Demir Eksikliği Sebepleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Demir Eksikliği Sebepleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Demir Eksikliği Sebepleri

  Reklam  Demir Eksikliği Sebepleri

  Forum Alev
  Demir Eksikliği Sebepleri

  Eksiklik fizyolojik olarak artan ıhtiyaçın karşılanmaması ya da kaybın artması ile ortaya çıkabilir. En sık nedenler:
  • Fizyolojik kan kayıpları
  • Patolojik kan kayıpları
  • Yetersiz kan alımı
  • Gıda demirinin yetersiz emilimi
  Erişkinlerde ;
  Kadınlarda fizyolojik kan kayıpları (menstruasyon) : Kadınlarda menstruasyon sonucunda aylık ortalama 30 ml kan kaybı olur. Bayanların %10-25’i de 60-80 ml’den fazla kan ( buda yaklaşık olarak 30-40 mgr demir eder) kaybederler. Doğum kontrol yöntemleri bunu değiştirir. Örneğin doğum kontrol hapları azaltırken , Rahim içi araçlar artışa neden olur.
  Hamilelik : Hamilelik sırasında demir gereksinimi artar ve günlük gereksinim giderek artarak son 3 ayda 3-7 mgr düzeyine çıkar. Hamilelerde demir gereksinimi artarken alınan demir miktarı sabit kalır ve yeterli depo demiri olsa bile annede zamanla demir eksikliği ortaya çıkar. Hamile bayanlarda yapılan tetkiklerde eğer hemogramda hemoglobin 11 gr’ ın altında ise demir eksikliği anemisi tanısı konmalıdır. Bu durumda fetüste etkilenecektir. Özellikle hemoglobin değeri 9 gr’ın altına düşünce gebelik ile ilgili komplikasyon görülme riski artar.
  Süt çocuğu ve oyun çocuğu: Sağlıklı ve normal doğum zamanında dünyaya gelmiş bir bebekte anne sütü ile beslendiği 4-6 aylarda demir rezervleri yeterlidir. Ancak sonrasında ek demir ihtıyacı ortaya çıkar.
  Prematüre bebeklerin: Doğum anında hemoglobin düzeyleri normal olsada depo demirleri yetersiz olduğu için demir eksikliği daha erken dönemde ortaya çıkar.
  Gıda demirinin yetersiz emilimi: Emilim bozukluğuna yol açan hastalıkların başında çöliak hastalığı görülür. Barsak mukozasında , özellikle de incebarsakta oluşan patolojik değişiklikler ve demir ile yüklü enterositlerin hızla artılımı ile kendini gösteren bir hastalıkdır. Barsak mukozal fonksiyonunda bozulma meydana gelir ve demir transportu bozulur. Mukozanın yenilenmesini temin için gliadin içermeyen gıdalar ile beslenme ve demir desteği gerekir.
  Patolojik kan kayıpları: Demir tedavisi uygulanması için anlamlı olanlar kronik ve genelikle gizli olan kanamalardır. Bu tıp kanamalar genelde bayanlarda genital sistemden olsada karşımıza en sık gastrointestinal kanamalar çıkar.
  Kan verme: Kan veren kişilerde de yine aynı şekilde demir eksikliği ve sonuçta demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir.% de 15 gr hemoglobin değerlerine sahip biri bir ünite kan verirse (yaklaşık 500 ml) 250 mgr kadar demir kaybı olur. Adet gören bayanlarda bu bir defalık bağış dahii demir depolarının boşalmasına yol açabilecek iken yetişkin sağlıklı bir erkekte 3-4 kez kısa aralıklı kan verdikten sonra aynı durum ortaya çıkabilir. Serum ferritin düzeyi bakmak sureti ile gereğinde bu kişilerde tedavi almalıdır.
  Yanlış ve yetersiz beslenme: Özellikle et yemeyen vejeteryan kişilerin gıdalar ile yeterli demir alamamaları ve bazı malabsorbsiyon hastalıklarında görülen yetersiz demir emilimi demir dengeleri eksiye götürür. Birçok zayıflama diyeti de demir açısından zayıftır.
  Kronik böbrek yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliği durumlarında ve bu yüzden sık sık dializ makinelerine bağlanan hastalarda demir bilançosu bozulur. Bu kişilerde diette et ve et ürünleri kısıtlanmıştır. Eritropoietin üretimi etkilenmiştir ve sonuçta ciddi anemiler görülür.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Demir Eksikliği Sebepleri

  Reklam  Ülkemizde ve özellikle bayanlarda görülen demir eksiklikleri genellikle beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.Bu nedenle beslenmeye önem vermek gerekir.Karaciğer ve kırmızı etin yanında bazı meyvelerde ve sebzelerde bolca bulunmaktadır.Çay kahve tüketimini azaltmak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi