64 bit teknolojisi tahta çıkacak mı?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden 64 bit teknolojisi tahta çıkacak mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  64 bit teknolojisi tahta çıkacak mı?

  Reklam  64 bit teknolojisi tahta çıkacak mı?

  Forum Alev
  Uzun zamandır çeşitli nedenlerle herhangi bir etkinlik gösteremeyen 64-bit teknolojisi en sonunda hak ettiği yeri bulacak mı?

  64-bit nedir?
  Öncelikle buradaki bit kavramını açıklayalım. Buradaki bit; kabaca ifade etmek gerekirse veri yolu demektir ve başındaki sayı veri yolunun genişliğini ifade eder. 64-bit işlemcili bir bilgisayarda toplam 64-bit (8 Byte) veri aynı anda döngüye girer. Örneğin; 2 şeritli bir yolun kaldırabileceği araç kapasitesi 10 diyelim. Eğer yola 10'dan fazla araç girerse yol kilitlenir. Aynı yolu 4 şeritli yaparsanız kabaca kapasite ikiye katlanır ve araçlar hareketine devam edebilirler.


  64-Bit'in önemi nedir?
  Cevap kolay: 32-bit işletim sistemleri sadece 4 GB belleğe kadar destek verir. Oysaki 64-bit işletim sistemleri <17 TB'a kadar bellek kullanımını destekler. Ayrıca 32-bit işletim sistemleri temel programlar için kendine bellekten belli bir miktar yer ayırır. Bu miktarı toplamdan düştüğümüzde, işletim sistemi bir uygulama için en fazla 3 GB bellek kullanımına izin verir. Photoshop, Matlab, Catia gibi yazılımlar kullanan sektörler için bu önemli bir kısıtlama. 64-bit teknolojisi ile bu kısıtlamaların tamamı ortadan kalkacak.


  Teoriden pratiğe
  Üstteki söylediklerime güzel bir örnek Lucas Arts tasarım stüdyosundan geliyor. 64 bit Linux işletim sistemi kullanarak 3 boyutlu tasarımlarını kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. 32 bit destekli bir işletim sistemi kullansalardı 3 GB sınırı yüzünden model tasarımları biraz daha zor olacaktı. En azından zaman konusunda büyük sıkıntı yaşayacaklardı. Aşağıda daha detaylı bir örnek var ama 64-bit teknolojisi kullanarak kabaca 4 günde yapacakları işi 1 günde bitirebiliyorlar. Güç sizinle olsun Lucas Arts :)


  İlk elden örneklere devam etmek istiyorum. Duruma mühendis gözüyle bakalım. Bir otomobilin tasarımına; şasinin esnemezliği, sürtünme kuvvetleri (hava, lastik vs), ağırlık merkezi değişimlerinin yol tutuşuna etkisi gibi birden fazla değişken etki eder. Bu kadar değişkeni aynı anda hesaplatmak 64-bit teknolojisi ile çok daha kolay. Çünkü bu değişkenleri bölümlere ayırmaya gerek kalmadan tamamını bellekte tutarak kolaylıkla işlemek (32-bit'in kısıtlı belleğiyle karşılaştırırsak) gerçekten büyük bir nimet. Bu örneği daha da büyütelim. Bir savaş uçağının modellenmesini ele alalım. Bu sırada ne kadar değişken olacağını alt alta yazmak bile 64 bit'in rahatlatıcı etkisini göstermeye yeter.  İsterseniz birde 64-bit teknolojisini işi bilen birinden duyalım. Konuyla ilgili CryTek'ten Mark Atkinson şöyle diyor: “64 bit işlemcili ve tabi ki yüksek bellek kapasiteli sistemler, çok çekirdekli ama 4 GB sınırlı sistemlerden çok daha iyidir”. Tabi bu arada CryTek'in oyunlarını 64-bit sistemlere uyumlu olarak piyasa sürdüğünü belirtmek gerekiyor. CryTek oyunlarını 32-bit sistemde oynadıktan sonra 64-bit sisteme geçince fark açıkça belli oluyor.


  “Peki, bir ev kullanıcısı bu denli farkı hissedebilir mi?” sorusunu duyar gibiyim. Cevap mı? Maalesef hayır. 32-bit ve 64-bit arasındaki farkı görebilmek için yüksek bellek kullanımı gerekiyor. Ev kullanıcısının genellikle yaptığı; internette gezinmek, metin dosyalarını düzenlemek (annem ve babam bunlara ek olarak zuma da oynuyorlar) fazla bellek ihtiyacı gerektirmiyor. Bir ev kullanıcısının mevcut sistemini 64 bit'e yükseltip işletim sistemini de 64-bit'lik versiyonuna güncellemesi bu açıdan bakıldığında çokta ekonomik olmuyor. Tabi konu teknoloji olduğundan şimdilik demekte fayda var:)


  Sayısal Veriler
  Tasarım stüdyolarında Photoshop'un son sürümü olan CS4 kullanan firmalar 64 bit'in getirilerini sonuna kadar kullanıyor. Örneğin aynı anda 100 fotoğraf için Liquify filtresini uygulamak 32-bitlik bir sistemde yaklaşık 1 dakika sürerken 64 bit'lik sistemde sadece 20 saniye sürüyor. Bu yaklaşık %70 daha verimli bir sistem anlamına geliyor. İlgi çekici bir başka örnekse dosyayı açma süresi. 270 MB boyutunda RAW uzantılı bir dosyayı açmak 32-bit'lik sistemlerde 4 saniye sürerken 64-bit'lik sistemlerde sadece 1 saniye sürüyor. Basit bir hesapla; 100 adet RAW uzantılı dosyayı açıp liquify filtresi uygulamak 32-bit'lik sistemde 7.5 dakika sürerken 64-bit'lik sistemde sadece 2 dakika sürüyor. Oranlar ortada. Zamandan yaklaşık %70 tasarruf sağlayan bir teknoloji. Günde 8 saat yerine 2.5 saat çalıştığınızı düşünün. Farkı daha iyi hissedeceksiniz :)

  Son Raund: 64-bit, 32-bit'e karşı
  Mühendisler, tasarımcılar, fotoğrafçılar, oyuncular... Bilgisayar kullanan birçok kesim için 64-bit devrim niteliğinde bir gelişme. Bundan bir kaç yıl önce 64-bit ve yapılabilecekler sadece hayalken şimdi Photoshop Creative Suite 4 ve Maya gibi bazı sektörlerin temel taşları, 64-bit teknolojisini destekleyecek şekilde tasarlanıp piyasaya sürüldü. Ev kullanıcıları için şimdilik 64-bit biraz lüks; çünkü hissedilir bir fark oluşmuyor. Hatta belki oyunlar olmasaydı 64-bit ancak kurumsal uygulamalarda hayat bulabilirdi; ancak özellikle piyasaya yeni çıkan oyunların yüksek bellek ihtiyacıyla birlikte 64-bit teknolojisi hayatımıza adım adım giriyor. Peki, 32-bit'in yerini tamamen alacak mı? Bekleyip göreceğiz...


  Kaynak : http://www.techno-labs.com/


 2. 2
  months
  Yeni Üye

  --->: 64 bit teknolojisi tahta çıkacak mı?

  Reklam  mrb arkadaşlar geçenlerde bilgisayara windows 7 ültimate yükledim bilgisayar feci yavaşladı 64 bit işletim sistemi yüklememle bi alakası olabilirmi acaba
  2gb ram var işlemci pentium dual core 2.20 ghz
  yardımcı olursanız sevinirim+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi