Boğaziçililer Yeni Arkadaşlarını Bekliyor

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Boğaziçililer Yeni Arkadaşlarını Bekliyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Boğaziçililer Yeni Arkadaşlarını Bekliyor

  Reklam  Boğaziçililer Yeni Arkadaşlarını Bekliyor

  Forum Alev
  1863’de Robert Kolej olarak kurulan, 12 Eylül 1971’de de Türk hükümetine devredilen Boğaziçi Üniversitesi, her yıl binlerce öğrencinin hayallerini süslemeyi sürdürüyor.
  Boğaziçi’nde bir tarafta İstanbul’un fethinden önce Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan tarihî Rumeli Hisarı, diğer tarafta Amerikalı misyoner Cryus Hamlin’in açtığı ve ABD’nin kendi toprakları dışındaki ilk okulu olma özelliği taşıyan Robert Koleji geçmişi. İşte bu ortamda Boğaziçi Üniversitesi’ne her yıl Anadolu’nun dört bir yanından yüzlerce öğrenci geliyor. Bu öğrencilerin zihnindeki en önemli sorulardan biri de okula uyum sağlayıp sağlayamayacakları. Zira Boğaziçi, Robert Kolej’den gelen geleneğin oluşturduğu bir algıyla “elitlerin okulu” diye biliniyor.
  BURA Boğaziçi Üniversiteliler Derneği Başkan Yardımcısı Saliha Demirer, “Boğaziçi’nin ‘elit’lerin okulu olduğu bir şehir efsanesinden ibaret. Boğaziçi, herkesin kendi düşüncesi ve yaşam tarzına göre kendini ifade edebileceği bir yapıya sahip” diyor.
  Anadolu’yu İstanbul’a taşıyan bir ekol olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri okullandan oldukça menön: .
  “BURADA KENDİNİZ GİBİ OLABİLİRSİNİZ”
  Rıdvan Ciru (BÜ Elektrik-Elektronik Bölümü 4. sınıf öğrencisi): Boğaziçi Üniversitesi’ne Şırnak’ın Silopi ilçesinden geldim. Doğma büyüme Şırnaklıyım. İlk başta Boğaziçi hakkında çok fazla endişeye sahiptim. Bu hayatta kendim kalarak tutunabilecek miyim diye kaygılanıyordum. Fakat burada benim gibi düşünen bir çok kişi ile tanıştım. Aynı hayat algılarını, aynı değer yargılarını paylaştığımız çok güzel arkadaşlıklar kurdum; eşsiz bir üniversitede eşsiz bir ortam edindim. Boğaziçi Üniversitesi’nde özellikle ders dışında çok şeyler öğrendim; çok faydalı faaliyetlere iştirak ettim. Doğudan gelen arkadaşların Boğaziçi’ni özellikle tercih etmelerini isterim. Kendi aidiyetlerinden kopmadan, yapmacık bir hayata temayül etmeden, kendilerini keşfedebilecekleri bereketli bir çevre imkanı burada onları bekliyor.
  TOLERANS KÜLTÜRÜ EMPATİNİZİ GÜÇLENDİRİYOR
  Ali Kılıçaslan (BÜ Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi): Boğaziçi Üniversitesi’ne gelmeden evvel nasıl bir kültür, dünya algısı ve insan tipiyle karşılaşacağımı öngöremiyordum. Bu kaygım ise tanıştığım ve keşfettiğim yeni imkânlarla giderek kayboldu. Dahası hayata dair olan biten üzerine fikir yürüten, bununla da kalmayıp çözüm üretebilen insanların önemli bir kısmının bu çatı altında bulunduğuna şahit olmak bana heyecan veriyor. Ayrıca buradaki "özgür ortam” size çok şey katmakta. Okulun tolerans kültürü sizin empati yeteneğinizi ve farklılıklara karşı anlayışınızı geliştiriyor. Bu anlayış kültürü ise ülkesinin bütününü anlamak derdinde olanlar için çok ufuk açıcı nitelikte kanımca. Ve tabi Boğaziçi’nin dünyada eşi olmayan konumu ve fiziki atmosferi de asla göz ardı edilemez. Yürürken, otururken, derse yetişme telaşıyla koşuştururken, hep bir cennet bahçesinde gibisiniz burada. An içinde bunu unutsanız da, bir an boşlukta gözünüz Boğaz’a ilişir ve "bu ne güzellik" diye düşünmeden edemezsiniz.

  Öte yandan 20 Temmuz’da başlayan Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Günleri Programı devam ediyor. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda Boğaziçili öğrencilerin birinci tercihi ve neden Boğaziçi Üniversitesinin tercih edilmesi gerektiği konusumda şu bilgi ve tavsiyeler yer alıyor:
  BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİN BİRİNCİ TERCİHİ
  Boğaziçi Üniversitesi yıllardır Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinin birinci tercihi.
  2008 ÖSS’de SAY-2 puan türünde ilk 500’e giren öğrencilerin 115’inin tercihi Boğaziçi oldu.
  Tıp fakülteleri dışarıda bırakılırsa yaklaşık 270 öğrencinin 115’i Boğaziçi’ne giderken diğer öğrenciler yaklaşık 10 üniversiteye dağıldı.
  EA-2 puanına göre ilk 500’e girenlerin 187’si, SÖZ-2 puanına göre 93’ü Boğaziçi Üniversitesi’ni seçti.
  Yabancı Dil puanında ise ilk 200’ün 139’unun tercihi Boğaziçi Üniversitesi.
  NEDEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ?

  Boğaziçi Üniversitesi, büyük çoğunluğu doktora derecelerini ABD, Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almış olan güçlü bir öğretim kadrosuna sahiptir.
  Boğaziçi Üniversitesi, 1863’ten gelen deneyimi ve birikimiyle Türkiye’nin en köklü İngilizce öğretim geleneğine sahiptir.
  Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine takım çalışması ve iletişim kurma becerileri kazandırarak üniversite sonrası kariyerleri için önemli avantajlar sağlar.
  Boğaziçi Üniversitesi rekabetçi, özgürlükçü ve bireysel ortamıyla öğrencilerine kendilerini geliştirmeleri için her türlü olanağı sunar.
  Boğaziçi Üniversitesi mezunları, iş yaşamındaki ektin konumlarıyla çok güçlü bir camiadır.
  Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik ve idari yetkinliği Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafından onaylanmıştır.
  Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Merkezi ABD’de bulunan Accreditaion Board for Engineering and Technology (ABET) adlı kurum tarafından tüm bölümleri onaylanmış Türkiye’deki ilk mühendislik fakültesidir.
  Boğaziçi Üniversitesi, her yıl Üniversite Seçme Sınavları’nda dereceye giren öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitedir.
  Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilerine fikir üretme, iletme, savunma yeteneğini kazandırır. Analiz etme, araştırma ve sorgulama becerilerini geliştirir.
  Boğaziçi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için okulun resmi sitesi
  www.boun.edu.tr ziyaret edilebilir.
  Haber7
 2. 2
  Tenha2190
  Emekli

  --->: Boğaziçililer Yeni Arkadaşlarını Bekliyor

  Reklam  Bu üniversiteye gittim ve gördüm, Slogan şu ; Girmeside zor, çıkmasıda..Allah herkese böyle bir üniversitede okumayı nasip etsin..

  Not: İstemekle olmuyo çaba lazım birazda...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi