Güneş sistemi dışında ilk organik molekül

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Güneş sistemi dışında ilk organik molekül ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  zafer123
  Özel Üye
  Reklam

  Güneş sistemi dışında ilk organik molekül

  Reklam  Güneş sistemi dışında ilk organik molekül

  Forum Alev
  Güneş sistemi dışındaki bir gezegende, ilk kez organik molekül keşfedildi.

  Uzak gezegenlerde yaşam olabileceğine ilişkin bir işaret sayılabilecek bu bulgu, Hubble teleskobu yardımıyla elde edildi. Metan olduğu bildirilen bu madde, yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde olan ve dünyadan 63 ışık yılı uzaklıktaki "HD 189733b" adı verilen gezegenin atmosferinde bulundu. Karbon ve hidrojen birleşiminden oluşan metan, yaşama ilişkin tek başına kanıt olarak kabul edilmiyor. Ancak uygun koşulların olması durumunda metan, canlı oluşumunun temel taşı olan aminoasitlerin oluşumuna katkıda bulunuyor.

  Araştırmaya katılan University of College London’dan Giovanna Tinetti, "HD 189733b"nin atmosfer ısısının 1000 santigrat dereceyi bulduğunu, bu gezegende yaşam olmasına olasılık vermediklerini, bu gezegende metanın biyolojik olarak üretilmiş olmasını mümkün görmediklerini" söyledi. Metan, güneş sistemindeki gezegenlerin çoğunda da bulunuyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Güneş sistemi dışında ilk organik molekül

  Reklam  organiklik yapısında karbon bulunana maddelere deniliyor metan gazı yani doğal gaz , gazda olsa organik bir yapıdır . yanıcı olması nedeniyle ve uçucu olması nedeniyle sıcak ortamda bulunmaz sıkıştırılırsa sıvı forma geçiyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi