İstanbul Kültür Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden İstanbul Kültür Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  __GÖLGE__
  Yeni Üye
  Reklam

  İstanbul Kültür Üniversitesi

  Reklam  İstanbul Kültür Üniversitesi

  Forum Alev
  Tarihçe

  İstanbul Kültür Üniversitesi 9 Temmuz 1997 yılında kabul edilen kanunla kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 1997-98 öğretim yılında 3 fakülte ve 2 yüksek okulla öğretime başlamıştır. Halen 10 ayrı bölümde lisans 6 ayrı bölümde önlisans programları yürütülmektedir. Ayrıca 2001-2002 yılında ek kontenjanla Güzel Sanatlar bölümü hizmete girmiştir. İKÜ aslen yeni bir üniversite olsa da üniversitenin kurucuları 1930 yılından beri eğitim hayatında olan ve varolan sorunların bilincinde eğitimcilerdir. Üniversite, eğitimci özelliklere ve deneyimlere sahip kişilerden oluşan Mütevelli Heyet tarafından yönetilmektedir. İlk mezunlarını 2000-2001 Akademik yılında veren üniversite kuruluş sürecinde İngiltere'nin Herfordshire Üniversitesi ile, Amerika Birleşik Devletlerinin Idaho Devlet Üniversitesi ve Alabama Üniversitesi ile Almanya'nın Berlin Hür Üniversitesi ve Gelsenkirchen Üniversitesi ile yoğun işbirliği temasları yapılmıştır. Bilimsel işbirliği süreclerinde öğrenci program ve stajları mübadelesi, öğretim üyelerinin karşılıklı görevlendirilmesi ve müşterek bilimsel ve teknik projelerin geliştirilmesine ağırlık verilmektedir.

  Yurt ve Barınma

  İstanbul dışından gelen öğrencilerimiz, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanabilmekte, ayrıca Üniversite yönetimi tarafından otelcilik hizmetleri izlenen anlaşmalı özel yurtlarda konaklayabilmektedir. Merter Kız Öğrenci Yurdu : Nazım Erten Sokak No : 11 Merter İSTANBUL Tel: (0212) 644 18 06 Güngören Öğrenci Yurdu : Sanayi Mahallesi, Gaziosmanpaşa Caddesi, Yıldırım Sokak 7 / 10 Güngören İSTANBUL Tel: (0212) 641 07 14 Öte yandan, kampüslere yakın Ataköy, Bakırköy, Bahçelievler gibi semtlerde ev kiralamak mümkündür.

  Kütüphane

  İstanbul Kültür Üniversitesinin, 150 süreli yayını izleyen , 10 000 kitaplık dört kütüphanesi bulunmaktadır. Üniversite ayrıca ders kitabı ve ders notları yayınlamakta bu sayede öğrenme sürecinde öğrencilerin basılı malzeme kullanma alışkanlığını geliştirmeye çalışmaktadır.

  Teknoloji

  İstanbul Kültür Üniversitesinde her 2 öğrenciye bir bilgisayar düşecek düzeyde bilgisayar bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler, internete bağlı bu bilgisayarlar sayesinde bilimsel yayın ve akademik kitap tarama sitelerinden EBSCO'ya ve SPRINGER'e üye olma avantajlarından yararlanabilmektedirler.

  Beslenme

  Şirinevler yerleşkesinin üç fakülte binasında kafeterya, restoran ve kantin bulunmaktadır. Restoranlarda öğle yemekleri için sıcak servis yapılır. Sıcak yemek Kültür Eğitim Vakfı tesislerinden olan yemek fabrikasında hazırlanmaktadır. Kafeterya ve kantinler günün her saatinde hizmet verir.

  Sağlık

  Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı görevini göğüs, kalp ve damar hastalıkları ile genel cerrahi uzmanı olan Prof.Dr.Aytekin Erdağ yürütmektedir. Haftada ortalama 80 öğrencinin ayakta tedavisinin yapıldığı Sağlık Merkezine yılda 3500 kişi başvurmaktadır. Yataklı tedavi gerektiren hallerde Şirinevler Yerleşkesine komşu Ataköy Hastanesinden yararlanılmaktadır. Öğrenciler Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminde Uzman Psikologların destek ve tavsiyelerinden yararlanabilmektedir.

  Kampus Hayatı

  Bir kent üniversitesi olan İstanbul Kültür Üniversitesi, toplam 30 bin m2 kapalı alana sahip Şirinevler ve Ataköy Yerleşkeleri'nde eğitim ve öğretime devam etmektedir. Şirinevler Yerleşkesinde Rektörlük Ana Bina ile birlikte 5 Fakülte ve 2 Meslek Yüksek Okulunun öğretimini sürdürdüğü 6 bina bulunmaktadır. Üniversite binalarının arasından geçen Sümbül Sokağın mimari tasarımı Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından yapılmıştır. Sokak trafiğe kapalıdır. İKÜ'nün Ataköy Yerleşkesindeki 500 kişilik KEV Salonu, uluslararası standartlardaki sahne, ışık ve ses kayıt donanımı ile bölgenin önemli kültür merkezlerinden biri konumundadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yeni Yerleşkesi 44 bin m2 kapalı alana, 16 bin m2 açık alana ve 500 araçlık otoparka sahiptir. 2004 yılında Fakülte ve Yüksek Okulların hizmetine sunulacaktır.

  Ulaşım

  Kültür Üniversitesi'ne Aksaray-Yenibosna metrosuyla ve ya karayolu ile çok kolay ulaşabilirsiniz. Şirinevler ve Yenibosna (Terminal) otobüs durakları ile Şirinevler/Ataköy Metro istasyonuna çok yakındır. Avcılar-Bakırköy (76B), Yenibosna Metro-Eminönü (82), Yenibosna Metro-Beyazıt (82B), Yenibosna Metro-Mecidiyeköy (85B), Yenibosna Metro-Taksim (73), Taksim-Avcılar (76T), Mecidiyeköy-Avcılar (78), Vezneciler-Avcılar (78A) hatlarında çalışan İETT ve Halk otobüsleri, Trakya yönüne giden şehirlerarası otobüsler ile çeşitli semtlere giden münibüsler, İKÜ binasının önünden geçmektedir.

  Burslar

  İstanbul Kültür Üniversitesi'nin BURSLU programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsamaktadır. Karşılıksız olan bu burs, öğrenci başarılı olduğu sürece devam edecek ve İngilizce Hazırlık Programında zorunlu olarak geçirilecek süreyi de kapsayacaktır. Burslar, akademik başarısızlık, disiplin veya başka bir eğitim programına yatay geçiş yapılması nedenleriyle kesilir. Öğrenci katkı payları ve burslar her yıl üniversite bütçesi ve ekonomik durum gözönünde tutularak saptanır. Ayrıca, Üniversitenin "Burs Yönergesi"ne göre "başarı bursları", "ihtiyaç bursları" ve KEV yönetimi kararı ile verilen diğer burs imkanları vardır: 1. ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilerin yararlandığı ve sadece öğretim ücretini kapsayan burslar ( Giriş bursları ) 2. İKÜ programlarına ve bölümlerine giriş başarısına dayalı burslar ( Giriş Bursları ) 3. İKÜ programlarında ve bölümlerinde eğitim-öğretim gören öğrencilerin yıl sonu başarılarına göre verilen burslar ( Başarı Bursları ) 4. Burs Değerlendirme Kurulu tarafandan yapılan değerlendirmelere göre onalakları sınırlı olan öğrencilere verilen burslar ( İhtiyaç Bursları ) 5. Mütevelli Heyeti veya KEV Yönetim Kurulu kararıyla verilen burslar * İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrencilerinin % 25'i, ÖSYM tarafından burslu programlarımıza yerleştirilen öğrencilerdir. * 2001-2002'de 1349 öğrenci burs olanaklarından faydalanmıştır. * 2002-2003 öğretim yılında 1767 öğrenci burs almıştır. * Yaklaşık olarak her üç öğrenciden ikisi, burs olanaklarından yararlanmaktadır.

  Kulüpler

  Atatürkçü Düşünce Kulübü
  Basketbol Kulübü
  Bilardo Kulübü
  Bilgisayar Kulübü
  Binicilik Kulübü
  Bowling Kulübü
  Endüstri Mühendisliği Kulübü
  Etik Kulübü
  Etkili İletişim Kulübü
  Folklor Kulübü
  Futbol Kulübü
  Gençlik Kulübü
  Havacılık Kulübü
  Hukuk Kulübü
  İşletmecilik Kulübü
  Jimnastik Kulübü
  Kalite Kulübü
  Kampçılık ve Doğa Yürüyüşleri Kulübü
  Kariyer Kulübü
  Kayak Kulübü
  Kişisel Gelişim Kulubü
  Masa Tenisi Kulübü
  Mühendislik Kulübü
  Müzik Kulübü
  Robot Teknolojileri Kulübü
  Salon Dansları Kulübü
  Satranç Kulübü
  Sosyal Dayanışma Kulübü
  Sualtı Dünyası ve Fotoğrafçılık Kulübü
  Taraftar Kulübü
  Tenis Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Ulusal Strateji Kulübü
  Uluslararası Ekonomi Kulübü
  Ülke Kaynaklarını Araştırma Kulübü
  Voleybol Kulübü
  Yapı Kulübü
  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DIL)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (Burslu) (DIL)
  MatematikBilgisayar (SAY)
  MatematikBilgisayar (Burslu) (SAY)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Burslu) (SÖZ)


  Hukuk Fakültesi

  Hukuk Fakültesi(Burslu)

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Burslu) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Burslu) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Ingilizce) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Ingilizce) (Burslu) (EA)


  Mühendislik Mimarlik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (Burslu) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Ingilizce) (Burslu) (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Ingilizce) (Burslu) (SAY)
  Mimarlik (SAY)
  Mimarlik (Burslu) (SAY)


  Sanat ve Tasarim Fakültesi
  Iletişim Sanatlari (SÖZ) 2. 2
  viran474
  Yeni Üye

  --->: İstanbul Kültür Üniversitesi

  Reklam  arkadaslar yeni konu açmak isterdim ama açamadım onun için derdimi buraya yazmak istedim: arkadaslar ben lise 1 e gidiyorum ve hoca bizden ingilizce tiyatro yapmamızı istedi.herkes yapacak ve zorunlu.ben ingilizce bi tiyatro bulamadım.sizden ve kültür üniversitesi öğrencilerinden yardim bekliyorum.lütfen bana yardım edin.tek istediğim ingilizce bi tiyatro metni.sizin gibi yardımsever insanların bana yardım edeceğini umuyorum...vermek isteyen varsa msn mi eklesin ya da o msn sini versin ben eklerim ya da buraya yazsın.msn :YASAKTIR :onay: 3. 3
  viran474
  Yeni Üye
  kimse yok mu yaw yardımsever biri+ Yorum Gönder
istanbul kültür üniversitesi yorumlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi