Windows Xp Kurulumu,Harddisk Bölümleme,Harddisk Formatlama (Resimli Anlatım)

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows Xp Kurulumu,Harddisk Bölümleme,Harddisk Formatlama (Resimli Anlatım) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  simarrs
  Yeni Üye
  Reklam

  Windows Xp Kurulumu,Harddisk Bölümleme,Harddisk Formatlama (Resimli Anlatım)

  Reklam  Windows Xp Kurulumu,Harddisk Bölümleme,Harddisk Formatlama (Resimli Anlatım)

  Forum Alev
  WİNDOWS XP KURULUMUWİNDOWS XP KURULUMU (YENİ BİR WINDOWS KURMA):

  Her windows kullanıcısı gibi bir gün sizde windows'u yeniden kurma ihtiyacı duyabilirsiniz. Windows 3.1, win95,win98, win me(9x)'nin zorlu kurulum günlerinden win2000 den itibaren artık windows kurmanın daha kolay ve eğlenceli olduğu bugünlere gelsekte birçok windows kullanıcısı windows' u yeniden kurmaya cesaret edemediğini görüyoruz. Belkide zihinlerinde windowsun o zorlu kurulum ve driver sorunlarıyla boğuşulduğu günler kalmış olabilir. Eminiz ki mu yazımızı incelediğinizde sıfırdan windows kurma, bilgisayarın parçalarının driverlerini (sürücü) yükleleme cesaretini kendinizde bulacak, yavaşlayan hantallaşan windows'un, zamanı artık gelmişti diyerek, bir güzel bilgisayarınızı formatlayacak (mutlaka dosyalarınızı cd veya başka medyaya yedekleyin) sıfırdan temiz bir windows xp yüklemesi yapacaksınız. Bu yazımızda artık windows' un çıkması sabırsızlıkla beklenen wista sürümü, ve bilgisayar kullanıcılarının yüzde seksenler civarında bir kullanıcı çoğunluğunun windows xp' yi kullanmayı tercih etmesi sebebiyle windowsun diğer sürümlerinin kurulumuna yer vermeyeceğiz. KURULUMA HAZIRLIK: BIOS ayarı yapmak: Windows xp' yi kurmaya başlamadan önce bilgisayrınızın bios ayarında başlangıç olarak cd rom (dvd rom) sürücüsünün ayarlı olması gerekir. Aşağıdaki resimlerde iki farklı anakart bios ayarında ilk sıraya cd rom sürücüsünün nasıl ayarlandığı görüyorsunuz.
  Birçok güncel anakartlarda bilgisayarın hemen başlayıncı sık aralıklarla f8 tuşuna basarsanız bilgisayarın cd rom ve harddisk' in yer aldığ iki seçenekli kısa bir boot menüsü karşınıza gelecek buradan aşağı yukarı ok tuşlarından cd rom sürücünüzü seçip windows xp kurulum cd sini cd rom sürücüye takarak kurulumu başlatabilirsiniz. Bilgisayarın başlangıcında cd rom sürücüyü ayarladınız, şimdi Windows xp kurulum cd' sini sürücüye takın ve bilgisayarı başlatın. Bilgisayar ilk olarak cd rom (dvd rom) sürücüsündeki windows xp cd' sini okuyacak ve ekrana "CD DEN ÖNYÜKLEME İÇİN BİR TUŞA BASIN" yazan ileti karşınıza gelecek, klavyeden herhangibir tuşa basarak önyükleme kurlumunu başlatın.

  Bilgisayarınızın hızına bağlı olarak değişecek ön kurulum işlemi süresinden sonra, (üstteki resim) diğer kurulum ayarlarına geçecek. Alttaki resim.

  Bu bölümde sıfırdan bir yeni bir kurulum, önceki kurulu windows' u tamir seçenekleri yer alır, biz burada tamiz seçeneklerini geçerek, yeni bir windows xp kurulumu için ENTER tuşuna basıp işleme devam ediyoruz.(Kurulum türçe menüleriyle de bize yardımcı oluyor.) Alttaki resimde yeni kurulum için ENTER tuşuna basarak kuruluma devam ediyoruz.

  Üstteki menüde enter' a bastıktan sorna karşınıza alttaki WİNDOWS XP LİSANS SÖZLEŞMESİ menüsü karşımıza çıkacak, bu menüde F8 tuşuna basarak lisans sözleşmesini kabul edip kurulama devam ediyoruz.
  ÖNEMLİ NOT(DİKKAT):
  Eğer harddisk' iniz önceden bölümlü ve ikinci bölümlerinde silinmesini istemediğiniz dosyalarınız varsa (arşiv olarak kullanıyorsanız) sıfırdan windows kuracağınız C bölümündeki dosyalarınızı diğer bölümlere (D) taşıdıktan sonra veya cd veya dvd ye yedeğini aldıktan sonra formatlama işlemini yapın, yoksa verileriniz zarar görecek, kurtarma şansınız olamayabilicektir.

  HARDDİSK BÖLÜMLEME,BÖLÜMLERİN KAPASİTESİNİ AYARLAMA VE HARDDİSK FORMATLAMA:
  Yukarıdaki lisans sözleşmesi menüsünü atladıktan sonra windows xp cd ' sindeki partition manager programı devreye girecek ve sıfırdan bir kurulum yapmadan önce harddiskin bölümlerini ayarlama, (partitionlara bölme) ve formatlama işlemini gerçekleştireceğiz.

  Yukarıdaki resimde bilgisayarda takılı harddisk'in kapasitesi ve detayları gözüküyor. Bu bölümde eğer harddiskimize ait başka bölümler (partition) olsaydı tüm ayrıntaları ile burada gözükecekti. Bizim harddiskimiz tek bölümden oluşuyor ve biz burada iki bölüm haline getirip kapasitelerini ayarlayarak kuruluma devam edeceğiz. Üstteki resimde gözüken 80 gb. lik harddiskimiz üzerinde bölüm oluşturma (partitionlara bölmek için) için C tuşuna basıyoruz, karşımıza alttaki resim geliyor,

  Yukarıdaki menüde yeni bölüm oluşturmak için en az boyut ve en çok boyut seçeneklerinin yer alıyor, YENİ BÖLÜM OLUŞTURMA BOYUTU seçeneğinde yer alan kapasiteyi klavyeden istediğiniz boyutta bir raka girip ayarlayarak ENTER a basın, bu bölüm bilgisayarınızda C bölümü olarak gözükecek, biz size 80 gb. lik bir harddisk üzerinde C ye (windows u kurulum olarak tercih edeceğiniz bölüm) 45-50 gb. lik kapasite ayarlamanızı öneririz. Çünkü kurulum yapılan programların varsayılan kurulum seçeneği windows' un kurulu olduğu C bölümü olacak bu bölümde fazla ca yere ihtiyacanız bulunacaktır. Yukarıda resimde görünen yeni oluşturacağımız bölüme kapasite miktarını mega bayt cinsinden sayıları girip ENTER tuşuna basarak işleme devam ediyoruz. Bu işlemced sorna karşımıza allataki menü gelecek,

  Harddiskimizde oluşturduğumuz birinci bölümün yani C' nin kapasitesini resimde gözüktüğü gibi 4096 mb. yaklaşık 40 gb. olarak ayarladık. Şimdi harddiskimizin geriye kalan alanını ayarlayalım.

  Yukarıda menüde gözüktüğü şekilde geriye kalan bölümü seçim, burada yeni bir bölüm oluşturma için C tuşuna basıyoruz, (fdisk olayındaki uzatılmış bölümdeki mantıksal bölüm oluşturma işlemi). Alttaki resim..

  Yukarıdaki resimde harddiskimizin geriye kalan bölümü gözüküyor, ever burada üçüncü bir bölüm oluşturacaksak, ğine tercih edeceğimiz kadar kapasite miktarını girip ENTER tuşuna basıp diğer işlemleri aynı şekilde takip ederek bölümleri oluşturabilirsiniz. Eğer geriye kalan bölümün tamamını ikici bölüme (D) ayıracaksanız herhangibir rakam girmeden ENTER' a basın. Burada harrdiskimiz üzerinde C ve D olarak iki adet bölüm oluşturduk.

  Yukarıda oluşturduğumuz bölümler gözüküyor, burada oluşturduğumuz bölümler formatlanmamış halde, bölümlenmemiş alan olarak gözüken bölüm ise harddisin tampon bellek olarak ayırdığı alan.
  ÖNCEDEN VAR OLAN HARDDİSK BÖLÜMLERİNİ SİLME:
  Yukarıdaki resimde gözüken bölümlerden birini silmek için ilgili bölümü seçin,

  Üstteki resimde gözüktüğü şekilde bölümü seçip silmek için D tuşuna basın, karşınıza alttaki menü gelecek,

  ve yukarıda gözüktüğü şekilde bölümü silmenizi onaylamak için L tuşuna basarak işlemi gerçekleştirin. Silmek istediğiniz diğer bölümleri aynı yöntemi uygulayarak yapabilirsiniz.
  HARDDİSK FORMATLAMA:
  Güvenlik, stabilite ve hız için çoğunlukla windows 200' den itibaren standart halini alan NTFS dosya sistemi üzerine bir format şeklini tercih ederek formatlama işlemine geçelim. Yukarıdaki menülerde gözüken harrdiskimize ait bölümlerden birini tercih ederek (STANDART KURULUM C OLARAK TERCİH EDİN) ENTER tuşuna basarak kuruluma devam ettiğimizde oluşturduğumuz bölümleri formatlama seçeneği karşımıza çıkacak, (alttaki resim)

  Yukarıdaki menüde windows' u kurmak için tercih ettiğimiz bölümü NTFS olarak hızlı yada standart formatlama seçeneklerinden birini seçerek formatlama işlemini başlatıyoruz.

  Yukarıdaki formatlama işlemi bittikten sonra window kurma işlemi otomatik olarak devam edecektir (Alttaki resim). Bu aşamada harddiskinizin diğer bölümlerini windows ortamında rahatlıkla formatlayabilirziniz.  WİNDOWS XP KURULUMU DEVAM: Kurulumun birinci aşaması (üstteki resimler) tamamlandıktan sonra bilgisayar otomatik olarak yeniden başlayacak, yeniden başlama esnasında hiç bir işlem yapmayın kurulum kendiliğinden kaldığı yerden devam edecek. Alttaki resim..  ÖNEMLİ NOT: Windows' un kurulum aşamalarında karşınıza çıkan mavi ekranla işlemin durması, harddiskin formatlanamama sorunu, windows dosyaları kopyalayamamıyor cd den okuyamıyor gibi hataların büyük oranı bozuk ram lerden kaynaklanmaktadır. Hatta en güzel ram testi windows kurulumu yapmadır. Ram bozuksa windows kurulumu tamamlanamayacaktır.
  Kurulum aşaması devam ettikten sonra alttaki menüye gelindiğinde kalavye ayarları ve diğer bölgesel ayarları ayarlamamızı istiyor, eğer klavyeniz F ise ayrıntılar butonuna tıklayarak klavye ayarlarını değiştirmeniz gerekecek, standart olarak Q klavye dir.

  Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra alttaki resimde yer alan kullanıcı adı ve kuruluş bölümlerini doldurarak geçin,

  Alttaki resimdeki menüde satın aldığımız lisans anahtarını girerek windows kurulumuna devam ediyoruz,

  Alttaki resimde ki bölümde gözüken bilgisayar adı ve bilgisayarda yönetici parolası (Administrator) girerek işleme devam ediyoruz, (Şifre tercihe bağlı)

  Alttaki resimde bölgesel ayarlar, saat ve tarih gibi ayarları yaparak geçiyoruz.

  Bu ayarlar yaptıktan sonra kurulum devam ediyor. Alttaki resim..

  Yukarıdaki kurulum işlemi tamamlandıktan sonra windows monitör ve ekran kartı ayarlarını otomatik defoult olarak ayarlayarak sizden onaylamanız için iletiler gösterecek, alttaki resimlerde gözüken bölümleri evet le onaylayarak geçin.  Yukarıdaki işlemlerden sonra karşınıza alttaki çıkan menüde ok tuşuna basarak geçin..

  Alttaki karşınıza çıkan otomatik güncelleme menüsünde ŞİMDİ DEĞİL bölümünü işaretleyerek ileri ok işaretine basın..

  Alttaki resimde gözüken menüde kullanıcı adınızı ve oluşturmak istediğiniz diğer kullanıcıların isimlerini girerek ileriyi tıklayın, (Oluşturmak istediğniz diğer kullanıcıları kurulum bittikten sonrada yapabilirsiniz)

  Ve kurulumun son penceresine geldiniz..alttaki resim..

  GERÇEKTEN MİKROSOFT GİBİ BİZDE SİZİ TEBRİK EDİYORUZ, KURULUMU BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRDİNİZ... PERFORMANS VE GÖRSELLİĞİN KEYFİNİ YAŞAYIN.. 2. 2
  spawn5
  Yeni Üye

  --->: Windows Xp Kurulumu,Harddisk Bölümleme,Harddisk Formatlama (Resimli Anlatım)

  Reklam  HARDDİSK BÖLME NERDE:D hehehe 3. 3
  popfun
  Yeni Üye
  saolsın kısa ve öz anlatmışsın bilmeyen için büyük kolaylık 4. 4
  simarrs
  Yeni Üye
  HARDDİSK BÖLÜMLEME,BÖLÜMLERİN KAPASİTESİNİ AYARLAMA VE HARDDİSK FORMATLAMA:
  Bölümünde bulabilirsin harddisk bölümleme işlemini..Tabii ki harddisk bölümleme,bölümlerin kapasitelerini ayarlama Windows Kurulumu sırasındadır..

 5. 5
  Ziyaretçi
  sağolasın kardeş

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi