Web server kurulumu

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Webmaster Genel Bölümünden Web server kurulumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  @LP@CİNO
  Üye
  Reklam

  Web server kurulumu

  Reklam  Web server kurulumu

  Forum Alev
  BU KONUDAKİ AMAÇ

  Bilgisayarımızı web sunucu yaparak, bilgisayarımızdan web site mizi yayınlamak.


  --------------------------------------------------------------------------------


  Merhaba Arkadaşlar;

  Forumda net bir şekilde çözüme kavuşturulmadığına inandığım ve haftalardır taratmama rağmen bir türlü ilgili bilgi lere ulaşamadığım (ya da beceremediğim) bir husus var.

  A'dan Z'ye web sunucu (server) kurulumu ile ilgili neler yapılması gerekiyor?

  Bununla ilgili lütfen bilgisi olan arkadaşlar, deneyimlerini paylaşsınlar. İnanın bir çok insana faydalı olacaksınız.

  Bu konuyla ilgili tespitlerim şöyle;

  1. Şu anda Türkiye'de bir çok kullanıcı dynamic ip kullanıyor.

  2. İnsanlar bilgisayarımızdan yayın yapılacak siteye ulaşmak için neticede bu dynamic ip'yi bilmek zorundalar. Dynamic ip 'de zırt pırt değiştiği için bunu akılda kalıcı bir adrese dönüştürmek lazım statik ip gibi.

  3. Dynamic ip 'li bir web sunucusuna ulaşmak için www.no-ip.com gibi bir siteden hizmet almak gerekiyor. (Bu tarz siteler sizin üye olmanızı istiyorlar. Genelde üyelik hizmeti ücretsiz. Üye olduktan sonra bilgisayarınıza ufak bir yazılım yüklemenizi istiyorlar. Bu ufak yazılım, sizin ip'nizi sürekli no-ip.com 'a bildiriyor ve böylece ip adresiniz değiştiğinde no-ip.com 'dakayıtlı olan ip'niz de güncellenmiş oluyor.

  4. No-ip.com size http://sizinadiniz.no-ip.com gibi bir adres veriyor. Ve ip adresiniz bu ufak yazılım aracılığıyla no-ip.com 'a bildirildiği için adresinizi yazan herkes size kolayca ulaşıp, bilgisayarınızdaki internet sitenizi görebiliyor.


  SORUNLAR
  1. Kanaatim odur ki; web sunucusu kurma işleminde en büyük sorun ADSL bağlantısında almış olduğumuz 10.0.0.12 (ya da daha farklı) yerel ağ adresini, gerçek ip adresimiz olarak görüntületmek.

  Çünkü; 10.0.0.12 yazan kişi bizim bilgisayarımıza bağlanamıyor. O andaki internet erişiminde kullanmış olduğumuz ip adresimiz diyelim ki 212.185.265.150 diyelim. Bu ip adresi kullanarak kişiler sitemize giremiyorlar. Bunu proxy engelliyor. (Engellemenin proxy'den kaynaklandığını sanıyorum. yanlışım varsa düzeltin.)

  YARDIMINIZI BEKLEDİĞİM HUSUSLAR

  1. Gerçek ip adresimizi kullanmak için modem ayarlarında nasıl bir yol uygulamalıyız.

  Tahminimce her adsl modemin internetle ilgili ayarlarına ulaşılabileceği bir web consol'u (kontrol merkezi) var. Buna da örneğin; ZOOM ADSL Modem'de browser'da (mesela internet explorer) 10.0.0.2 yazarak ulaşılabiliyor.

  Burada ne gibi ayarlar yapmak lazım.

  Daha da özetleyerek sorayım. Gerçek ip adresimiz ile web sunucumuzu insanların görmesi için bilgisayarımızda ne gibi ayarlar yapmamız gerekiyor. Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olsunlar. İnanın bu yardımlarınız bir çok insana ışık olacak.


  Konuya merak salan arkadaşların ilk yapması gerekenler;

  Öncelikle bilgisayarınıza bir web server kurun. Burada yazılanları yaptığınızda sitenizi sadece siz görebileceksiniz. Bu konuda bilgili uzman arkadaşların yardımları sayesinde, önümüzdeki günlerde sitemizi başka insanların görmesini de sağlayacağız.

  BİLGİSAYARIMIZA WEB SERVER KURMAK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER

  windows 98 için Web Server Kurulumu :
  http://www.turkwebmasters.net/pws.htm

  Windows 98'e PWS Kurarken Hata Oluştuysa Çözümü *
  Windows 98’e PWS kurarken, programın microsoft Transaction Server bölümüne ilişkin sistem kayıtları yapılırken, iki hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz (0x80004005 ve 0xfee662). Bu, orijinal Windows 98 CD-ROM’undaki PWS Kur programının, Windows Registry dosyasının büyük olması halinde hata vermesinden kaynaklanıyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, Bilgisayarım/Denetim Masası/Program Ekle Kaldır aracılığıyla, Personel Web Server’ı kaldırın. Bilgisayar kapanıp açıldıktan sonra, Windows 98 CD-ROM’unda Add-ons/PWS dizinindeki bütün dosyaları, sabit diskinizde Temp dizinine kopyalayın. Sonra http://support.microsoft.com/support.../q246/0/81.asp adresinde “Download Mstsetup.dll” satırını tıklayın. Mssetup.exe adlı bir dosya bilgisayarınıza indirilince; bu dosyayı iki kere tıklayın ve dosyanın genişletileceği yer olarak C:\Temp’i gösterin; program Mstsetup.dll dosyasının değiştirilmesini isteyip istemediğinizi sorduğu zaman “Tamam”ı tıklayın. Şimdi, C:\Temp’deki Kur.exe (Windows CD-ROM’unuz İngilizce ise Setup.exe) programını iki kere tıklayın. PWS şimdi hatasız kurulacaktır.

  -----------------------------

  Windows XP için Web Server Kurulumu :
  1. Windows XP cd'nizi bilgisayarınıza takın. XP kurulumuyla ilgili pencere çıkarsa pencereyi kapatın.
  2. Başlat > Ayarlar > Denetim Masası'na girin.
  3. Program Ekle / Kaldır'ı açın.
  4. Windows Bileşenlerini Ekle / Kaldır'ı seçin.
  5. Internet Information Services (IIS) 'nin yanındaki onay kutucuğunu işaretleyin.
  6. İleri seçeneğini tıklayarak kurulumu tamamlayın.

  Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda bilgisayarınıza web server kurulmuş olacaktır.
  Bilgisayarınızda c sürücünüzün altında inetpub isminde bir klasör oluşmuş olacaktır. Ve web sitenizin dosyalarını tutacağınız klasör yolu da c:\inetpub\wwwroot olacaktır.

  Yani daha da özetle anlatayım. Diyelim ki bir index.html dosyası hazırladınız. Bunu c:\inetpub\wwwroot altına attıktan sonra internet explorer 'ı açın. Ve http://localhost yazın. Karşınıza web sunucunuzda kurulu olan index.html dosyanız çıkacak. Yani bilgisayarınız artık web sunucu oldu.

  Bu sayfadakileri uyguladığınızda bilgisayarınız web server olacak. Fakat sitenizi şu anda sadece siz görebileceksiniz. Bu sayede sitenizin doğru çalışıp çalışmadığınızı kontrol edebileceksiniz. Konuda bilgili arkadaşlardan cevaplar geldikçe sitenizi başka insanların kullanımına da açabileceksiniz.

  alıntıdır 2. Alev
  Özel Üye

  Web server kurulumu Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi