Windows XP Başlangıcı Neden Sürekli Yavaşlıyor

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows XP Başlangıcı Neden Sürekli Yavaşlıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  Windows XP Başlangıcı Neden Sürekli Yavaşlıyor

  Reklam  Windows XP Başlangıcı Neden Sürekli Yavaşlıyor

  Forum Alev
  Otomatik Başlatılan Yazılımlar

  Windows'la birlikte başlatılan yazılımların sayısı arttıkça sistemin açılması için gereken süre uzar.Bu nedenle "Başlangıç" klasörünü temiz tutun..

  Başlat-Çalıştır kısmına girin ve msconfig yazın.Ardından başlangıç kısmına gelerek,sistem açılışına eklenen fakat manual olarak çalıştırmak istediğiniz programları kaldırın..


  Çok Sayıda Çalışan Gereksiz Windows Hizmetleri

  Windows'a entegre edilen hizmetler,temelde küçük uygulamalar.Dolayısıyla bu uygulamalar için de aynı kural geçerli.Hizmet sayısını azaltarak Windows'un daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz..Ayrıca bu hizmetleri kapatmak sistem belleğinizde yer açmanıza yardımcı olur..

  Başlat-Çalıştır kısmına girin ve services.msc yazın..Size yardımcı olabilmek için benim EV ortamında kullanmayıp kapattığım hizmetleri yazıyorum..


  Windows Güvenlik Duvarını durdurun ve kapatın...

  Hata Bildirim Hizmetini durdurun ve kapatın...

  Hızlı Kullanıcı Değişimini durdurun ve manual'a getirin...

  Güvenlik Merkezini durdurun ve kapatın...

  SSDP hizmetini durdurun..

  Windows Saat'ini eğer AĞ ORTAMINDA değilseniz durdurun ve kapatın..

  Yazdırma Biriktiricisi hizmetini yazıcı kullanmıyorsanız durdurun ve kapatın.

  Sistem Geri Yükleme hizmetini durdurun ve kapatın...

  Uzaktan Kayıt Defteri hizmetini durdurun ve kapatın..

  TCP/IP NetBios 'u kesinlikle durdurun ve kapatın..

  Uzantan Yardım Hizmetlerini durdurun ve kapatın..

  Temaları kullanmıyorsanız durdurun ve kapatın

  Yardım ve Destek hizmetini durdurun ve manual'e getirin..

  Truva Atları-Spy'lar vs vs

  Bu zararlılar genellikle kendilerine Windows hizmeti süsü veriyor ve onlarla birlikte başlatılıyor.Sonuçta işlemci kullanımı arttığından sistemin başlatılmasını da geciktiriyor..

  Genellikle malware'lar arasında windows 'un açılışına eklenen zararlıların başında spy'lar (casus yazılım) gelir..O nedenle eğer herhangi bir zararlının sisteminizi yavaşlattığını düşünüyorsanız ilk olarak bir antispyware programıyla tarama yapmanızı önerebilirim..Bu programlar arasından Trend Micro Antispyware ilk tercihiniz olmalıdır..


  Birleştirilmemiş Sabit Diskler

  Başlangıç için gereken dosyalar sabit diskte dağınık bir halde duruyorsa Windows onları bulmak için daha fazla zaman harcar..

  Windows 'le beraber gelen disk defrag programı size büyük ihtimalle yeterli olmayacaktır..O nedenle Diskepeer 2007 programını kurmanız disk'lerizin sağlığı hakkında daha gerçekçi fikirler edinmenize yardımcı olacaktır..Program ilk önce disk'i analiz ediyor ve o an ki durumunu size YEŞİL-SARI ve KIRMIZI işaretlerden biriyle bildiriyor.Ardından DEFRAG özelliğini kullanarak parçalanmış bölümleri birleştirmeye başlıyor..Birleştirmenin ardından tekrar yukarıda yazdığım 3 uyarı şeklinden biriyle sizi bilgilendiriyor..  Sürücü Sorunları

  Windows başlangıçta sürücülerin diskte olup olmadığını konrtol eder.İçlerinden biri eksikse işletim sistemi onu aramaya başlar ya da açılmaz..

  Genelde işletim sistemi açılır.Açılmadığı durumlarda sadece XP cd'si ile onarım yapmanız yerinde olacaktır

  Sorunlu Yazılımlar

  azı yazılımlar Windows sistem dosyalarıyla uyumsuz dosyalar yükleyebiliyor ya da onların bu dosyaların üzerine kendi dosyalarını yazabiliyor..Bu durum sistem açılışının yavaşlamasına neden olabilir.Yapmanız gereken orjinal sistem dosyalarını ya da dosyasını geri yüklemek..

  XP cd'nizi takın ve başlat>çalıştır'a sfc /scannow yazın..Bu komutla birlikte XP 'ye ait orjinal dosyalar windows klasörüne tekrar yazılacaktır.. 2. 2
  imparator_44
  Üye

  --->: Windows XP Başlangıcı Neden Sürekli Yavaşlıyor

  Reklam  eline saglık kardeşim+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi