Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP Kurulumu

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP Kurulumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP Kurulumu

  Reklam  Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP Kurulumu

  Forum Alev
  Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP Kurulumu


  Disket sürücüsü olmayan laptop sahipleri, kurulum sırasında disketle uğraşmak istemeyenlenler ya da herhangibir sebepten disketten nefret edenler (ben) için windows xp kurulum cd'sine sata sürücülerinin gömülme işlemini anlatıyorum.

  normalda bu işlem oldukça karmaşık olmasına rağmen nlite adlı sanat eseri bir program sayesinde 2-3 fare tıklamasına dönüştü. ben burada sadece windows xp kurulumunu anlatacağım, ancak program ile windows xp kurulumuna yapabilecekleriniz çok fazla.. (service pack entegre etmek, kurulumu özelleştirmek, yamaları gömmek vb.)

  4 şeye ihtiyacımız var:

  1. windows xp kurulum cd'si (legal olarak sahip olduğunuzu varsayıyorum)
  2. doğru sata sürücüleri : sata disketiniz var ise bir arkadaşınıza disketin içeriğini internete koymasını isteyebilirsiniz ya da internetten sürücüleri bulabilirsiniz..
  3. nlite programı - ücretsiz olarak indirin http://www.nliteos.com/download.html
  not: programın çalışması için .net framework 2.0 gerekli..
  4. cd yazıcı (hard diskten kurmayı biliyorsanız gerek yok.. sadece sürücüleri gömdüğümüz veriyi boot edilebilir olarak cd ye çekmek için)

  Başlıyoruz

  1. Windows xp kurulum cd sini c:\xpcd gibi bir klasöre kopyalayın. Beklenen :  Sata sürücülerinin c:\sata'da olduğunu varsayıyorum, bendeki sürüceler şöyle birşey:  2. nlite programını açın, kutsal dilimiz türkçeyi seçin. 2. ekranda gözata basarak hafızaya çektiğimiz windows xp kurulum cd sini gösterin. Beklenen :  3. nlite'ın 3. ekranının geçin. 4. ekranda "Sürücüleri entegre et" ve "Açılabilir ISO oluştur" u seçin ve devam'a basın.

  4. karşınıza gelen 5. ekranda sürücüleri seçiyoruz.. bize gereken winxp klasörlerindeki *.inf dosyaları. doğru sürücüyü bilmiyorsanız hepsini yükleyin, büyük ihtimalle bir sorun çıkmayacaktır..

  Sürücü eklemek için: "Ekle" -> "tek sürücü"

  SATA\Winxp'deki VIASRAID.INF'yi eklediğmide şu ekran çıktı, doğal olarak winxp'yi seçtim..  ayrıca sürücü klasörümdeki PIDE\Winxp 'deki sürücüyüde ekledim..

  sonuç olarak şu ekran çıktı  TXT-MODE sürücüsünü mutlaka eklemeniz gerekli. Xp kur PNP sürücülerini kullanamaz!

  5. "Devam" a basarak değişiklikleri onaylayın. Kısa bir süre sonra nlite c:\xpcd 'deki kuruluma sürücüleri entegre edecektir. Tamamlandığında "devam" a basın.

  6. "Açılabilir ISO oluşturma" ekranı geldiğinde "ISO Oluştur" a basın ve ISO nun kaydedileceği bir yer seçin.

  7. ISO oluşturma kısmı biraz uzun sürecektir. Bittiğinde ISO yu cd'ye çekerek SATA gömülü Win Xp kurulumunuzu kullanabilirsiniz.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Disket sürücü kullanmadan SATA'ya XP Kurulumu

  Reklam  nlite ve vlite raid sürücüsü nü cd içine gömmeye olanak sağlar ve bu da kurulum aşamasında sizden disket sürücü istemeye son verir ancak kendi bilgisayarınız için uygun raid sürücüsünü kendi anakartınızın veya laptopunuzun sitesinden indirmeniz gerekir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi