KKTC üniversitelerinden alınan diplomalara denklik işlemi kaldırıldı...

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden KKTC üniversitelerinden alınan diplomalara denklik işlemi kaldırıldı... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  KKTC üniversitelerinden alınan diplomalara denklik işlemi kaldırıldı...

  Reklam  KKTC üniversitelerinden alınan diplomalara denklik işlemi kaldırıldı...

  Forum Alev
  Milli Eğitim Bakanlığı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı arasında imzalanan protokolle iki ülke üniversitelerinden alınan diplomaların denklik işlemi yapılmaksızın geçerli olması kararlaştırıldı. Protokolle, "KKTC'deki üniversitelerin diğer devletler nezdinde Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş bir üniversite olarak muamele görmesi için gerekli tedbirlerin alınması" da öngörüldü.
  Edinilen bilgiye göre, iki ülkenin eğitim bakanları arasında imzalanan protokolle eğitim alanında yeni kararlar alındı.
  Protokole göre, Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş üniversitelerin ön lisans ve lisans diplomaları KKTC'deki vatandaşlar bakımından, KKTC hukukuna göre kurulmuş üniversitelerin ön lisans ve lisans diplomaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bakımından denklik işlemine tabi tutulmaksızın her iki ülkede de geçerli olacak. Ancak KKTC'deki üniversitelerden alınan diplomaların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bakımından denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye'de geçerli olabilmesi için KKTC'deki üniversitelere Türkiye'deki sınav sonuçlarına göre yerleştirilmiş olmaları gerekiyor.
  Ancak gerekli görüldüğünde "ibraz edilen diplomaların sıhhati" YÖK tarafından araştırılabilecek.
  KKTC'deki üniversitelerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bakımından ön lisans ve lisans öğretimindeki yatay ve dikey geçişlerle ilgili olarak YÖK tarafından kabul edilmiş kriter ve esaslar uygulanacak.
  Türk lirası cinsinden belirlenmiş olması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerden alınacak harç veya ücretlerde KKTC'deki enflasyon oranında artış yapılabilecek. Ancak bu artış YÖK'ün mutabakatı ile uygulamaya konulabilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerden alınacak harç ve ücretinin yabancı para biriminden belirlenmiş olması halinde ilgili öğrenci bakımından geçerli olan harç ve ücrette değişiklik yapılamayacak.
  KKTC'deki üniversitelerin akademik standartları KKTC Yükseköğretim Planlama Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu ile YÖK tarafından oluşturulacak müşterek bir komisyon tarafından her yıl değerlendirmeye tabi tutulacak.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: KKTC üniversitelerinden alınan diplomalara denklik işlemi kaldırıldı...

  Reklam  Denklik olayı çok güzel.Ama ülkemizdeki üniversitelerden hangisi avrupadakilere denk merak ediyorum.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi