Deniz Kızı Eftalya Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Bayan Sanatçı Biyografileri Bölümünden Deniz Kızı Eftalya Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Deniz Kızı Eftalya Kimdir

  Reklam  Deniz Kızı Eftalya Kimdir

  Forum Alev
  Deniz Kızı Eftalya

  Deniz Kızı Eftalya, (d. 1891, İstanbul - ö. 15 Mart 1939, İstanbul) Kanto sanatçısı, şarkıcı.

  Bir subay olan babasının, konuklarına saz çaldığı zamanlarda şarkılar söyleyerek müziğe başlayan Eftalya, Galata semtinin çalgılı kahvelerinde sahneye çıktı. İlk dönemlerde, adının kantocular arasında geçmemesinin nedeni, o zamanlarda şarkı ve türkü yorumlamasından kaynaklanmaktadır. Udi Yorgo Bacanos'un ağabeyi, müzisyen Aleko Bacanos, Eftalya'nın sesinden etkilenerek ‘‘Gel ey denizin nazlı kızı’’ sözleriyle başlayan dönemin ünlü şarkılarından birini besteledi.

  Eftalya hanımın Galata kahvelerinde başlayan müzik yaşamı, Türk müziğinin önemli bestecilerinden, kemancı Sadi Işılay ile evliliğinden sonra değişti. İlk plaklarını 1923 - 1926 yılları arasında, eşiyle birlikte Fransa'da doldurdu. Aynı dönem Avrupa'da ve ortadoğuda konserler verdi. Darülelhan (İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı) adına plak dolduran ilk gayrimüslim sanatçı olmasından kaynaklanarak, doldurduğu 30 kadar plakta kendi adı yerine takma Türk isimleri kullandı. 1927 sonrası doldurduğu plak sayısı 50'ye yaklaştı.
  Eftalya, Atatürk'ün huzuruna çıkıp söylediği şarkılar beğenildikten sonra, 1930 yılından sonra doldurduğu plaklarda adı gizlenmemiş, plak kapaklarında "Deniz Kızı Eftalya Hanım" şekliyle yer almıştır.
  25 yıla yakın süre sürdürdüğü sanat hayatı, Eftalya Hanım'ın, 1936 yılında adına düzenlenen ve dört adet Şirket-i Hayriye vapuruyla yapılan jübile gecesinde üşüyüp hastalanmasından sonra, 1939 yılında yaşamını yitirmesiyle son buldu.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Deniz Kızı Eftalya Kimdir

  Reklam  türk müziğini icra eden ilk kadın sanatçılardandır sırf sesini dinlemek için boğaz içine gelenler olması yüzünden lakabı Deniz Kızı Eftalya olmuştur .kanto sanatçısı 1939 da hayatını kaybetmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi