Vista Nasıl Kaldırılır Diyenler

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden Vista Nasıl Kaldırılır Diyenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Vista Nasıl Kaldırılır Diyenler

  Reklam  Vista Nasıl Kaldırılır Diyenler

  Forum Alev
  Vista Nasıl Kaldırılır Diyenler


  Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
  Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.
  Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.
  Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor;

  1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
  2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
  3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
  4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

  Windows Vista’ yı kaldırma;

  Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.
  Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım eğer Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.

  1. Yöntem, Komut satırı:

  Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.
  ;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
  ;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
  Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

  1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
  1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:bootbootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

  2. Yöntem, VistaBootPRO:

  VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
  Bunların dışında eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.
  Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağı kanaatindeyim...
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Vista Nasıl Kaldırılır Diyenler

  Reklam  yazı oldukça aydınlatıcı bazı arkadaşlarımız vistada çok problem yaşamaktadır bunların başlıca sorunlarından bi tanesi de boot sorunu ikide bir onarma yada kaldıığı yerden devam et seçenekleri çıkmakta bazende chkdsk olayı başlamakta+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi