Permalink Nedir?

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Webmaster Genel Bölümünden Permalink Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Permalink Nedir?

  Reklam  Permalink Nedir?

  Forum Alev
  Kalıcı Bağlantı Permalink Nedir?
  Bu konu biraz yeni başlayanlar için olacak ama eğer ki henüz ne olduğunu bilmiyorsanız size de yardımcı olacaktır. Permalink aslında oluşturduğunuz her sayfaya erişmek için kullanılan linktir. Sabit veya kalıcı bağlantılar olarak da adlandırılırlar. SEO açısından baktığımızda dinamik oluşturulmuş sayfaların (php, asp, java) linkleri genelde anlaşılmaz olmaktadır. Takibi kolay olmayan, insanları yoran bir görselliktedirler. Bu problemi URL Redirecting denen metodla çözmemiz mümkün.


  Wordpress kullanıcılarının işi ise herkesten kolay. Tek yapmanız gereken admin panelinden tercihlere (options), oradan da kalıcı bağlantılar (permalink) sekmesine geçin. Karşınıza bir panel çıkması lazım.

  Varsayılan seçeneğinde herkesçe bilinen sayfa numarasını işaret eden bir link yapısı var. Eğer hiçbir değişiklik yapmadıysanız şu an bunu görüyorsunuz.
  Tarih ve isim temmeli seçeneğinde yıl, ay, gün ve makalenin adının linkte geçtiği bir yapı var. Arama motorlarında makaleyi hangi tarihte yazığınızın görünmesini istiyorsanız bunu seçebilirsiniz.
  Sayısal seçeneğinde gördüğünüz üzere tercih edilmemesi gereken sayısal bir yapı var.
  Özel seçeneği ise tamamen size bağlı. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise .htaccess dosyanızın yazılabilir olmasıdır. Eğer yazılamıyorsa Wordpress size dosyanın içine ne yazmanız gerektiğini belirtecektir. Haydi, hala siteniz garip linklerle doluysa değiştirme vakti geldi!

  Siz sağlayacağı faydalar;

  Arama motorları link takibinde rahat olacaklar. Sitemap kullanıyorsanız çok da etki etmeyecektir.
  Okuyucularınız site içerisinde görsel manada rahat bir şekilde dolaşacaklar.
  Arama motorlarından gelen okuyucular, arama sonuçlarında en azından ilgili kategoriye gidip gitmediklerini anlayabileceklerdir. Böylelikle sizi tercih etmeleri daha kolay olacaktır. 2. 2
  pamuk611
  Yeni Üye

  --->: Permalink Nedir?

  Reklam  arkadasım bu bilgi icin tesekkur ederiz fakat admin panelde ben buladım . tam yolunu yazabilirmisiniz hatalı linkleri falan gösterme olanagımız varmı 3. 3
  DR.MATRİX
  Özel Üye
  Eklenmesi nasıl oluyor acaba?
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi