Ali Kınık Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Ali Kınık Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ali Kınık Kimdir?

  Reklam  Ali Kınık Kimdir?

  Forum Alev
  MÜZİK DÜNYASINDA ALİ KINIK RÜZGARI

  YÜREĞİ ÜLKESİ İÇİN YANANLAR, SEVDA TÜRKÜLERİNİ ÖZLEYENLER BU SESİ ÇOK SEVECEK. BİR MİLLET UYANIYOR ADINI TAŞIYAN ALBÜMDE FİRARİ SEVDAM VE BU ŞEHİR HİT OLACAK PARÇALAR

  ALBÜMÜN KLİP PARÇASI
  Yapımcılığını Zeybek Müziğin üstlenlendiği albüm, “Bir Millet Uyanıyor” adını taşıyor. Albüme adını veren parça aynı zamanda Attila İlhan’ın ölmeden önce hazırladığı aynı addaki kitap dizisiyle aynı çizgide bulunuyor. Türkü formatında bir marşı andıran parçanın sözleri Nihat Ergöz^e bestesi ise Kerem Özdemir^e ait.

  Şarkının sözleri şöyle:

  BİR MİLLET UYANIYOR

  Albayrak yiğitlerin
  Kanlarıyla boyanıyor
  Kalk ayağa Türk^ü gör
  Bir millet uyanıyor.

  Türkiye Türk^ün evi
  Doğu Batı Kuzeyi
  Eski Dünyanın Devi
  Bir Millet Uyanıyor

  MEHMEDİM VE TÜRKİYEM^E RAKİP OLAN ESER
  Bu parçalar içinde özellikle bir tanesinin uzun vadede kalıcı olacağını ve belki de anonimleşeceğini tahmin ediyoruz. Ses getirebilecek olan bir parça varsa o da bu parçadır...

  ANADOLU

  Asırlardır ağlıyor, gülmedi Anadolu,
  Rahat nedir gel de sor, bilmedi Anadolu,
  Artık çektiği yeter, böyle nereye gider,
  Hiç bu kadar derbeder, olmadı Anadolu...

  “FİRARİ SEVDAM” VE “BU ŞEHİR” HİT OLACAK PARÇALAR
  “Bir millet uyanıyor” dışında albümdeki diğer parçalar da dikkat çekici. Albümün kalan parçalarının tamamının söz ve bestesi Ali Kınık^a ait. Protest bir üslup kullanılan parçaların müzik değeri tartışılmayacak kadar iyi. Özellikle “Firari Sevdam” ve “Bu Şehir” adlı şarkılar hit olacağa benziyor. Bütün parçaların alt yapısı için de büyük çaba harcandığı, Özkan Turgay gibi büyük bir ustanın imzasını taşıdığı görülüyor.

  X


  Halk Müziğinde Yeni Bir İkili

  EZGİ MERT VE ALİ KINIK BERABERLİĞİ...!

  Yıllar önce Arif SAĞ – Belkıs AKKALE, İzzet ALTINMEŞE – Belkıs AKKALE bir araya gelip düet yaparak öncülük yapmışlardır. Ancak bu ikili zaman içinde yollarını ayırmışlar ve bu konuda bir boşluk meydana gelmiştir.

  İşte bu boşluğu doldurmak için özgün müzik sanatçısı ALİ KINIK ve halk müziği sanatçısı EZGİ MERT bir araya geldi.

  ZEYBEK MÜZİK etiketiyle raflardaki yerini alan “BİR MİLLET UYANIYOR” albümünde EZGİ MERT ve ALİ KINIK aynı adlı parçaya düet yaptılar.

  Yönetmenliğini Kerem ÖZDEMİR, Özkan TURGAY’ın yaptığı sözleri Nihat ERGÖZ’e ait“BİR MİLLET UYANIYOR”un ritmi ve melodisi ise adeta bir marşı andırıyor.

  Üniversite ve lise gençlerinin “BU ŞARKI” ve “FİRARİ SEVDAM” adlı eserlere rağbet edeceği tahmin edilirken, daha önce iki albümü olan EZGİ MERT üç albümü olan ALİ KINIK’ın “BİR MİLLET UYANIYOR” albümünde toplam 10 eser bulunuyor.

 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Ali Kınık (Ali Kınık Kimdir?

  Reklam  Sevgilisinin babası öyle demiş

  Ülkücü sanatçı Ali Kınık'ın son albümünde hayli ilginç bir beste var. "İtin biri" adı ilk anda akla başka şeyler getiriyor olsa da işin özü çok farklı bir trajedi yansıtıyor...

  Ali Kınık, Ülkücü kanadın sövgü kullanmayan ender ve sanatı kayda değer genç ozanlarından.

  İlk olarak 1996 yılında Kültür Müzik firmasının yayınladığı "Beni Öldü Say" adlı albümle müzik piyasasında adını duyurın sanatçı 2003 yılında Şölen Kaset'ten "Bu Şarkı" adlı albümü ile dikkatleri üzerine çekti. Sanatçı, 2005 yılında Zeybek Yapım'dan çıkarttığı "Bir Millet Uyanıyor" ve 2006'da Ati müzik'ten çıkarttığı Duvar Yazısı albümü ile Milliyetçi duyarlılığın sesi olmayı sürdürdü.

  Sanatçının son albümü Ateş Müzik firmasından yayınlandı ve İsyan Şarkıları adını taşıyor. Ancak daha önceki albümlerinde sövgüye prim vermeyen ve sesi ve sanatı ile öne çıkma mücadelesi veren sanatçının son albümünde bir parçanın "itin biri" adını taşıması ilk bakışta 'acaba' dedirtiyor.

  Fakat müzik parçası dinlendiğinde sövülen kişinin kendisi olduğu ve söven kişinin de kayınpederi olduğu ortaya çıkıyor. Söz konusu parça, dünya görüşünü kitlelere izah edemeyen Ülkücülerin dramını gözler önüne seriyor. Ozan bu parçanın kendi başından geçen bir olay olduğunu belirtiyor.

  Ali Kınık gerek kendi kişiliğini, gerekse albümünün içeriğini şu sözleri ile ifade ediyor: "Zulme, haksızlığa, Türk düşmanlığına, din düşmanlığına, ahlaksızlığa karşı bir başkaldırıdır bu. Arkamda uyuşturucu baronlarının kirli ve güçlü parası yok; Etkili ve yetkili yerlerde amcam, dayım yok; Medya desteğim yok; Yok, yok, yok diye içlendiğimi sanmayın. Yok ama çok şükür ki kimseye borcum da yok.Bundan dolayıdır ki, kimseden alacak talimatım da yok. İmanım var, cesaretim var ve kralına eğilmeyecek bir başım var... Yaptığın şeyin adını koy denirse; Derim ki; Tek bir sazımla dünyaya meydan okuyorum"... (haber alıntıdır)
+ Yorum Gönder
ali kınık alevi mi,  ali kınık alevi midir,  ali kınık alevimi,  ali kınık alevi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi