Üniversiteli parasız mucitler Atina'ya gidemeyince ödülleri kargoyla geldi...

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Üniversiteli parasız mucitler Atina'ya gidemeyince ödülleri kargoyla geldi... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Üniversiteli parasız mucitler Atina'ya gidemeyince ödülleri kargoyla geldi...

  Reklam  Üniversiteli parasız mucitler Atina'ya gidemeyince ödülleri kargoyla geldi...

  Forum Alev
  Güneş enerjisiyle çalışan araba yapan üniversiteliler, uluslararası yarışmaya davet edildi. Ulaşım masraflarını karşılayacak sponsor bulamayan öğrenciler, yarışma için gönderdikleri projenin ödülünü de kargoyla aldı.

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin yaptığı 'Solaris' adlı güneş enerjisiyle çalışan araba, geçen nisan ayında İtalya'dan Yunanistan'a kadar sürecek 800 kilometrelik yarış için davet aldı. 10 kişilik öğrenci grubundan oluşan Solaris ekibi, aralarından beş kişi görevlendirdi; ancak İtalya'ya gitmek için gereken 5 bin YTL'yi, çalmadık kapı bırakmamalarına rağmen bulamadı. Ekip, Yunan resmî bilim kurumuna yarışa katılamayacaklarını, ancak projelerini gönderebileceklerini bildirdi. Yunan enstitüsünün, "Masraflarınızı biz karşılarız, yeter ki siz gelin." teklifini ise, "70 milyonluk Türkiye'den destek bulamadık, Yunanlıların desteğiyle yarışmaya katılmayız." diyerek geri çevirdi. Tasarım alanındaki projeleri ise üçüncü seçildi. Bu defa ödül töreni için Yunanistan'a davet edildiler. Ancak mali imkansızlıklardan ona da gidemeyen Türk bilim grubu, kazandığı üçüncülük ödülünü kargoyla almanın burukluğunu yaşadı.
  Solaris koordinatörü Güven Yavuz, "Üniversite, ödenek çıkaramadığı için masrafımızı karşılayamadı. Değişik şirketlere sponsorluk görüşmelerine gittik, fakat olumlu cevaplar alamadık. Biz de yarışmaya katılamadık." dedi. Yol ve tasarım olmak üzere iki kategoride yapılan yarışmalar konusunda da bilgi veren Yavuz, tasarım yarışmasında üçüncü olduklarını ve ödül için çağırıldıklarını, ancak gidecek parayı bulamadıklarını ifade etti. Ödüllerinin posta aracılığıyla ellerine ulaştığını kaydeden Yavuz, "Türkiye'de sponsor bulamadık. Yunanistan, masraflarımızı karşılamayı teklif etti, fakat gururumuza yediremediğimiz için kabul etmedik." şeklinde konuştu. Bundan sonraki hedeflerinin Avustralya'daki yarışmaya katılmak olduğunu aktaran Güven Yavuz, arabayı götürmekte mali açıdan sıkıntı çektiklerini dile getirdi. Solaris'i geliştirip yenilemek istediklerini belirten koordinatör, "Öncelikle pili, paneli ve motoru değiştirmek istiyoruz. Bazen sponsorlar yedek parça yardımında bulunuyor, bazen de kendi cebimizden eksikleri gideriyoruz." dedi.
  Koordinatör Güven Yavuz, 60 bin YTL'ye mal olan, tamamen öğrenci tasarımı aracın TÜBİTAK yarışlarında 25 proje arasından beşinci olduğunu kaydetti. Türkiye'de yapılan güneş enerjili arabaların yurtdışında üretilenlerden 20 kat daha ucuza imal edildiğine dikkat çeken Yavuz, Solaris I ve Solaris II araçlarına imza atan gençlerin üçüncü güneş arabasının yapımı için harekete geçtiğini sözlerine ekledi.


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Üniversiteli parasız mucitler Atina'ya gidemeyince ödülleri kargoyla geldi...

  Reklam  Yokluk bazen insanlara umutlarından vazgeçiryormuyor.Parasız da olsa insanlar yapacaklarını gene yapıyorlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi