Mehmet Emin Ay Kimdir ?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Mehmet Emin Ay Kimdir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mehmet Emin Ay Kimdir ?

  Reklam  Mehmet Emin Ay Kimdir ?

  Forum Alev
  1963 yılında Van'da doğdu. Öğrencilik yıllarında babasından Kur'ân-ı Kerim'in tilâveti ve kırâati ile ilgili dersler aldı.Van İmam-Hatip Lisesi'nden (1980), ve U.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden (1984) birincilikle mezun oldu.

  Üniversite öğrenciliği yıllarında hafızlığını tamamladı ve bu yıllarda, kıraat ve makamlar konusunda Halis Albayrak, Fatih Çollak ve Mustafa Öztürk gibi Kur'ân üstâdlarından istifade etti.

  1984-1988 yılları arasında TRT'de (TV-1 ve TV-2) radyo ve televizyon konuşmaları ve Kur'ân-ı Kerim tilaveti yayınlandı. 1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan'da din eğitimi kurumlarında gözlemler ve incelemelerde bulundu ve "İstanbul'dan Buhara'ya" adlı bir belgesel filmin çekimini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl "Bursa Evliyaları" adlı belgesel video filminde metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini icra etti. Zaman zaman , yurtiçi ve yurtdışında, alanıyla ilgili konferanslar veriyor.Halen öğretim üyesi olarak görev yapan ve Din Eğitimi alanında yayınlanmış altı eseri bulunan Prof.Dr.Mehmet Emin Ay, Arapça ve İngilizce biliyor.

  Akademik çalışmaları yanında, müzikle de ilgilenen ve gerek Türk, gerekse Arap makamlarını aynı başarıyla icra edebilen Mehmet Emin Ay'ın, Tasavvuf Musikîsi ve Klasik Türk Musikîsi alanlarında kırkı aşkın özgün beste çalışmaları mevcuttur. Şiirlerini bestelediği ya da seslendirdiği kişiler, Abdullah b. Revaha, Rabiatül-Adeviyye, İbrahim b. Edhem, Yunus Emre, Es'ad Erbili, Hacı Bayram-ı Veli, İsmail Hakkı Bursevî gibi tarihe malolmuş şahsiyetler olduğu gibi; aynı zamanda, Ali Ulvi Kurucu, Bahattin Karakoç, S.Arif Emre, Cengiz Numanoğlu gibi günümüzde zevkle dinlenen şairlerden oluşuyor. Bugüne kadar otuza yakın albüme imzasını atan Mehmet Emin Ay'ın,her biri birer klasik haline gelen Taleal Bedru Aleyna, Dolunay, Gül-i Ruhsar, Bülbül ve Gül, Kabe'nin Yolları, Visâl ve O'nun Güzel İsimleri ,Beyaz Dilekçe , Güle Sevda gibi albüm çalışmaları bulunuyor.

  Mehmet Emin Ay'ın, aynı zamanda Mürşid adlı bilgisayar CD'sinde de kullanılan ve 30 kasetten oluşan bir Kur'an-ı Kerim Hatim Seti ile, yine 7 kasetten oluşan Kur'an-ı Kerim Tilaveti Seti ve müstakil Kur'an-ı Kerim kasetleri bulunuyor. Arap ve Türk makamlarıyla okunan Kur'an tilaveti, Uzakdoğu, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar, Avrupa ve Amerika gibi geniş coğrafyada müslümanlar tarafından dinlenilme özelliğine sahip...

  Çıkardıgı albümler:

  -Güle sevda

  -Hulüs-i kalp

  -Kısa sureler

  -Nat-ı Şerifler

  -Nuru'l Hüda

  -Onun güzel isimleri (esma-ül hüsna)

  -Visal

  -Beyaz Dİlekce

  -Rahman, Tebareke, İnsan , Amme suresi
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Mehmet Emin Ay Kimdir ?

  Reklam  arapça ve ingilizce bilen mehmet emin ay ilahiyat fakültesi mezunudur,tasavvuf müziğiyle ilgilenen ve bununla ilgili cd lerçıkaran sanatçı büyük bir kitleye hitap etmekte ve sevilmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi