Abant İzzet Baysal Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Princess
  Üye
  Reklam

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi

  Reklam  Abant İzzet Baysal Üniversitesi

  Forum Alev
  Tarihçe

  Türkiye’nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi eğitim ve öğretim alanında da en ön sıralarda yerini almaktadır. 3 Temmuz 1992 'de kurulan üniversitemizde bugün, 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 4 araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu birimlerde 900 öğretim elemanı 18200 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim vermenin gururunu yaşamaktadır. Üniversitemizin birimleri, Bolu'dan Düzce'ye, Akçakoca'dan Gerede'ye ve Mengen'den Mudurnu'ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Bolu'ya 8 km uzaklıktaki merkez İzzet Baysal Kampüsü benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.

  Bilim üretmek, eğitim yapmak ve bulunduğu yöreyi aydınlatmak hedefiyle yola çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” direktifini gerçekleştirmeyi ana hedefi olarak görür. Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal’ın 70 trilyon liralık (yaklaşık 42 milyon dolar) tesis ve donanım yatırımı ile kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır.

  Üniversitemiz, bilimsel gelişme ve teknolojileri takip edebilecek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir araştırma ortamı hazırlamayı öncelikli görevleri arasında kabul etmekte ve 21. yüzyıl Türkiye'sine çağdaş, nitelikli bir insan profili sunmayı hedeflemektedir.Bu yolda Abant İzzet Baysal Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana büyük bir mesafe katetmiş ve Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitesi konumuna gelmiştir.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin yanında Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Devletimizin imkanlarına ek olarak İzzet Baysal Vakfı'nın yatırımlarıyla da, kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün teknolojik donanıma ulaşan üniversitemiz, öğrencilerine çağdaş ve gelişmiş bir akademik ortam sunmaktadır. Ayrıca, İzzet Baysal Vakfı başarılı öğrencilere burs desteği de sağlamaktadır 2. 2
  Bera
  Üye

  --->: Abant İzzet Baysal Üniversitesi

  Reklam  Abant İzzet Baysal Üniversitesi http://www.ibu.edu.tr
  Öğrenciye Sağlanan Hizmetler

  Beslenme

  Üniversitenin Bolu Merkez, Düzce, Akçakoca ve İzzet Baysal Kampusunda düzenli öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Kampuslarda önceden haber verilmek koşulu ile akşam yemeği de verilebilmektedir. AİBÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire başkanlığı denetiminde beslenme ve diyet uzmanlarınca düzenlenen yemek listeleri Bolu'daki kampuslarda özel bir firma tarafından, diğer kampuslarda da Üniversite elemanlarınca hazırlanmakta ve en ekonomik ücretle öğrencilere sunulmaktadır.

  Barınma

  Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı 800 kız, 1440 erkek öğrenci için olmak üzere toplam 2240 öğrenci kapasitesi olan bir yurt bulunmaktadır.

  Ulaşım

  Üniversitenin İzzet Baysal Kampusu şehre 12 km. uzaklıktadır. Ulaşım, üniversiteye ait otobüsler ve özel bir kooperatifin otobüsleriyle sağlanmaktadır. Otobüsler şehir merkezinden, 15 dakika aralıklarla kalkmaktadır. Öğrenciye kente gidip gelmelerini sağlayacak sürekli servis hizmeti mevcut olup, gece 22.30'a kadar çalışmaktadır.

  Burslar

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerine Başbakanlık SYDTF (55), EKHABYS (15), Bolu ili SYDTF (27), TEV (4) gibi kuruluşlar burs vermektedir. İzzet Baysal Vakfı 1994-1995 öğretim yılından itibaren öğrencilere burs verme kararı almıştır. Burs miktarı, o yılın ekonomik şartlarına göre düzenlenmektedir.

  Kültürel Faaliyetler

  Üniversitede kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü İzzet Baysal Kültür Merkezi, 3 kat ve 3 bloktan oluşmaktadır. Binada; Büyük (Mavi) Salon (balkonu ile birlikte 514 kişi kapasiteli), Çok Amaçlı Pembe Salon (balkonu ile birlikte 208 kapasiteli), ayrıca Sergi Salonu, Bale ve Folklor Çalışma Salonu, Müzik Oda Bölümleri bulunmaktadır. Kampustaki kültürel etkinlikler Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve İzzet Baysal Kültür Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile yürütülmektedir. Üniversitede yapılan etkinliklerin yanı sıra her yıl düzenli olarak yapılan başka etkinlikler de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, her yıl 11 Mayıs'ta yapılan ve 1996 yılında yedincisi gerçekleşen "Geleneksel İzzet Baysal Şükran Günü" kutlamalarıdır. İl çapında yapılan bu kutlamalara Üniversitede de çeşitli etkinliklerle katkıda bulunmaktadır. Gelenekselleştirilen bir diğer etkinlik de ağaç bayramlarıdır. Bugüne kadar yapılan ağaç bayramlarında Kampusa yaklaşık 10 bin fidan dikilmiştir.

  Spor Tesisleri ve Etkinlikleri

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Kampusunda, modern bir Spor Merkezi mevcuttur. Kuruluşunda mevcut olan 250 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu onarılarak hizmete sunulmuştur. Ayrıca İzzet Baysal Kampusunda çok amaçlı bir spor merkezi inşa edilmiştir. Bu merkezde biri 300 seyirci kapasiteli olmak üzere 2 adet kapalı spor salonu, sauna, şok havuzu, egzersiz fizyoloji laboratuarı ve kondisyon salonu bulunmaktadır. Dördüncü kapalı spor salonunun da temel atma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca açık alan basketbol ve futbol sahalarına bir çim futbol sahası daha eklenmiştir.

  Üniversitede sportif yarışmalar da düzenlenmektedir. Bunlar, Yükseköğretim Kurumları arası yarışmalar, Spor Kulübü aracılığıyla kulüpler arası yarışmalar, Spor Şenliği yarışmaları, İzzet Baysal Günleri içerisindeki spor etkinlikleri ve özel yarışmalar olarak özetlenebilir. Basketbol, voleybol, futbol, badminton, kros, masa tenisi, tekvando, judo, karate sporlarında ferdi birincilikler, grup birincilikleri ve Türkiye üçüncülükleri elde eden Üniversite Spor Kulübü ayrıca, badminton spor dalında birinci lige çıkmıştır.

  Sağlık Hizmetleri

  Kampusta tam donanımlı Sağlık Merkezi ve yine tam donanımlı iki ambulans bulunmaktadır. Sağlık Merkezinde 2 doktor, 2 hemşire ve 1 sağlık memuru görev yapmaktadır.

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

  Abant İzzet Baysal Üniversitesin de henüz bir rehberlik ve psikolojik danışma merkezi bulunmamakla birlikte tüm öğrencilerin barınma ve ulaşım sorunlarının yanı sıra her türlü akademik sorunlarını iletebilecekleri bir Öğrenci Sorunları Danışma Merkezi bulunmaktadır. Öğrenci, danışmanıyla çözemediği akademik ve sosyal problemlerini Öğrenci Sorunları Danışma Merkezine getirir. Merkez, mezun olan öğrencilere, talep etmeleri halinde iş bulmalarında da yardımcı olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi