Akdeniz Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Akdeniz Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Princess
  Üye
  Reklam

  Akdeniz Üniversitesi

  Reklam  Akdeniz Üniversitesi

  Forum Alev
  TARİHÇE VE GENEL BİLGİLER

  Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde kurulmuş; 1992 yılında Antalya dışındaki birimlerini Süleyman Demirel Üniversitesi’ne devretmiştir. Aynı yıl Akdeniz Üniversitesi’nde var olan 3 fakülteye 6 fakülte daha eklenerek fakülte sayısı 9’a yükseltilmiştir. Daha sonra farklı tarihlerde kurulan fakültelerle birlikte fakülte sayısı 13’ye çıkmıştır. Bu fakülteler:

  Tıp Fakültesi,

  Ziraat Fakültesi,

  Fen-Edebiyat Fakültesi,

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,

  Burdur Veteriner Fakültesi,

  Hukuk Fakültesi,

  Güzel Sanatlar Fakültesi,

  Mühendislik Fakültesi,

  Eğitim Fakültesi,

  İletişim Fakültesi,

  Su Ürünleri Fakültesi,

  Alanya İşletme Fakültesi,

  İlahiyat Fakültesi*’ dir.

  Akdeniz Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde 4 yüksekokul eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.Lisans düzeyindeki yüksekokullar şunlardır:

  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu,

  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,

  Antalya Sağlık Yüksekokulu,

  Akseki Sağlık Yüksekokulu

  Üniversite bünyesinde,

  Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı

  kurulmuş ve öğrenci kabul etme aşaması için çalışmalarını sürdürmektedir.

  Antalya ili ve çevre ilçelerde kurulmuş bulunan ve iki yıllık ön lisans eğitimi veren 10 yüksekokul vardır. Bu yüksekokullar:

  Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,

  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,

  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,

  Elmalı Meslek Yüksekokulu,

  Kumluca Meslek Yüksekokulu,

  Korkuteli Meslek Yüksekokulu,

  Serik Meslek Yüksekokulu,

  Akseki Meslek Yüksekokulu,

  Manavgat Meslek Yüksekokulu,

  Alanya Meslek Yüksekokulu,*dur.

  Akdeniz Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitim-öğretimi veren 4 Enstitü bulunmaktadır. Bu birimler:

  Sağlık Bilimleri Enstitüsü,

  Fen Bilimleri Enstitüsü,

  Sosyal Bilimler Enstitüsü,

  Güzel Sanatlar Enstitüsü*’ dür. 2. 2
  Bera
  Üye

  --->: Akdeniz Üniversitesi

  Reklam  Akdeniz Üniversitesi http://www.akdeniz.edu.tr
  Öğrenciye Sağlanan Hizmetler

  Kütüphane ve Bilgisayar Hizmetleri

  Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesinde 25000'in üzerinde kitap ve çok sayıda süreli yayın okuyucuya sunulmaktadır.

  Birçok gelişmiş ülkede kullanılan Internet iletişim ağı Akdeniz Üniversitesi kütüphanesinde iki terminal aracılığıyla hizmet vermektedir. Ayrıca Standart Medline, Expres Medline, Agricol, Cab Abstract, NTIS ve Sport gibi CD'ler ile tarama yapılıp bilgisayar çıktısı alınabilmektedir.

  Beslenme

  Akdeniz Üniversitesi Merkez Kampusunda 1 adet öğrenci yemekhanesi, 1 adet öğrenci lokali ile 12 adet kantin-kafeterya bulunmaktadır. Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine Kampus içinde bulunan Merkez Öğrenci Yemekhanesinde hafta içi günlerde öğle yemeği verilmektedir. Kampus dışındaki birimlerde bulunan öğrenciler için mevcut öğrenci yemekhanelerine merkez mutfaktan yemek taşınarak öğrencilerin beslenmeleri sağlanmaktadır. Yemekten faydalanmak isteyen öğrenciler, yemek katılım payı olarak yemek maliyetinin yarısını ödemekte, geriye kalan yarısı da Sosyal Hizmetler Bütçesinden karşılanmaktadır. Üniversite Yönetim Kurulu Kararı gereğince, toplam öğrenci sayısının % 5'i oranındaki ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz yemek sağlanmaktadır.

  Barınma

  Devlet yurtlarının kapasitesinin Akdeniz Üniversitesi öğrenci için yetersiz olması nedeniyle, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından öğrencilerin barınmasını sağlamak amacıyla şehir genelinde çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencileri barındırmak isteyen pansiyon, otel, apartman daire ve özel yurt yöneticileriyle; evini öğrenciye kiraya vermek isteyenler ve evinde öğrenci barındırmak isteyen aileler ile barınma yeri arayan öğrencilerin istekleri değerlendirilmekte, öğrencilerin uygun yerlere yerleşmeleri sağlanmaktadır.

  Burslar

  Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine; TEV, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Akdeniz Üniversitesi Kalkındırma ve Geliştirme Derneği, Akdeniz Üniversitesi Kurulmasına Yardım ve Destekleme Vakfı, TÜBİTAK, Başbakanlık SYDTF, MEB, MTA, İktisadi Kalkınma Vakfı, Sabancı Vakfı gibi kuruluşlar burs vermektedir. Akdeniz Üniversitesi öğrenimlerine devam edebilmek için ekonomik desteğe ihtiyaç duyan öğrencelere çeşitli kaynaklardan sağlanan gelirler Sosyal Hizmetler birimi tarafından burs olarak verilmektedir.

  Burs verilecek öğrencilerin tespiti amacıyla, Burs ve Sosyal Hizmetler Yürütme Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede, öğrencilerin sosyo-ekonomik ve başarı durumları esas alınmaktadır.

  Kültürel Etkinlikler

  Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmek yeni ilgi alanları oluşturmalarını birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmalarını; güzel sanatlar ve teknoloji ile ilgili yeni gelişmeleri izlemeleri, isterlerse bu faaliyetlere katılmalarını sağlamak; doğa ve insan sevgisiyle sosyal ilişkileri geliştirmek; birlikte üretim, birlikte paylaşım, birlikte çözüm yolları bulmak, bütün bunların sonucunda da kendi özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla 23 öğrenci kulübü kurulmuş ve verimli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kulüplerden bazıları: Atatürkçü Düşünce Kulübü, Bilgisayar Kulübü, Briç Kulübü, Çevre Kulübü, Dağcılık Kulübü, Ekonomi Kulübü, Felsefe Kulübü, Fen Kulübü, Folklor Kulübü, Gezi ve Rehberlik Kulübü, Hafif Müzik Kulübü, Modern Dans Kulübü, Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübüdür. Akdeniz Üniversitesi öğrenci kulüpleri sergi, şiir dinletisi, sempozyum, konferans, panel, seminer, gösteri, gezi, konser gibi etkinlikler organize etmektedir. Ayrıca öğrenciler, üniversitelerarası yarışmalara da bu kulüpler aracılığıyla katılabilmektedirler.

  Kulüplere üye olmak isteyen öğrencilerin, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Bölümünden temin edeceği formu doldurarak aynı yere teslim etmeleri gerekmektedir. Bu kulüpler faaliyetlerini Atatürk Konferans Salonu, Merkez Öğrenci Lokali, Kültürel Etkinlikler Salonu, Tiyatro ve Dans Salonu ve El Sanatları Kulübü Çalışma Atölyesinde gerçekleştirmektedirler.

  Spor Tesisleri ve Etkinlikleri

  Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Spor Birliği Başkanlığı, öğrencilerin beden ve ruh sağlığı yönünden geliştirilmesi, öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmelerini sağlamak amacıyla her türlü spor ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmakta, çeşitli sportif faaliyetler ile spor şöleni ve şenlikler düzenlenmektedir.

  Bu faaliyetler sırasında sporcu öğrenciler Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce düzenlenen üniversitelerarası spor yarışmalarına katılmakta, branşlarında Türkiye birinciliği kazanan ya da milli olan sporculara Spor Birliğince kredi olanağı sağlanmaktadır. Üniversite şenliklerine katılan öğrencilere ise başarı belgesi kupa ve şilt verilmektedir. Bunların dışında Üniversitede sporun geliştirilmesine, yaygınlaşmasına yönelik seminer, sempozyum, panel, ve konferanslar düzenlenerek öğrencilerin bilgi ve becerilerinin arttırılması sağlanmaktadır. Üniversitelerarası müsabakalarda basketbol, voleybol, hentbol, futbol, badminton, masa tenisi, güreş, judo, tekvando, kayak ve kros yarışmalarına katılan Akdeniz Üniversitesi, önemli sonuçlar almıştır.

  Spor Birliği, kampus içinde standartlara uygun bir çim futbol sahası, basketbol, voleybol, hentbol, badminton, tenis sporlarının yapılabileceği açık alanlara sahiptir. Ayrıca örtülü alan olarak kondisyon merkezi, sıcak sulu duş kabinleri, öğrencilerin spor bilgilerini arttırmak için ve diğer dışı zamanlarını değerlendirmek için spor kütüphanesi mevcuttur.

  Kampus sahası dışında Topçular mevkiindeki Fen-Edebiyat Fakültesi binasının içinde basketbol, voleybol ve badminton sporlarının yapıldığı bir kapalı spor salonu mevcuttur. Üniversite öğrencileri çalışma saatlerinde ve tatillerde bu sahalardan yararlanabilmektedirler.

  Sağlık Hizmetleri

  Akdeniz Üniversitesinde öğrencilerin sağlık hizmetleri Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca yürütülmektedir.

  Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri

  Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şubesince öğrencilerin psikolojik, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının giderilmesi yönünde çalışmalar yapılmakta ve sosyal hizmet faaliyetleri yürütülmektedir. Faaliyetler sırasında öğrenciler ile gerekli haberleşmeyi ve koordinasyonu sağlamak amacıyla bir rektör yardımcısının başkanlığında her fakülte ve yüksekokuldan birer temsilcinin bulunduğu Akdeniz Üniversitesi Burs ve Sosyal Hizmetler Yürütme Kurulu oluşturulmuştur. Ayrıca Üniversitede her fakülte ve yüksekokulda öğrencilere rehberlik ve akademik danışmanlık hizmeti veren görevli öğretim elemanları bulunmaktadır.

  İstihdam Hizmetleri

  Üniversitede mezun öğrencileri izleme ve irtibat bürosu adı altında bir birim mevcuttur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi