Piridoksin B6 Vitamininin Görevleri ve Eksikliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Piridoksin B6 Vitamininin Görevleri ve Eksikliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Piridoksin B6 Vitamininin Görevleri ve Eksikliği

  Reklam  Piridoksin B6 Vitamininin Görevleri ve Eksikliği

  Forum Alev
  Piridoksin B6 Vitamininin Görevleri ve Eksikliği

  Piridoksin, bir diğer adıyla B6 vitamini, özellikle protein metabolizmasında çok önemli bir koenzimdir ve birçok nörotransmitterin sentezinde rol alır. Besinler Piridoksamin ve Piridoksal şeklinde de bulunabilir. Aktif şekli Piridoksalfosfat'tır (PLF). Kolaylıkla bozulur, bu yüzden güneş ışığından, bazik ortamlardan uzak tutulmalıdır. İşlenme ve pişirme sırasında da kolaylıkla bozulur.

  Görevleri

  Her şeyden önce protein metabolizmalarında yaklaşık 60 enzime koenzimdir. Bu da onu yaşamsal açıdan önemli kılar. Amino asit dönüşümlerinde, nükleik asit sentezinde, ve amino asitlerin ince bağırsaktan kana absorpsiyonunda (emiliminde) görev alır. Asetilkolin, GABA, serotonin gibi nörotransmitterler için gereklidir. Vücudun B12 absorpsiyonuna pozitif etki eder. Ayrıca, magnezyum ve çinko gibi birçok mineralin vücut içindeki işlevlerine de pozitif etki eder. Hemoglobin sentezinde göervlidir. Triptofan metabolizmasında görevlidir. Görüldüğü gibi piridoksin vücudun birçok önemli reaksiyonları için "şart"tır. Özellikle hormonal denge ve nörolojik yapıya olan katkısı küçümsenemez.
  Eksikliği

  Kompleks B vitamin eksikliği dışında eksikliği nadiren görülür. izoniazid kullanımında, alkoliklerde ve laktasyon esnasında görülebilir. Nörolojik bozukluklar başta olmak üzere piridoksin eksikliğinin birçok semptomu vardır, sıralarsak:

  * Aşırı stres, depresyon, ruhsal dengesizlik ve bozukluklar,
  * Nörit (sinir iltihabı), koordinasyon bozuklukları,
  * Anemi (kansızlık),
  * Göz ve ağız çevresinde ağrılar ve yaralar,
  * Zayıf bağışıklık - kolayca hastalanma,
  * Kaşıntı, uykusuzluk,
  * Baş ağrıları.

  Diyet

  Kırmızı et ve et ürünleri (özellikle karaciğer), çiğ sebzeler, beyaz et, ve bir miktar da süt ve süt ürünlerinde bulunur. Uygun bir diyet ile gerekli günlük piridoksin ihtiyacımızı kolaylıkla karşılarız. Çocuklar için günlük piridoksin ihtiyacı yaklaşık 1-2 mg'ken, yetişkinlerin günlük piridoksin ihtiyacı yaklaşık 2 mg'dir. Hamile ve emzikli kadınların piridoksin ihtiyacı artar.
  Tedavilerde

  1990'ların sonunda fazlasıyla ünlenen bir vitamin olan piridoksin birçok doktor tarafından diyete takviye olarak, birçok hastalık tedavisinde, ilaç şeklinde önerilmektedir. Yine de önerildiği birçok hastalığa veya soruna etkisinin olup olmadığı klinik düzeyde kanıtlanmamıştır. Piridoksin yüksek miktarlarda dahi toksik olmadığı için, doz aşımlarında büyük sorun yaratmasa da, bazı hastalarda uzun bir süre kullanılan yüksek dozda piridoksinin nörolojik bozukluklara yol açtığı bilinmektedir. Bunların ötesinde piridoksinin birçok hastalığın tedavisinde katkı sağladığı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Piridoksinin kullanılacağı yerleri sıralarsak:

  * Nörit (sinir iltihabı) tedavisinde,
  * Bazı ruhsal bozuklukların tedavisinde,
  * Anemi (kansızlık) tedavisinde,
  * Bazı hormonal hastalıkların tedavisinde,
  * Özellikle hamilelik sırasındaki ruhsal bozuklukların ve şeker hastalığının tedavisinde.

  Bunların dışında piridoksinin pozitif etki ettiği birçok tedavi vardır. 2. 2
  desert.rose
  Usta Üye

  --->: Piridoksin B6 Vitamininin Görevleri ve Eksikliği

  Reklam  * Anemi (kansızlık) tedavisinde,
  1 aydır aynı neden den kullanıyorum... biraz yan etkileri var.
  paylaşım için Allah c.c razı olsun kardeşim. 3. 3
  DOLUNAY
  Özel Üye
  1 aydır aynı neden den kullanıyorum... biraz yan etkileri var.
  paylaşım için Allah c.c razı olsun kardeşim.
  Yan etkileri hakkında bilgi sahibi değilim.Sağlık bölümünde açılan konular üyeleri bilgilendirmeye yöneliktir, Bölümde yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin yerini alamaz.

  Allah (c.c.) sizdende razı olsun..+ Yorum Gönder
b6 vitamini,  b6 vitamin
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi