Kadir Savun Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Kadir Savun Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kadir Savun Kimdir?

  Reklam  Kadir Savun Kimdir?

  Forum Alev


  Kadir Savun Yeşilçam'da hiç başrol oynayamadı

  Yeşilçam sinemasında babacan rollerin vazgeçilmez oyuncusu Kadir Savun, 1995'de hayatını kaybetti.

  1926 doğumlu Kadir Savun sinemaya 1940'lı yıllarda başladı. 100'ün üzerinde yapımında rol aldığı Yeşilçam'ın önde gelen karakter oyuncularından biriydi. Sağlam, gururlu ve güvenilir karakterlerin vazgeçilmez oyuncusuydu.

  Aynı dönemde kötü adam karakterleriyle ünlenen ve 'halkın nefret ettiği adam' olan Erol Taş'ın zıt kutubuydu. Merhamet, sadakat ve vefa gibi duyguları aşılardı izleyenlere.

  Önemli filmleri arasında 'Kızılırmak Karakoyun', 'Yumurcak' serisi, 'Güler misin, Ağlar mısın', 'Deli Yusuf', 'Görünmeyen Düşman', 'Bodrum Hakimi', 'Kader Bağlayınca', 'Zübük', 'Vatandaş Rıza', 'Arkadaşım', 'Güneş Doğarken', 'Varyemez', 'Fahriye Abla', 'Arabesk', 'Senede Bir Gün', 'Dila Hanım', 'İmparator' sayılabilir.

  Bazen mutevazı bir balıkçı, bazen demirci bazen de marangoz rolünde çıkardı sevenlerinin karşısına. Hiçbir zaman kötü roller oynamadı, ama hiçbir zaman başrol de oynamayadı. Bu konuda akranı Hulusi Kentmen ile aynı kaderi paylaşıyorlardı.

  Ahmet Turan Alkan'ın dediği gibi, "Kadir Savun aslında hepimizi savundu".
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Kadir Savun Kimdir?

  Reklam  yeşilçamın usta oyuncularından kadir savun her zaman seyircinin seveceği rollerde oynamıştır bu yüzden akıllarda hep babacan güleryüzlü biri olarak kalmıştır oyuncu 95 senesinde vefat etti+ Yorum Gönder
kadir savun alevimi,  kadir savun nerelidir,  kadir savun kimdir,  kadir savun nereli,  kadirsavunkimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi