Anadolu Ateşi Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Anadolu Ateşi Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Anadolu Ateşi Kimdir?

  Reklam  Anadolu Ateşi Kimdir?

  Forum Alev
  ANADOLU ATEŞİ

  Mustafa ERDOĞAN-Genel Sanat Yönetmeni  1965 yılında Hakkari’de doğan Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi’nde felsefe, Gazi Üniversitesi’nde kamu yönetimi eğitimi almıştır..
  Mustafa Erdoğan Üniversite yıllarında ve öncesinde halk danslarıyla yakından ilgilenmiş ve çalıştığı topluluklarla birlikte yurtiçi-yurtdışında gerçekleştirilen festival ve yarışmalarda birçok ödül almıştır.

  Çalışmaları:

  1985 Gazi Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu'nu kurarak, Edirne, Kırklareli, Artvin, Van, Bitlis, Hakkari, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Muğla, Aydın yöre dansları üzerine gruplar hazırlamış ve yarışmalara katılmıştır.

  1997 yılında Bilkent Üniversitesi’ndeki halk oyunları üzerine yaptığı çalışmalar "Sultans of the Dance"’in ilk adımları olmuştur.

  1997-2000 Anadolu halk dansları adımları üzerine, derleme ve koreografik çalışmalar yapmış ve konuyla ilgili araştırmaları çeşitli yayın organlarında yer almıştır.

  Aynı dönem koreograf olarak İstanbul-Gül Düşündürü Tiyatrosu ve Beşiktaş Kültür Merkezi'nde görev almıştır.
  Halk oyunlarına olan ilgisi giderek artınca, özel kuruluşların ancak kurumsallaşma ile yaşayabileceğine inanan Mustafa Erdoğan bunları bir merkezden yönlendirmek ve en iyi eğitimi verebilmek için 1999 yılında Türkiye'nin ilk özel ve büyük dans topluluğu olan SULTAN’S OF THE DANCE’ı kurmuştur.
  Gazetecilik çalışmaları
  Çağdaş Gazeteciler Derneği-Genel Sekreter Yardımcısı, Demokrasi Gazetesi-Ankara Temsilcisi, Söz Dergisi-Ankara Temsilcisi, Turkish Daily News Gazetesi-Siyasi parti muhabirliği, serbest gezi yazarlığı.

  Taner DEMİRALP-Müzik


  1968 yılında İstanbul’da doğan Demiralp, 1992 yılında M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nü bitirmiştir.1994 yılında yüksek lisansını tamamlayan Demiralp, birçok yarışmaya katılarak ödüller almıştır. Söz yazarı, besteci ve aranjör olarak çalışmalarını halen sürdürmektedir.  Alper AKSOY-Yardımcı Koreograf


  1967 yılında Aydın’da doğan Aksoy, 1990’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirmiştir. Çocukluğundan itibaren halk danslarının içinde olmuştur. Dansçı ve dans öğretici olarak çeşitli gruplarla yurtiçi ve yurtdışında birçok festival ve yarışmaya katılan Aksoy, önemli dereceler almış ve resmi yarışmalarda çok sayıda Türkiye birinciliği kazanmıştır. 30’u aşkın ülkede Türkiye’yi başarı ile temsil etmiştir. Çocuk gruplarından üniversite ve derneklere kadar değişik kesimlerle yaptığı çalışmalarda, farklı koreografi tarzı ile dikkat çekmiştir.  Oktay KERESTECİ-Yardımcı Koreograf


  1959 yılında İstanbul’da doğan Keresteci, 1979 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi kadrosuna girmiştir. O zamandan bugüne kadar İstanbul Devlet Balesi'ndeki bale eserlerinin başrollerini üstlenmiştir. Turkuaz modern dans topluluğunda çalıştırıcılık yapmış, sonrasında topluluğun sanat yönetmeni yardımcısı olmuştur. Bir dönem İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde "bale başöğretmenliği" görevinde bulunan Keresteci, 1979’dan itibaren yurtiçi ve yurtdışı turnelerine katılmaktadır. Don Kişot Balesi'ndeki "Basil" rolündeki performansı ile Rusya'ya davet edilmiştir. Amerika’daki Kanuni Sultan Süleyman Sergisi çerçevesinde sahnelenen Hürrem Sultan Balesi'ndeki "Kanuni" rolüyle büyük başarılar kazanan Keresteci, halen Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nde klasik bale hocalığı yapmaktadır.

  BUGÜNE KADAR YAPTIKLARI GÖSTERİLER

  2001

  MAYIS-HAZİRAN TEMMUZ MYDONOSE SHOWLAND Sultan’s of the Dance adıyla kurulan grup, yoğun hazırlık çalışmalarının ardından gösterilerine başlamıştır. 3 aylık dönemde toplam 100 gösteri yapan grup, 500 bin izleyiciye ulaşmıştır.
  18-26 AĞUSTOS EFES ANTİK TİYATROSU Kültürel zenginliğimizin temsilcisi tarihi mekanlardan Efes’te yapılan ilk gösteriye büyük ilgi olmuş, yerli ve yabancı binlerce seyirci izlemiştir. 8 temsilin yapıldığı mekanda toplam 88 bin izleyiciye ulaşılmıştır.
  AĞUSTOS-EYLÜL ASPENDOS ANTİK TİYATROSU Türkiye'nin en önemli tarihi mekanlarından Aspendos’ta yapılan gösteri 6 temsil yapılmış ve 40 bin seyirci tarafından izlenilmiştir.
  EYLÜL ANKARA -( ODTÜ) Ankara ODTÜ’te 140 kişilik dev kadrosuyla 7 temsil yapılan gösterileri toplamda 49 bin kişi izlemiştir.
  EYLÜL-EKİM-KASIM-ARALIK MYDONOSE SHOWLAND Kamuoyunun yoğun ilgisi sebebiyle gösteriler devam etmiştir
  17-24 KASIM İSRAİL Sultan’s of the Dance’ın yurtdışındaki ilk gösterisi Ortadoğu’da yoğun ilgi görmüştür. 4 gösteri Tel Aviv’de, 2 gösteri Haifa’da yapılmıştır.


  2002

  OCAK-ŞUBAT-MART MYDONOSE SHOWLAND Kamuoyundan gelen yoğun istek üzerine gösteriler 3 ay boyunca devam etmiş ve toplam 20 gösteride 70 bin izleyiciye ulaşılmıştır.
  MART İSTANBUL-LÜTFi KIRDAR KONGRE MERKEZİ Anadolu Ateşi, Star TV'nin düzenlediği Türkiye Güzellik Yarışması'nda canlı yayına katılmış ve milyonlarca seyirciye ulaşmıştır. Yarışmaya konuk sanatçı olarak katılan Shakira, grubumuza beğenilerini iletmiştir.
  27 MART ALMANYA Sultan’s of the Dance ilk tanıtım turnesi için çıktığı Avrupa’da ZDF kanalının ''Wetten Dass'' programına konuk olmuştur. Programa ayrıca Britney Spears, Rod Steward, Celine Dion ve Joe Cocker katılmış ve grubumuza beğenilerini dile getirmiştir.
  20-24 NİSAN ÇİN Sultan’s of the Dance’ın çıktığı ilk Uzakdoğu turnesinde Çin’de sahne almış ve 14 bin izleyici tarafından ayakta alkışlanmıştır. Grup,ayrıca Çin Halk Parlemantosu’nda gösteri yapan ilk grup unvanı almıştır.
  MAYIS İSTANBUL-ÇIRAĞAN SARAYI Avrupa Birliği-İslam Konferansı Örgütü Toplantısı’ndaki gösteriyi, 35 ülkenin dışişleri bakanları tarafından beğeniyle izlenilmiştir.
  MAYIS ALMANYA Anadolu Ateşi'nin Avrupa Turnesi Almanya'da start almıştır. Gösteriler Almanya'nın ünlü şehirleri Berlin, Stuttgart,Oberhausen, Frankfurt, Münih, Nurnberg, Hannover, Koln,Dortmund başta olmak üzere farklı şehirlerde 20 gösteri yapılmış ve 90 bin seyirciye ulaşılmıştır.
  MAYIS HOLLANDA Rotterdam'da yapılan gösteriyi 5 bin kişi izlemiştir.
  HAZİRAN BELÇİKA Brüksel'de yapılan gösteriyi 4 bin kişi izlemiştir.
  HAZİRAN İSVİÇRE Zürih’te yapılan gösteriyi 3.500 kişi izlemiştir.
  MAYIS-HAZİRAN MYDONOSE SHOWLAND Mydonose Showland'de düzenlenen 11 gösteriye 30 bini aşkın izleyici katılmıştır.
  HAZİRAN K.K.T.C. K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan'ının da izlediği gösteriler büyük ilgi görmüş ve yapılan 5 gösteriyi 25 bin kişi izlemiştir.
  TEMMUZ 26-27 ALTINOLUK AÇIKHAVA TİYATROSU Anadolu Ateşi'nin Sultans of the Dance ismiyle yaptığı son gösteridir.Mydonese Showland ile yollarını ayıran Mustafa Erdoğan yoluna Anadolu Ateşi ismiyle devam etmiştir.
  AĞUSTOS-EYLÜL ANTALYA Vasco Tour ve Magic Life Hoteller sponsorluğunda Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nda 20 gösteri yapılmış ve 60 bin kişi izlemiştir.
  EKİM KASIM BURSA-ADANA-G.ANTEP-D.BAKIR-SAMSUN-TRABZON İş Bankası sponsorluğunda ilk uzun süreli yurt içi turnesidir. 10 şehiri kapsayan turnede 90 gösteri yapılmış ve 450 bin seyirciye ulaşılmıştır.
  ARALIK BOSTANCI GÖSTERİ MRK 10 gösteri, gösteri başı 1500 kişi. Toplamda yaklaşık 15.000 seyirci.  2003

  MART İZMİR Star TV'nin düzenlediği Türkiye Güzellik yarışmasına konuk olarak katılım sağlanmıştır.
  MAYIS ALMANYA Almanya'ya yapılan 2.turnedir. Almanya'nın ünlü 6 şehri Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln,Dortmund,Munih'de 6 gösteri yapılmış ve 24.000 seyirciye ulaşılmıştır.
  HAZİRAN KARADENİZ EREĞLİSİ Gösteriyi 300 bin kişi izlemiş ve bu izleyici sayısı ile Guiness Rekorlar kitabına girilmiştir.
  TEMMUZ-AĞUSTOS TÜRKİYE TURNESİ Farklı şehirlerde 10'dan fazla gösteri yapılmış ve 25 bin izleyiciye ulaşılmıştır.
  1-6 EYLÜL İZMİR İzmir Fuarı Açıkhava Tiyatrosu'nda gösteriler yapılmış ve 25 bin kişi izlemiştir.
  23-28 EYLÜL JAPONYA Japonya'da kutlanan 2003 Türk Yılı sebebiyle Türkiye Devleti desteğiyle Tokyo şehrinde 2 gösteri yapılmış ve 5 bin izleyiciye ulaşılmıştır. Gösteriyi Japonya Prensi ve ailesi de izlemiş ve sonrasında beğenilerini dile getirmiştir.
  EKİM MYDONOSE SHOWLAND Turkcell Futbol Ödülleri gecesinde sahne alınmıştır.
  EKİM HOLLANDA Amsterdam’da yapılan 2 gösteriyi Hollanda Kültür Bakanı başta olmak üzere 12 bin kişi izlemiştir.
  9-12 ARALIK AVUSTURYA Viyana’da WOW Hoteller sponsorluğunda yapılan 2 gösteriyi başta Avusturya Başbakanı’nda katıldığı 7 bin kişi izlemiştir.
  ARALIK İSTANBUL-LÜTFİ KIRDAR KONGRE MERKEZİ Aralık ayı boyunca yapılan 10 gösteriyi 20 bin kişi izlemiştir.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Ateşi Kimdir?

  Reklam  dansla yakından ilgilenen mustafa erdoğan bu ilgisi ve becerisi ile anadolu ateşi gurubunu kurmuştur hem moder hemde anadolu ezgilerin taşıdığı bu gurubu avrupada tanımayan ve sevmeyen kalmadı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi