Muammer Sun Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Muammer Sun Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Muammer Sun Kimdir

  Reklam



  Muammer Sun Kimdir

  Forum Alev
  Muammer Sun, (d. 1932, Ankara). Türk bestecisi ve müzik eğitimcisi.

  1932'de Ankara'da doğdu. Müzik eğitimine 1947'de Askerî Mızıka Okulu'nda başladı. 1953'de Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi, Adnan Saygun'un kompozisyon öğrencisi oldu. Mithat Fenmen ile piyano, Hasan Ferit Alnar ile orkestra şefliği, Muzaffer Sarısözen ile halk müziği, Ruşen Ferit Kam ile geleneksel sanat müziği çalıştı. Özel olarak da Kemâl İlerici ile Türk musikisi makamları ve armonisi konularında çalıştı. Saygun'un öğrencisi olarak 1960'da Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü ileri yüksek dönemden pekiyi ile mezun oldu.

  Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarlarında, Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü'nde, Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda ve Ankara Radyosu'nda öğretmenlik yaptı. Öğretmenliğinin yanısıra 1967-1970 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Müsteşarlığı danışmanlığı ve 1969-1972 yılları arasında da TRT yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

  Milli Eğitim Bakanlığı müşavirliği sırasında, Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği'ni hazırladı. Türkiye genelinde 166 çocuk ve gençlik korosu kuruldu. 1968–1969 yıllarında, koro şeflerine, Gazi Eğitim Müzik Bölümü öğretmenleriyle birlikte, iki kez yaz kursu düzenledi. Bu kurslara Gazi Müzik Bölümü'nde 40, Sinop kursunda 80 olmak üzere toplam 120 müzik öğretmeni katıldı. 166 koro, ödenekleri kesildiği için 1970'de kapatıldı. Bu korolar ve kurslara katılan müzik öğretmenleri, bugünkü Türkiye'de yaygınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturdu.

  1969 yılında sanat kurumlarının temsilcisi olarak seçildiği TRT yönetim urulu üyeliği sırasında TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu'nu ve TRT Müzik Dairesi'ni kurdu. 1971’de TRT Kültür Sanat Ödülleri sistemini (Murat Katoğlu ile birlikte) hazırladı, gerçekleştirilmesini sağladı.

  Sun, 1967 ve 1969'da, biri TRT adına, öteki de TRT ve ODTÜ adına, iki büyük "folklor derlemesi" düzenledi, kendisi de bu derlemelere uzman derleyici olarak katıldı.

  1969 yılında yayınlanan "Türkiye’nin Kültür, Müzik, Tiyatro Sorunları" adlı kitabı, bir “durum değerlendirmesi” boyutlarını aşarak, sorunlara köklü çözümler önerdiği için geniş yankılar uyandırdı.

  1972’de resmi görevlerinden ayrılarak İstanbul’da özel çalışmalar yapan sanatçı, 1975’te İzmir Devlet Konservatuvarı’na geçti. 1987’de Ankara Devlet Konservatuvarı kompozisyon öğretmenliğine getirildi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü öğretim üyeliğinden Ekim 1999'da emekli oldu. Eylül 2004'de Sun Yayınevi'ni kurdu.

  Muammer Sun, 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.





 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Muammer Sun Kimdir

  Reklam



  Eğitimini ve yüksek lisans dönemlerini müzik eğitimi ile tamamlamıştır. Devlet müsteşarlığı döneminde 166 çocuk ve gençlik korosunun açılmasında katkısı bulunmaktadır.







+ Yorum Gönder
muammer sun hayatı,  muammer sun kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi