İnternet Explorer Tamir Yöntemleri

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden İnternet Explorer Tamir Yöntemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  akmagözlerimden
  Emekli
  Reklam

  İnternet Explorer Tamir Yöntemleri

  Reklam  İnternet Explorer Tamir Yöntemleri

  Forum Alev
  1.Internet Explorer 6 tamiri 1:
  Eger internet Explorer istediginiz gibi calismiyorsa ve hatalar veriyorsa yeniden kurmak en akillica yol, ama nasil, Program ekle kaldirdan bu isi yaparsaniz bozukluklarin hicbirini giderme sansiniz olmayacaktir , peki nasil yapmak lazim:
  1. WIndows XP kurulum CD nizi takin.
  2. Start/Run. Deyip komut satirina asagidakini aynen yazin (copy paste en iyisi)

  rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection DefaultInstall 132 %windir%\inf\ie.inf


  2.Internet Explorer 6 tamiri 2:Start > Run > regedit
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Active Setup\Installed Components\
  {89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383}

  IsInstalled,i arayin ve 0 (Null). degerini verin

  Bundan sonra IE6 yi yeniden kurmamiz mümkün.Bunun icin Microsofttan i.e exploreri download etmemiz gerekir.

  Download: ie6setup.exe

  Dosyayi örnegin. C:\IE6_Setup. diye kaydedin.

  Start > Run
  C:\IE6_Setup\ie6setup.exe" /c:"ie6wzd.exe /d /s:""#E" (yandakini copy paste yapin)

  ok dedikten sonra kurulum asistani baslayacaktir.  3.Internet explorer Link problemleriDiyelimki bir linke tikladiginizda yeni bir pencere aciliyor ama sayfa görüntülenmiyor / veya sag tikladiginizda ayni sey oluyor, Bir sorun var ama nedir diyorsunuz .

  Sorun Bir veya birkac Internet Explore DLL sinin registriert olmamasindandir

  Cözüm asagida:
  Start -> Run -> regsvr32 urlmon.dll (OK).

  Eger Problem devam ediyorsa asagidakilerini uygulayin:
  Start -> Run ->

  regsvr32 actxprxy.dll
  regsvr32 shdocvw.dll

  Bu da ise yaramadiysa IE yi yeniden kurun.  4.IE6 nin Otomatik tamamlamasini kapatmak:

  Eger IE6'nin yazdiginiz bir adresi veya sifrelerinizi otomatik tamamlamasindan biktiysaniz okuyunuz:
  Normalde IE6 adres satirina bir iki kalime yazdiktan sonra otomatik olarak adresi tamamlamaya calisir.Kurulumunuza bagli olarak IE6 Formlari ve passwordlari da otomatik tamamlayabalir, basta faydali gibi görünen bu durum, Gayet rahatsiz edici de olabilir
  Bu özelligi kapatmak icin,"Tools" a click leyin ve"Internet Options". u secin daha sonra Content adi altinda "AutoComplete" buttonunu göreceksiniz bu butonu clicklediginizde. Otomatik tamamlama secenekleri karsiniza cikacak. Simdi burada istediginiz özelliklere tik koyarak veya tik i kaldirarak, IE6 nin sizin sözünüzü dinlemesini saglayabilirsiniz.  5.DNS cache yi iyilestirelim ve internet sayfalari hizli acilsin :
  Start --- Run ---- regedit yazip ok diyelim Registry de asagidaki degisiklikleri yapalim ( xp.reg v001 da tanimli)

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Dnscache\Parameters]
  "CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001
  "CacheHashTableSize"=dword:00000180
  "MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00
  "MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012d


  interet explorer püf noktaları

  INTERNET EXPLORER'DAN FTP OLUR MU?
  Tabii ki olur. Internet Explorer HTML tarzı Web sayfalarının görüntülenmesi yanında gereğinde FTP sitelerini dolaşabileceğiniz bir araç haline de dönebiliyor. Bunu sağlamak içi yapacağınız iş basit: Adres boşluğuna bağlanmak istediğiniz FTP adresini yazın, ancak adres başlangıcı olarak http:// yerine ftp:// ibaresini getirin (ftp://ftp.
  cdrom.com gibi).
  Peki bağlanmak istediğiniz FTP giriş için bir isim ve şifre istiyorsa ne olacak? Kolayı var. Siz öncelikle ftp:// ile başlamak şartıyla bağlanmak istediğiniz FTP adresini yazın. Daha sonra File menüsüne girin, burada bir şeylerin değişmiş olduğu dikkatinizden kaçmayacak. Şu anda File menüsü altında en başta Login As... diye bir opsiyon görüyor olmalısınız. Bu seçeneği seçerek açılan pencerede isim ve şifre girmenizi bekleyen boşlukları gerekli bilgilerle doldurun. Daha sonra onaylayarak bu yeni açılan pencereyi kapatın. Artık açılan pencerede FTP içeriğini görebilir, bu alana dosya sürükleyebilir veya bu alandan dosya çekebilir, kısaca bir Windows klasörü gibi kullanabilirsiniz


  BUTON YERLEŞİMİNİ SEVMEDİM YABANCI!
  Internet Explorer ve Outlook Express'teki butonların yerleşim sırasını, boyutunu ve hangilerinin görünmesini istediğinizi ayarlamanız mümkün. Hatta çoğu kez orada olduğunu bile bilmediğiniz karakter boyutu ayarlama butonunu (Size) bile gün ışığına çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken butonların üzerinde bulunduğu araç çubuğunun herhangi bir yerine sağ tuşla tıklayarak Customize seçeneğini seçmek.. İşte, bahsettiğimiz ayarlar üzerinde hakimiyet kurmanıza yarayacak tüm ayarlar karşınızda.  WINDOWS TUŞUNUN HÜNERLERİ
  Internet Explorer üzerine püf noktası araştırırken rastladığım şu ufak ayrıntılar hayli hoşuma gitti, hadi dedim sizlerle paylaşayım. Genellikle Run, Find ve Windows Explorer programlarına elinizin sık gittiği malum. E bir de klavyelerde Alt tuşlarının yanında üzerinde Windows simgesi olan iki tane tuş vardır ki, bunlar da öyle işsiz güçsüz mahzun mahzun bakınır dururlar. İşte hem şu Windows tuşuna biraz işlev katmak, hem de yukarıda saydığım araçlara ihtiyaç dahilinde jet hızıyla ulaşmak istiyorsanız şu kısayolları kullanabilirsiniz: Run için Windows+R, Windows Explorer için Windows+E, Find için Windows+F. Ha bir de şu anda kullanmakta olduğum bilgisayardaki gibi birileri görev çubuğundaki masa üstünü hızlıca gösteren kısayolu yok etmişse Windows+M de bu işi görebiliyor.  INTERNET EXPLORER SORUN ÇIKARIRSA

  Internet Explorer kullanırken arama asistanı veya Windows 98 yardım altındaki sorun çözme bölümü bizzat sorun çıkarıyorsa kıyıda köşede kalmış bir repair işlemi derdinize derman olabilir. Şimdi doğruca Start-Settings-Control Panel (Başlat-Ayarlar-Denetim Masası-Program Ekle-Kaldır) bölümüne gidin. Buradan Internet Explorer 5 veya 5.5'e ait satırı bulun. Add-Remove (Ekle-kaldır) butonuna basın, karşınıza gelen seçeneklerden Repair opsiyonunu seçin ve onaylayın. İşlem bittiğinde Windows'u yeniden başlatmanızı isteyecektir, tamam deyin. Muhtemelen çalışmayan fonksiyonlarınızın geri geldiğine tanık olacaksınız.


  INTERNET EXPLORER DAHA HIZLI AÇILSIN
  Malumunuz, Internet Explorer altında kendini başlangıç sayfanız yapmak için çırpınan bir dolu site var. Başlangıçta bu Microsoft olur, ICQ yüklersiniz hop o gelir, bir başka site sizi kandırıp hit alayım hesabına tıkla karayı al parayı şeklinde bir hileyle başlangıç sayfasına yerleşiverir. Ama özel bir başlangıç sayfası kullanmayı düşünmüyorsanız ve her Explorer ekranını açtığınızda bilmem ne kadar zaman o sitenin gelmesiyle uğraşıp stop, back butonları arasında cebelleşiyorsanız, en güzeli başlangıç sayfasını boş sayfa haline getirmek. Böylece tarayıcınızı açtığınızda yüklenmek için ıkınılması gerekmeyen boş ve beyaz bir sayfayı karşınıza alarak, zaman kaybetmeden gitmek istediğiniz adresin yolunu tutabilirsiniz.

  Bu huzura erişebilmek için Internet Explorer tarayıcınızı açın, yukarıdaki Tools (Araçlar) menüsünden Internet Options (Internet Ayarları) bölümüne girin. Açılan ekranda en üstte Home page ve içinde bir adres göreceksiniz. Bu adresin yazılı olduğu boşluğun altındaki üç butondan Use blank (Boş sayfa) olanına basın ve adres hanesinin "about:blank" şekline dönüştüğünü gördüğünüzde onaylayarak çıkın.


  Explorer ayarlari
  unter Extras --> Internetoptionen --> Erweitert -->
  Passives FTP verwenden = AN (wenn DSL vorhanden)
  Automatische Überprüfung auf Aktualisierung von Internet Explorer = AUS
  Integrierte Windows Authentifizierung aktivieren = AUS


  Explorer Skriptdebugging deaktivieren

  Q: Der Internet Explorer stürzt bei manchen Seiten mit der Fehlermeldung ab?

  „Es ist ein Laufzeitfehler aufgetreten.
  Soll der Debugmodus gestartet werden?
  Zeile 87 Fehler Objekt erwartet"

  Extras > Internetoptionen > Erweitert > "Scriptdebugging deaktivieren" - Haken setzen.
  Extras > Internetoptionen > Erweitert > "Scriptfehler anzeigen" - Haken entfernen.  Explorer Probleme mit Links

  Q: Wenn ich im IE einen Link anklicke, öffnet sich ein neues Fenster, aber die Seite wird nicht geladen / wenn ich einen Link mit der rechten Maustaste in einem neuen Fenster öffnen will, wird zwar das Fenster geöffnet, aber die Seite nicht geladen?

  Eine oder mehrere DLL-Dateien des Internet Explorers sind nicht registriert.

  Zum registrieren der dll’s so vorgehen:
  Start -> Ausführen -> regsvr32 urlmon.dll (OK).

  Falls es immer noch nicht funktioniert, Vorgang wiederholen:
  actxprxy.dll
  shdocvw.dll


  İnternet Explorer Sebep Yokken Hata Veriyor?
  Internet'te dolaşırken, önemli bir işle meşgul olurken, ya da çeşitli sitelerde haberleri okurken hiçbir sebep yokken Explorer'in hata verip kapanması (tüm I.E pencereleri) hiçte hoş olmayan bir durumdur, bunu bir nebze olsun durdurmak için aynen yukarıda Explorer'da yaptığımız yöntemi uygulayacağız. Her zaman ki gibi Regedit'e girip

  "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr e ntVersion\Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "BrowseNewProcess" adında yeni bir string değeri oluşturun (tırnaklar olmadan) ve değerini "yes" olarak belirtin, Internet Explorer için şu an tam bir çözüm yok, bu en iyisi denilebilir, biraz hafızadan kaybettirse de.  ACABA GÖNDERDİĞİM E-POSTA YERİNE GİTTİ Mİ?
  Gönderdiğinizi bir e-posta mesajının yerine gidip gitmediğinden, gittiyse bile açılıp okunduğundan emin olmak mı istiyorsunuz? Bunu sağlayabilmek için mesajlarınızla beraber karşı tarafa bir de okundu onayı gönderebilirsiniz. Bakınız bu nasıl oluyor: Öncelikle Tools-Options menüsüne girerek Receipts kısmına tıklıyorsunuz. Burada Request a read receipt for all sent messages diye bir yazı var, onun yanındaki kutuyu işaretliyorsunuz. Bu durumda e-posta mesajınıza bir de okundu mu acaba uyarısı eklenerek beraberce yola düşüyorlar. Karşınızdaki kişi e-posta mesajınızı açtığında, alıcı Outlook Express standart ayarlarına dokunmamışsa "bunu aldığınızdan karşı taraf emin olmak istiyor, bir işaret yollayayım mı" gibi bir soruyla karşılaşıyor. Buna da onay verirse "mesaj yerine ulaştı ve açılıp içine bakıldı" anlamı içeren bir küçük parça size geri yollanıyor, mest oluyorsunuz.
  Birisi size bu şekil bir uyarı göndermişse, bu uyarıya nasıl davranacağınızı da yine yukarıdan ulaştığımız menüdeki altta kalan butonlardan hallediyorsunuz. Bunlar yukarıdan aşağıya asla okundu uyarısı gönderme, göndermeden önce bana sor ve daima gönder şeklinde sıralanıyor.
  OUTLOOK EXPRESS'DE BİRDEN FAZLA KULLANICI
  Yo, şu birden fazla e-posta hesabını kastetmiyoruz. Bahsettiğimiz sanki bilgisayarda birden fazla Outlook Express kurulmuş gibi işlem yapmanızı sağlayacak bir özellik, yani identity tanımlama. Outlook Express altında dilediğiniz kadar identity tanımlayabiliyor ve bunlardan her birini de birbirinden tamamen bağımsız olarak kullanabiliyorsunuz.
  Outlook Express ilk çalıştırıldığında kendisi bir adet Main Identity yaratıyor. Farklı kullanıcılar için buna ekleme yapmak istiyorsanız tek ihtiyacınız her kullanıcı için yeni identity tanımlamak. Bu tanımları yapabilmek için File-Identities-Add New Identities yolunu izleyin ve karşınıza çıkacak ekranda yeni tanımlayacağınız identity'e ait ismi girip dilerseniz bir de şifre atayın. Artık Switch Identity yolunu izleyerek yeni tanımladığınız kullanıcı alanına giriş yapabilirsiniz, üstelik buraya ilk girişinizde bayram temizliği yapılmış gibi bomboş bir halde durduğu da dikkatinizi çekecektir. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey tek kullanıcı sizmişsiniz gibi e-posta adreslerinizi ve klasörlerinizi ayarlamak. Tekrar diğer kullanıcılara ait alanlara dönmek içinse yine Switch Identity yolunu kullanmanız gerekli.


  İSTENMEYEN MİSAFİRE KAPIYI GÖSTERİN
  Belli bir e-posta adresinden sürekli gelen e-posta mesajları canınızı mı sıkıyor? Ya da haber gruplarında birinin attığı mesajları artık görmek istemiyor musunuz? Hemen o e-posta mesajının üzerine gelerek Message menüsünden Block Sender'i seçin. Artık o kişiden size gelen mesajlar otomatik olarak bloke olacak ve gözünüze görünmeyecektir.

  MESAJLARIN BİR KOPYASINI SUNUCUDA BIRAKMAK

  Birden fazla bilgisayar arasında dönüp durduğunuz halde e-posta mesajlarınızı da sık sık kontrol etmeden duramadığınız oluyordur. Tabii bunun da hoşa gitmeyen bir yönü var: E-posta sunucunuzdan indirdiğiniz mesaj indirdiğiniz bilgisayarda kalıyor ve özellikle örneğin işteyken aldığınız bir e-postanın cevabını evden vermeyi falan planlıyorsanız bu mesajın aktarımı problem yaratıyor. İşte bu durumun bir alternatifi mevcut, yani e-postalarınızı bilgisayarınıza indirdiğinizde dilerseniz bir başka bilgisayardan da indirebilmek için bir kopyasını sunucuda bırakabiliyorsunuz. Bakınız nasıl: Tools-Accounts menüsüne gidin. Karşınıza gelen menüden Mail seçin, buradan e-posta hesabınızı işaretleyerek sağdaki butonlardan properties yazanına basın. Buradan Advanced kısmına tıklayın, Leave a copy of messages on server seçeneğini işaretleyin. Altta açılan seçeneklerden üsttekini kullanarak dilerseniz mesajın kopyasının sunucuda kaç gün kalacağını da belirleyebilirsiniz.
  Peki bu durum kaos yaratmaz mı? Yani o kopya sürekli orada mı kalacak? Hayır. Varsayalım iş yerinizde ve evinizde iki ayrı yerden aynı posta hesabını Outlook Express aracılığıyla kontrol ediyorsunuz. Bu durumda mesaj kopyasını sunucuda bırakma opsiyonunu iş yeriniz için açık hale getirin, evdeki bilgisayarınız için kapatın. Bu durumda evdeki bilgisayarınızdan kontrol işini bitirdiğinizde opsiyon seçili olmadığından mesaj da sunucudan silinecektir.

  BÜYÜK MESAJLARI PARÇALAMAK
  Bazen olur ya, birinin size veya sizin birine e-posta ile kocaman bir dosya atası gelir. E-posta sunucularından büyük mesaj indirmek de dertli iştir, bir kere kesinlikle kaldığınız yerden devam etme şansınız yoktur. Sunucunuz yavaşsa ve mesaj da büyükse, gönderip alma sırasında sık sık zaman aşımına uğrayıp e-posta adresinizin tıkanması bile gündeme gelebilir. İşte Outlook Express kıyıda köşede bir yerlerde sizi bu dertten kurtaracak bir özellik içeriyor. Bu özelliğin yaptığı iş, göndereceğiniz dosyayı belirleyeceğiniz boyutlara bölerek artık hesapta kaç tane olması gerekiyorsa o kadar ayrı e-posta mesajı haline getirmekten ibaret. Bu durumda ne oluyor? Mesela 1MB boyunda bir dosyayı bir defada gönderip karşı tarafın saçını başını yolmasını sağlayacağınız yerde, 100Kb boyunda 10 parça halinde göndererek (veya 50Kb'lık 20 parça) birer birer çekmesini ve bir sorun olursa problemli parçadan devam edebilmesini sağlayabiliyorsunuz.
  Bununla ilgili ayara erişebilmek için yine aynen mesajları komple sunucuda bırakma püfü için verdiğimiz yolu takip edin ve e-posta adresinizin properties bölümünden advanced kısmına ulaşın. Sending bölümünde Break apart messages larger than.. yazan kutuya bir işaret koyun. Şimdi hemen sağında açılan kutuya mesajı kaç Kb'lık parçalara böleceğinizi yazın ve onaylayarak çıkın. Bundan sonra sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan burada belirlediğiniz miktarın üstündeki mesajlar otomatik olarak bölmelenecektir. Peki bu şekildeki parçalı bir mesajın alıcısıysanız ne yapacaksınız? Önce bütün mesajları indireceksiniz. Daha sonra elinizi Ctrl tuşuna basarak aynı gruba ait bütün mesajları seçecek ve Message menüsü altından Combine and Decode opsiyonuna tıklayacaksınız. Burada bir sıralama ekranı karşınıza çıkacak, ancak sıra numarası mesaj bölünürken otomatik verildiğinden ve burası da bunu dikkate aldığından sizin bir şey yapmanıza da gerek yok. Onayladığınızda kısa bir işlemin ardından yeni bir pencere açıldığını ve dosya isminin burada belirdiğini fark edeceksiniz. Bu dosyayı Save As seçeneğiyle kaydettiğinizde de mutlu sona ulaşacaksınız. Bu püf noktası hem e-posta, hem de haber grubu mesajları için uygulanabilirliği olan bir yöntemdir.
  İşte böyle. Daha püf çok, ama şimdilik en ilginçlerinden derlediğimiz bu kadarlık bir demetin yeterli olacağı kanısındayım. Gelecek ay değişik konularda tekrar görüşmek üzere...

  INTERNET EXPLORER TAMPON BELLEĞİNİ AYARLAYIN

  Internet Explorer, sabit diskin belli bir oranını, görülmüş Web sayfalarına ait dosyaların ilerde aynı Web sayfasının yeniden görüntülenmesi ihtimaline karşı yeniden çabukça çağrılması amacıyla depolanması işine ayırır. Ancak Web sayfalarının tekrar görüntülenmesinde hayli hız kazandıran bu dosyaların dezavantajı; hem ufak, hem de çok sayıda oldukları için sabit diskinizin erişim tablosunun şişmesine ve sabit diskinizin aradığını kolayca bulmakta zorlanmasına neden olmalarıdır. Özellikle de bugün artık 170$ seviyesine düşen 30GB boyunda sabit disklerden birine sahipseniz, neredeyse 1GB yer ayrılan bu tamponun dolması inanılmaz bir kalabalığa neden olur. Bu yüzden Internet Explorer tampon belleğini makul bir seviyeye indirmek yerinde bir davranış olacaktır.

  Bunu sağlayabilmek için tekrar tarayıcınızın Tools (Araçlar) menüsünden Internet Options (Internet Ayarları) bölümüne gidin. Ortadaki Temporary Internet Files (Geçici Internet Dosyaları) bölümünde Settings (Ayarlar) butonuna basın. Karşınıza çıkacak ekranda alttaki kaydırma çubuğu yardımıyla yeni tampon miktarını ayarlayın ve onaylayarak çıkın. Ara sıra bu dosyaları temizlemek ya da sabit diskinizde yer açmak istiyorsanız, bu amaçla aynı yerdeki Delete Files (Dosyaları sil) butonunu kullanabilirsiniz.

  hadi kolay gelsin…. samsunluu


  ;) 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Internet Explorer Tamir Yöntemleri

  Reklam  explorer 6 yı kullanan kaldı mı bilmiyorum ama bi zamanların vazgeçilmezi olmasına rağmen en çok hata reten explorer sürümü diyebilirim özellikle resimler konusunda sıkıntı çıkarmakta ve java sürümlerinde uyuşmazlık yaşamaktaydık+ Yorum Gönder
internet explorer tamir,  internet explorer tamiri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi