Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  alize
  Üye
  Reklam

  Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

  Reklam  Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

  Forum Alev
  Vistayı xp gibi format atmayla sisteminizden kaldıramazsınız.


  ! Eğer işin teknik kısmıyla ilgilenmiyorsanız yazıyı okumaya “Windows Vista’ yı kaldırma:” kısmından başlayabilirsiniz !

  Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı beğenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulunduğu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.

  Şimdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir şekilde sistemden nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz.

  Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bileşenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okuduğu işletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.

  Windows Vistanın açılışı şu şekilde gerçekleşiyor:
  1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yükler.
  2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yükler.
  3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yükler.
  4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eğer bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…

  Windows Vista’ yı kaldırma:
  Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracağımızdan bahsedeceğiz. Çünkü Vista’ nın bulunduğu bölümü silmek veya diski formatlamak problem değil. Başlamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedeceğimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedeğini alın.

  Diğer bir önemli nokta da aşağıdaki yöntemleri sadece Windows işletim sistemleri için anlattım, eğer Linux kullanıyorsanızyazısına bakabilirsiniz.

  1. Yöntem, Komut satırı:
  Windows Vista’ yı kurduktan sonra eğer sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en başa şu 2 satırın eklendiğini göreceksiniz.

  ;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
  ;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.

  Buradada söylendiği gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptığı işi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.

  a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.

  b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force” komutunu girin. Vista medyanızı koyduğunuz sürücüye göre sürücü harfini(d:) değiştirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

  Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve diğer Windows’ un kurulu olduğu bölümdeki (C:) “Boot.BAK ve Bootsect.BAK” dosyalarını silin, bu dosyalar önceki bootloader’ ın yedeğidir.

  2. Yöntem, EasyBCD:
  EasyBCD programında Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip “Write MBR” a tıklayın. Şimdi Vista bölümüne format atabilirsiniz. EasyBCD bu işi yapan en iyi program.

  3. Yöntem, VistaBootPRO:
  VistaBootPRO programının son sürümünü indirin. “Backup/Restore Center” bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip “Uninstall the Vista bootloader” ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

  Yanlışlıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:
  Eğer birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye doğru yapmadıysanız örneğin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçeneğininde sorunu çözmesi gerek.

  Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diğer bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.

  3. yol olarak EasyBCD programında Vista dışındaki bir Windows’ a kurun, program’ ı açmak istediğinizde karşınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes” deyip Vista bootloader’ ı yeniden kurmasını sağlayın.

  Son olarak eğer Linux, XP ve Vistayı bir arada kullanmak istiyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakmanızı öneririm.

  Vista’ nın kullanımı arttıkça bu boot problemleriyle çok karşılaşılacağını düşünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadaş’ a yardımcı olacağı kanaatindeyim.Ayrıca not olarak her iki programında sisteminizde çalışabilmesi için sisteminizde dotnetfx 2 yazılımının yüklenmesi gerekmekmektedir.İlgili yazılımı microsoft wep istesinden indirebilirsiniz.

  Konuyla ilgili kaynaklar:
  Boot Configuration Data in Windows Vista
  Windows Vista Startup 2. 2
  irfancicek
  Üye

  --->: Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

  Reklam  lütfen bu konuyu iyice okumadan vista kurulu pc ye format atmaya kalmayın 3. 3
  megadeli
  Yeni Üye
  guzel bir konu çok sagul
 4. 4
  Baryular
  Üye
  valla ben xp cd sini taktım ve formatı bastım

 5. 5
  mustoga
  Yeni Üye
  verdigin bilgi gercekten çok önemli idi bilgisayarımdan kaldırmama yardımcı oldu cok sagol.tşk.

 6. 6
  50curtis50
  Usta Üye
  ben bi yerden duymuştum vista sisemi oLan pc den vista kaLkmıyo die ama :(:(

 7. 7
  muratcan25
  Yeni Üye
  direk normal xp ye format atar mış gibi xp csini tak windowsa format ar bu kadar ne uğraşmaya hacet
  üstelik 2 sinide alfılamaz hemde xp ye dönmüş olursun bay

 8. 8
  çınarcıklı
  Yeni Üye
  peki vista yüklü bi dizistü bil. xp kurabilirmiyiz duyduğuma göre oluyomuş

 9. 9
  ICEEXOL
  Özel Üye
  Alıntı çınarcıklı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  peki vista yüklü bi dizistü bil. xp kurabilirmiyiz duyduğuma göre oluyomuş
  Kurarsın.Kurmadan önce uyumlu driverları bulman lazım.Vista uyumluı laptopların çoğu geriye uyumlu olmayabiliyorlar.Yani XP driverları olmadığı için ömür boyu Vista kullanmak zorunda kalıyorsun.

 10. 10
  xxnusxx
  Yeni Üye
  selam arkadaşlar ben eskiden vindows xp vardı sonra vista ultimateyi kurdum ama bilgisyarımı ağırlaşrdiği için kaldırmak istiyorum ama kaldıramıyorum exp nini yedegi de var ama cd taktığumda cd hiç bot yapmıyor sonra xp cd sini koydum format atmak istedim yine cd bot yapmadı lütfen bana yardımcı olun kafayı yiyecegim

 11. 11
  Small_Devil
  Özel Üye

  --->: Bilgisayardan Vistayı kaldırma Yöntemi

  Reklam  Bios ayarını yapmıyorsan olmaz pc nin düğmesine basıp açtığında "Del" tuşu veya "F2" ile gireceksin. Bir çok bios çeşidi var kardeş seninki hangisiyse ona göre yaparsın. ;)
  Değişikliklerin kaydetmek için "F10" bas. sana "yes" mi diyor yoksa "no" mu? diyor. sen klavyeden "y" tuşuna bas. "ok" de. Alttaki biostada öyle ;)

  Ya Da  şeklinde yap.

 12. 12
  irfancicek
  Üye
  Alıntı xxnusxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selam arkadaşlar ben eskiden vindows xp vardı sonra vista ultimateyi kurdum ama bilgisyarımı ağırlaşrdiği için kaldırmak istiyorum ama kaldıramıyorum exp nini yedegi de var ama cd taktığumda cd hiç bot yapmıyor sonra xp cd sini koydum format atmak istedim yine cd bot yapmadı lütfen bana yardımcı olun kafayı yiyecegim
  iyiki yapmamış !
  Nedeni: Eger vista boot loaderi kaldırmadan diski biçimlendirip windows kurmak isterseniz bu durumda kurulum yarım kalacak hem elinizdeki windowstan olacaksınız hemde yeni windows kuramayacaksınız. Bu sebeble konuda anlatıdığı gibi öncelikle vista boot loderi kaldırmanız gerekir.

  Diğer taraftan kurulum için genellike pc ik açılışta boot ektranındanda önce genellikle sc tuşuna basarak bootmenüye ulaşıp cd dvd nizi seçmeniz gerekir. yada mod kardeşimin cverdiği gibi biosa girip boot ayarlarından 1. sırayı cd dvd sürücüsünü atayın. 2. sıraya hardiskinizi atamayı unutmayın.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
bilgisayardan vistayı kaldırma yöntemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi