Pieter Bruegel Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Pieter Bruegel Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Pieter Bruegel Kimdir?

  Reklam  Pieter Bruegel Kimdir?

  Forum Alev
  Pieter Brueghel
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Bruegel'in 1565 tarihli The Painter and The Connoisseur adlı eseri. Kendi portresi olduğu düşünülmektedir.
  Tam ismi: Pieter Brueghel
  Doğumu: 1525 Breda, günümüz Hollanda'sı ya da Bree, günümüz Belçika'sı
  Ölümü: 9 Eylül 1569 Brüksel, Brabant Düklüğü
  Milliyeti: Flemen
  Alanı: Resim, Baskı
  Akımı: Rönesans
  Meşhur eserleri:
  • Dulle Griet (c. 1562)
  • The Peasant Wedding (1568)
  Etkilendikleri: Hieronymus Bosch
  Pieter Brueghel ya da Brueghel (1525 - 9 Eylül 1569) peyzaj çalışmaları ve rençper betimlemeleriyle ünlü Hollandalı Rönesans ressamıdır. 1559'dan sonra soyadındaki "h" 'yi atmış ve eserlerini Bruegel şeklinde imzalamaya başlamıştır.

  Yaşamı
  Breda, Hollanda' da doğduğuna ilişkin kayıtlar mevcut olmasına karşın, Hollanda kenti Breda' da mı yoksa Latince' de Breda şeklinde anılan Belçika kenti Bree' de mi doğduğuna ilişkin bir çelişki vardır. Daha sonra kızı Mayken' le evleneceği Pieter Coecke van Aelst' in çırağıydı. Fransa ve İtalya' da bulunduktan sonra 1551'de ressam loncasına "usta" olarak kabul edileceği Antwerp' e geçti. Hemen ardından İtalya' ya bir seyahat gerçekleştiren Bruegel, yaklaşık on yıl sonra Brüksel' e kalıcı olarak yerleşmek üzere ayrılacağı Antwerp'e döndü. 9 Eylül 1569'da Brüksel' de öldü. Her ikisi de daha sonra ressam olan iki oğlu vardır. Ancak babaları öldüğünde çok küçük olduklarından ondan eğitim alamamışlardır.

  Resimlerindeki İçerik
  Sanatçının eserlerinde sıkça rastlanan tema savaslar, yıkımlar, perişan insanlar ve bu dönemlerdeki dayanışma çabalarıdır. "Ölümün zaferi"yle insanlığa ve olup bitene tepkisini koyarken, neredeyse hepimizin aynı çocuk oyunlarıyla büyüdüğümüzü anımsatan olgunluk dönemi resimlerinden "Çocuk oyunları" bizi ortak saflığa davet eder.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Pieter Bruegel Kimdir?

  Reklam  Pieter Brueghel yaptığı köy resimleri ile ünlü 1525 yılında hollandada doğmuş 1569 da belçkada hayatını kaybetmiş ünlü ressamdır kar düğünü ve köyde avcılar eserlerinden bağzılarıdır+ Yorum Gönder
pieter bruegel kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi