (doçent) ve 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırdı ve "full professor" ( profesör ) ünvanını aldı. Bu ünvan ile modern üniversite tarihinin ve Yale Üniversitesi tarihinin en genç profesörü oldu.

  1964'te ODTÜ'ye danışman profesör oldu. Yale Üniversitesinde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. Dünyada yeni kurulmaya başlayan Moleküler Biyoloji dalının ilk birkaç profesöründen biri oldu. (Watson ve Crick sarmal modelindeki dna sarmalının çözelti içinde o halde nasıl durduğunu keşfeden adam - solvofobik kuvvet ) Amerikan Ulusal bilimler akademisine Üye olarak seçildi. Buraya seçilen ilk ve tek Türk oldu.

  İki defa Nobel' e aday gösterildi. Defalarca Nobel Akademisinin isteği üzerine Nobel'e adaylar gösterdi. Dünyanın sayısız yerinde sayısız buluşları ve teoremleri ile ilgili sayısız konferans verdi.

  26 yaşından beri devam ettiği Yale Üniversitesinde Moleküler biyoloji ve kimya olmak üzere iki kürsüde profesör ve son 7 senedir görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesinde ise Kimya dalında olmak üzere bir kürsüde Profesör olarak görevini sürdürüyor.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Hedef Türkiye (Oktay Sinanoğlu) Özeti

  Reklam  Hedef Türkiye Oktay Sinanoğlu tarafından yazılan kitaptır 300 sayfalık kitap Otopsi Yayınları tarafında 2002 yılında basılmıştır+ Yorum Gönder
oktay sinanoğlu hedef türkiye kitap özeti ,  hedef türkiye kitap özeti,  hedef türkiye özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi