Yeni üniversitelerin fakülteleri..!!

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Yeni üniversitelerin fakülteleri..!! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Princess
  Üye
  Reklam

  Yeni üniversitelerin fakülteleri..!!

  Reklam  Yeni üniversitelerin fakülteleri..!!

  Forum Alev
  Yeni kurulan 15 üniversitenin fakülte ve meslek yüksekokulları belli oldu. Ordu üniversitesine yeni tıp fakültesi açıldı. İşte tüm liste...

  Üniversiteler, diğer üniversitelere bağlı bazı fakülte ve yüksekokulların yeni üniversitelerin rektörlüklerine bağlanmasıyla oluştu. Rize, Hitit (Çorum), Namık Kemal (Tekirdağ) ve Ordu üniversitelerinde yeni tıp fakülteleri açıldı.

  Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu, Yükseköğretim Kanunu, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Telsiz Kanunu ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Kanunla, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'na, kurulan 15 yeni üniversitenin fakülte ve meslek yüksekokulları eklendi.

  Buna göre 15 yeni üniversitenin fakülte ve meslek yüksekokulları şöyle oluştu:

  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Ziraat, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Kaman, Mucur ve Çiçekdağı meslek yüksekokulları ile yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Kastamonu Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Eğitim, Orman, İnebolu Su Ürünleri fakülteleri, Sağlık, Beden Eğitim ve Spor, Sivil Havacılık, Meslek ve İhsangazi Meslek yüksekokulları ile yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Düzce Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Orman, Teknik Eğitim, Tıp fakülteleri, Sağlık ve Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Meslek, Akçakoca Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Veteriner, Eğitim fakülteleri, Sağlık Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu, Bucak Hikmet Tolunay, Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler, Gölhisar ile Ağlasun meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Uşak Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Eğitim, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri, Sağlık, Meslek, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey Meslek yüksekokulları ile ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Rize Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Eğitim, İlahiyat, Su Ürünleri fakülteleri ve yeni kurulan Tıp Fakültesi ile Sağlık, Meslek, Ardeşen, Fındıklı Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi: Yeni kurulan Fen-Edebiyat ve Tıp fakülteleri ile diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Ziraat, Çorlu Mühendislik fakülteleri, Sağlık, Meslek, Çorlu, Çerkezköy, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü.

  Erzincan Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, Eğitim ve Hukuk fakülteleri ile Sağlık, Meslek, İlahiyat Meslek yüksekokulları, Refahiye, Kelkit Aydın Doğan, Tercan, Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Aksaray Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Eğitim fakülteleri ile Sağlık, Beden Eğitimi ve Spor, Meslek, Sağlık Hizmetleri, Ortaköy, Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Giresun Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ve Eğitim fakülteleri, Sağlık, Meslek, Tirebolu, Alucra, Şebinkarahisar Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Çorum Hitit Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Veteriner, İlahiyat fakülteleri ile yeni kurulan Tıp Fakültesi ile Sağlık, Meslek, Sungurlu, Osmancık Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü.

  Bozok Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik-Mimarlık ve Ziraat fakülteleri ile Sağlık, Meslek ve Akmağdeni Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Adıyaman Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Mesleki Teknik Eğitim, Eğitim ve Fen-Edebiyat fakülteleri ile Sağlık, Besni, Gölbaşı, Kahta Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  Ordu Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Ziraat, Fen-Edebiyat, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler, Fatsa Deniz Bilimleri fakülteleri ile yeni kurulan Tıp Fakültesi, Sağlık, Meslek ve Mesudiye, Ünye, Fatsa Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü.

  Amasya Üniversitesi: Diğer üniversitelere bağlı iken üniversitenin kurulmasıyla rektörlüğe bağlanan Mesleki ve Teknik Eğitim, Mimarlık, Fen-Edebiyat, Eğitim fakülteleri ile Sağlık, Meslek ve Merzifon Meslek yüksekokulları ve yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü.

  KADROLAR

  Yeni kurulan üniversitelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ihdas edilecek kadrolara da yer verilen kanuna göre, Ahi Evran, Kastamonu, Mehmet Akif Ersoy, Uşak, Erzincan, Aksaray, Giresun, Bozok, Adıyaman, Amasya üniversitelerine profesör, doçent, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzmanların aralarında bulunduğu I sayılı 900'er, II sayılı 335'er kadro ihdası uygun görüldü.

  Düzce Üniversitesi için I sayılı 1100, II sayılı 335 kadro ayrıldı. Rize, Namık Kemal, Hitit ve Ordu üniversiteleri için ise I sayılı 1147'şer, II sayılı 483'er kadro ihdası uygun bulundu.

  Kanunda, bu üniversitelere idari kadro ayrılan kadrolara da yer verildi.

  Bu kanunla kurulan üniversitelerin kurucu rektörleri 2 yıl için Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan'ın önereceği 3 isim arasından Cumhurbaşkanı'nca atanacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yasa ikinci kez önüne geldiği için onaylamış, ancak rektör atamasına ilişkin geçici birinci maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açacağını bildirmişti 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: yeni üniversitelerin fakülteleri..!!

  Reklam  aslında bakıldığında universite demek bir şehir demek altyapısı düşünüldüğünde kocaman bir alan tabiki bu binaları yapmakla iş bitmiyor binaları yani bölümleri donatmak gerekiyor teknik anlamda bu sebeple universiteyi baştan kurmak hayli zor ve külfetli bir iş+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi