Network derslerı..

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Network derslerı.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ozan_18
  Usta Üye
  Reklam

  Network derslerı..

  Reklam  Network derslerı..

  Forum Alev
  network derslerı burada arkadaslar buyrun.
  vermesı benden ogrenmesı sızden.

  Network nedir?

  Network birbirine kablolarla bağlanmış server, printer, pc, modem gibi bircok haberleşme ekipmanının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır. Network insanların bireyselce değil, ortak çalışmalarını sağlar.
  Network, veri, yazılım ve ekipman paylaşımıdır. Küçük bir ağ iki bilgisayardan oluşabileceği gibi, büyük bir ağ binlerce bilgisayar, fax-modem, cd-rom sürücü, printer ve bunun gibi ekipmanlardan oluşabilir.


  Neden Networke gereksinim duyulur?
  Network zaman ve para kazancı sağlar. Başarı için işletmenin sadece ofis içinde değil, tüm dünya ile haberleşmesi gerekir. Paylaşım söz konusu olduğundan donanım tüm personel tarafından kullanılabilir, herbir birey için extra printer, modem, disk ünitesi gerekmez. Internet erişimi de bir ağ üzerinde paylaştırılabilir.


  Network Nasıl Çalışır?
  Ethernet en genel networking sistemidir. Ethernet standardlarıyla birlikte gelmiştir. Ethernet ağından gönderilen tüm mesajlar diğer bir ekipmanın alabileceği standart kodlardan oluşur. İlk olarak XEROX tarafından bulunmuş ve daha sonra DEC, Intel ve XEROX tarafından formulize edilip belirli metodları kullanıp saniyede 10 Mbit veri transfer edebilen bir sistem olarak ortaya çıkmıştır.

  Medya Özellikleri
  Fiziksel katman verinin iletildiği medya ile ilgilidir. Verilerin iletileceği çok fazla medya olduğu için ISO ve diğer firmalar tarafından çok sayıda kılavuz medya özelliklerini açıklamak için çalışmalar yapmaktadır. Özellikle hız, uzunluklar, güvenlik vb. özellikler medya türlerini tanımlar.

  Network'lerin çoğunda sayısal sinyalleme kullanılır. Sayısal sinyallerin iletiminde en büyük sorun zamanlamadır. Bu sorunu gidermek için çeşitli sinyal iletim yöntemleri geliştirilmiştir.

  D. DATA LİNK (VERİ HATTI) KATMANI

  Data Link katmanında; bir alt aşamada sağlanan elektronik medya üzerinde verilerin nasıl iletileceği ya da verilerin bu medyaya nasıl konulacağı belirlenir.

  Bu katmanda Ethernet ya da Token Ring olarak bilinen erişim yöntemleri çalışır. Bu erişim yöntemleri verileri kendi protokollerine uygun olarak işleyerek iletirler. Veri hattı katmanında veriler network katmanından fiziksel katmana gönderilirler. Bu aşamada veriler belli parçalara bölünür. Bu parçalara paket ya da frame denir.

  Frame'ler verileri belli bir kontrol içinde göndermeyi sağlayan paketlerdir.

  Veri hattı katmanında yaygın olarak kullanılan protokoller Ethernet ve Token Ring'dir.

  E. VERİLERİN SARILARAK İLETİLMESİ

  Verilerin iletiminde temel olan veriler paket (frame olarak da adlandırılır) olarak yapılandığına göre paketlerin veri iletiminde önemli bir yer tutarlar. Paketler LAN üzerinde taşınan bir birim bilgidir. Paketler OSI modelinin farklı katmanlarına göre işlenirler. Bu işleme sarma (encapsulation) denir. Bu işlemle her OSI katmanında bir üst düzeyden alınan veri işlenir ve ardından kapsüllenerek bir sonraki düzeye gönderilir.

  Birçok sarma tekniği vardır. Bu işlem bir dizi protokol ile sağlanır. Ancak bütün sarma işlemlerinde veriye dokunulmadan ona ekleme yapılır.

  Söz edildiği gibi her katman kendi bilgisini ekleyerek verili bir sonraki katmana gönderir. Ya da tam tersi her katman kendi elde ederek (çıkartarak) veriyi bir sonraki katmana gönderir.

  Ethernet network'ünde kapsüllenen veri paket olarak hareket eder.


  Bir paketin genel olarak formatı:

  Network başlığı Veri Network izleyeni

  F. NETWORK KATMANI

  Network katmanının ana görevi yönlendirme (routing) dir. Yönlendirme işlemi paketlerin yerel network dışında diğer network'lere gönderilmesini sağlar.

  Network katmanında iki istasyon arasında en ekonomik yoldan verinin iletimi kontrol edilir. Bu katman sayesinde verinin router'lar aracılığıyla yönlendirilmesi sağlanır.

  Network aşamasında mesajlar adreslenir ayrıca mantıksal adresler fiziksel adreslere çevirilir. Bu aşamada network trafiği, routing gibi işlemler de yapılır.

  G. TRANSPORT (TAŞIMA) KATMANI

  Transport katmanının görevi network katmanında yapılmayan işlemleri tamamlamaktır. Transport katmanı network'ün servis kalitesini (QoS) artırır.

  Transport katmanı bağlantılı ve bağlantısız protokolleri bir arada kullanır.

  "Quality of Service", bir network servisinin kalitesinin ölçümü için belli kriterleri kullanılır:

  -İletişimin maliyeti
  -İletişim için sağlanan bant genişliği
  -Network katmanında oluşan hataların giderilmesi
  -Kayıp paketlerin kurtarılması
  -Sırası bozulan paketlerin yeniden düzenlenmesi

  Transport katmanında verinin uçtan uca iletimi sağlanır. Verinin hata kontrolü ve zamanında ulaşılıp ulaşmadığı kontrol edilir. Taşıma katmanı taşıma katmanı üst katmanlara taşıma servisi sağlar.

  H. SESSİON (OTURUM) KATMANI

  Oturum katmanında iki nokta arasında iletişim bağlantısı kurulur, başlatılır ve sona erdirilir. Oturum Katmanı uygulamalar arasındaki oturumu temsil eder. Oturum katmanı sunum katmanına yollanacak veriler arasından diyalog kurar.

  Oturum katmanında iki bilgisayardaki uygulama arasındaki bağlantının yapılması, kullanılması ve bitilmesi işlemleri yapılır.

  I. PRESENTATİON (SUNUŞ) KATMANI

  Sunu katmanında verinin çevrilmesi işlemi yapılır. Sunum Katmanı

  Uygulama katmanına verileri yollar. Bu katmanda verinin yapısı, biçimi ile ilgili düzenlemeler yapılır.

  Sunu katmanında verinin formatı belirlenir. Ayrıca verinin şifrelenmesi ve açılması da bu katmanda yapılır. Yine bu katmanda verinin sıkıştırılması işlemi yapılır.

  J. APPLİCATİON (UYGULAMA) KATMANI

  Bilgisayar uygulaması ile network arasında gerçek bir arabirim sağlar. Bu katman kullanıcıya en yakın olandır. Sadece bu katman diğer katmanlara servis sağlamaz. Uygulama katmanında ise uygulamaların network üzerinde çalışması sağlanır.

  Uygulama katmanı network servisini kullanacak olan programdır. Bu katman kullanıcının gereksinimlerin karşılar. Örneğin veritabanı uygulaması ya da e-mail uygulaması.

  GÖZDEN GEÇİRME

  1. Bilgisayarın faydaları nelerdir?
  2. Bilgisayarlar merkezi yönetimini daha kolay hale nasıl getirirler?
  3. OSI modelini ve katmanlarını açıklayın?
  4. Hangi katmanda veri sıkıştırılması yapılır?
  5. İki bilgisayar arasındaki iletişim gerçekleştirmek için katmanların işlevi nelerdir?
  6. Katmanlar arasındaki iletişimi ve yönünü tartışın?

  +rep istiyorum çokmu acaba :) 2. 2
  ardıç1907
  Yeni Üye

  --->: network derslerı..

  Reklam  emeğine sağlık oturup yazmışsın bizde okuyup iki üç yeni şey öğrendik sen yaz bizde öğrenelim.tekrar eline diline sağlık. 3. 3
  ozan_18
  Usta Üye
  Alıntı ardıç1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  emeğine sağlık oturup yazmışsın bizde okuyup iki üç yeni şey öğrendik sen yaz bizde öğrenelim.tekrar eline diline sağlık.

  yok abi ben yazmadım. copy-paste yaptım :). sana faydam olduysa nedemek. tekrar böyle çok konu var. istersen verim. hangi konuda istiyosan yaz buraya. yardımcı olmaya çalısırım.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi