Ek kontenjan için tercih önerisi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Ek kontenjan için tercih önerisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  musicalboy
  Yeni Üye
  Reklam

  Ek kontenjan için tercih önerisi

  Reklam  Ek kontenjan için tercih önerisi

  Forum Alev
  Merhaba Arkadaşlar
  Lys'yi kazanamadım. Ek kontenjandan yerleştirilmeyi ümit ediyorum ve yeni açılan bölümlerde şansımın daha çok olacağını düşünüyorum. Yeni açılan Yat Tasarımı Bölümü ilgimi çekti. Bu bölüm hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. 2. 2
  albaytrex
  Emekli

  --->: Ek kontenjan için tercih önerisi

  Reklam  Yat Tasarımı

  <DIV class=node><DIV class=content>
  Yat Tasarımı Bölümü  Gittikçe genişleyen yapısı ile dünyada yat inşaatı sektörü, büyük çapta araştırma-geliştirme ve yatırım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu gelişmeler, denizci ülkelerin ekonomisine getirdiği yüksek katma değerler yanında, ülkeler için önemli prestij kazançları da sağlamaktadır. Bugünkü durumu ile çoklu ihtisas alanına sahip yat inşaatı sektöründe büyük eksikliğin yaşadığı Türkiye’de, tasarım ve üretimde çalışacak uzman tasarımcılara olan gereksinim gittikçe artmaktadır.
  Fakültemiz bünyesinde bu sene kurulan bölümümüz, Türkiye ve dünyadaki ilk yat tasarımı lisans programıdır. Bölümün kontenjanı -üç kişisi tam burslu olmak üzere- otuz kişi ile sınırlı olup, MF 4 türünden puanla öğrenci almaktadır. Eğitim süresi, bir yıl İngilizce hazırlık sonrası dört yıldır. Hazırlık seviye belirleme sınavında başarılı olan öğrenciler, doğrudan programa başlarlar.
  Yat tasarımı disiplinler arası bir uzmanlık alanıdır. Mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı ve gemi inşaatı ve makineleri mühendisliği disiplinlerinin arakesitinde oluşmuş yeni bir teknik disiplindir.
  Geleneksel tekne yapımcılığının deneysel metotları, gemi inşaatı ve makineleri mühendisliği disiplininin birleştirilmiş verileriyle yüzleştiğinden beri; yat tasarımı, çok özel bir meslek haline gelmiştir. Yatlara ilişkin çeşitli disiplinlerden gelen bilgi birikiminin denizcilik sektöründe birbirleriyle karşılaşması sonucu ortaya çıkan etkileşim, üniversiter düzeyde bir bilgi alışverişini zorunlu kılmıştır.
  Yat tasarımı disiplininin çalışma ve etkinlik alanı, yatların yanında styling ve iç mekan tasarımının lider rollere soyunduğu deniz araçlarının tümünü kapsamaktadır. Elementer düzeyde mühendislik bilgisinin verildiği programdan denizcilik endüstrisinin beklentisi, mühendislik problemlerini çözmesi değildir. Yat tasarımı, bir “tasarım” programıdır ve çağın bugünkü gereksinimi, bu disiplinin özellikle “mimarlık ve endüstri ürünü” kimliği belirgin olan deniz araçlarının tasarım sorunlarını çözmesidir.
  İstanbul’da, Tuzla ve Yalova gibi yat inşaatı endüstrisine coğrafi yakınlığın verdiği avantajlar ile eğitsel potansiyelini güçlendirmek; ulusal ve uluslararası düzeyde yat tasarımı ortamına katkıda bulunmak; tasarım mesleğinin saygınlığını artırmak, toplumu denizcilik ve tasarım konularında bilinçlendirmek; yazılı/ sözlü sunum becerileri kazandırmak, tasarım ve deniz araçları konusunda akademik kalite ve gelişmeyi teşvik etmek, mezunları akademik hayata, lisansüstü çalışmaya ve araştırmaya teşvik etmek programın amaçları arasındadır.

  yeni acılmıs derken okumak ıstedıgın unv.demı yenı acılmıs... bence mezun bır kısı ıle konus.. okuma kosulları ve is ımkanları senın ıcın en önemlı olanları..... 3. 3
  musicalboy
  Yeni Üye
  Maltepe Üniversitesinde yeni açılan bir bölüm, bu sene ilk kez öğrenci alıyormuş. Dolayısıyla mezunlarla konuşma şansım yok :) İş imkanlarının çok fazla olacağını düşünüyorum. Çünkü yat tasarımcısı yok, bu işi mimarlar yapıyor bildiğim kadarıyla.
  Diğer bölümler hakkında herkesin biraz fikri var. Tartışıp, ölçüp biçip, insan kafasında bir şeyler oluşturabiliyor. Bu bölüm hakkında düşünülenleri öğrenmek istiyordum ki kendi düşüncelerimle birleştirerek karar verebileyim. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. 4. 4
  Maltepe_YAT
  Yeni Üye
  Maltepe Üniversitesi Yat Tasarımı Bölümü'nü tercih edeceklerin dikkatine,
  Lisans eğitimi boyunca işlenecek dersler, derslerin içerikleri, akademik kadro gibi bilgilere
  http://mimarliknew.maltepe.edu.tr/yatt 'adresinden ulaşabilirsiniz.

  Bunun haricinde sormak ve danışmak istediğiniz konular için;
  e-mail: yat@maltepe.edu.tr
  tel : (0 216) 626 10 50 -2758 dahiliden ulaşabilirsiniz.  Maltepe Üniversitesi
  Yat Tasarımı Bölümü
  Arş. Gör. Seval ÖZGEL

 5. 5
  musicalboy
  Yeni Üye
  Çok sağolun...:onay:

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi