Windows 98 Problemleri

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows 98 Problemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ozan_18
  Usta Üye
  Reklam

  Windows 98 Problemleri

  Reklam  Windows 98 Problemleri

  Forum Alev
  Windows 98 Problemleri
  Windows’unun düzgün kapanmadığından şikayet eden pek çok Windows 98 SE kullanıcısı var. Bazen kapanış ekranı ekranda takılıp kalıyor, bazen de sistem kapanmayıp boot ediyor. Aşağıda pek çok kişide işe yarayan çözüm önerilerini bulacaksınız; ancak sizde işe yaramama olasılığının bulunduğunu da ekleyelim. Çünkü sorun BIOS uyumsuzluğundan yüklenen bug’lı bir yazılıma kadar pek çok faktörü içerebiliyor. İşe başlamadan önce anakartınızın en güncel BIOS’unu kullandığınızdan emin olun.

  ÇÖZÜM 1: IRQ Paylaşımı ve Aygıt Ayarları

  1. Denetim Masası’nı (Device Manager) açın; Sistem’i (System) çalıştırıp Aygıt Yöneticisi (Device Manager) bölmesine geçin.

  2. Aygıtları türüne göre gösterme seçeneğini işaretleyin (View Devices by type) ve listeden Sistem Aygıtları’nın (System Devices) solundaki artı işaretine tıklaXXXXX bu listeyi aşağı doğru genişletin.

  3. Bu listede PCI bus (PCI veriyolu) üzerine çift tıklayın.

  4. Ekrana gelen ileti kutusunda Settings ve IRQ Steering bölmelerini göreceksiniz. Öncelikle buradaki ayarları bir kenara not edin, çünkü bu bölümlerdeki ayarlarda denemeler yapacaksınız. PC’niz hakkında geniş bilgiye sahipseniz bu bölmelerden size en uygun olan seçenekleri seçebilirsiniz. Ancak genel olarak şunlar önerilir:

  Önce Settings/Device enumeration bölmesinde Use Hardware yerine Use BIOS ayarını işaretleyin. Bu çözüm çeşitli sorunları çözebilir. Çözmezse;

  Bu bölmedeki diğer kombinasyonları deneyin. Bazen anakartınızın sahip olduğu veya olmadığı bir BIOS ayarı, Tak Çalıştır aygıtlarınız, işletim sisteminizin Tak Çalıştır uyumlu olup olmaması (elbette Windows öyledir) bu seçenekleri etkileyebilir. Örneğin bazen Use BIOS seçeneğinin işaretlenmesi, Standby sorunlarına yol açabilir. Her denemeden sonra sisteminizi boot etmeyi unutmayın.

  IRQ Steering (IRQ Yönetimi) bölmesinde yer alan Use IRQ Steering kısmındaki seçenekler ise Windows programlarına hangi IRQ’ları paylaşacaklarını bildirir. Use IRQ Steering kutusunu işaretlemişseniz, PCI aygıtların Tak Çalıştır desteği daha düzgün çalışır.

  Bu seçenek işaretli değilse IRQ paylaşımını BIOS belirler. IRQ yönetimini dört yönlendirme tablosu belirler. Windows, bu yönlendirme tablolarını arar ve ilk bulduğunu kullanır. IRQ Steering bölmesinde yapılabilecekler şunlardır:

  PCI aygıtınızda bir problem yoksa buradaki default (varsayılan) değerleri değiştirmeyin.

  Bir problem varsa Get IRQ table using ACPI BIOS kutusundaki işareti kaldırıp Windows’u baştan başlatın.

  Problem devam ediyorsa Get IRQ table from Protected Mode PCI BIOS 2.1 call kutusunu işaretleyip Windows’u baştan başlatın.

  Sadece bir PCI aygıt düzgün çalışmıyorsa Get IRQ table from Protected Mode PCI BIOS 2.1 call kutusunu işaretleyin; aksi halde bu seçeneği işaretlemeyin.

  Bazı PC’lerde, BIOS’ta ACPI I/O Node seçeneğini Enabled konuma getirdikten sonra bu bölmede sadece Get IRQ table using ACPI BIOS seçeneğini işaretli bırakmak işe yarayabiliyor.

  Bazı PC’lerde ise IRQ Steering bölmesinde tüm default ayarları koruyup sadece Get IRQ Table from Realmode PCIBIOS 2.1 Call seçeneğinin işaretini kaldırmak işe yarayabiliyor.

  ÇÖZÜM 2: Ekran Kartınız için IRQ

  Windows kapanış problemlerinde ekran kartlarının suçlandığını çok görüyoruz. Çözüm bazen BIOS’ta Assign IRQ for Video Adapter seçeneğini Enabled konuma getirmekten geçebilir. Özellikle MS-DOS kipinde oturum aç seçeneği doğru çalışmayanların sorunu bu şekilde çözülebiliyor.

  ÇÖZÜM 3: USB’yi Aktif Hale Getirin

  Bazı BIOS’larda USB’yi aktif hale (Enabled) getirme seçeneği vardır; bu seçenek Assign an IRQ to USB şeklinde de olabilir. Windows kapanış problemlerinin USB aygıt kullanılmasa bile BIOS’ta USB aktif hale getirilerek çözüldüğü de görülmüştür.

  ÇÖZÜM 4: Msconfig’de Yanlış Ayar

  Microsoft Windows’a garip bir seçenek koymuş, kazara bu seçeneğin işaretini kaldırırsanız, Bilgisayarı Kapat (Shutdown) seçeneği düzgün çalışmayıp, sistemi kapamak yerine tekrar boot ediyor. Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelen ileti kutusunda Advanced (Gelişmiş) düğmesine tıklayın ve bu bölümde varsa Disable fast shutdown seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. (Resim 3)  ASKIYA ALMA PROBLEMLERİ

  Yeni PC’lerde Windows 98’in askıya alınabileceğini bilirsiniz. Sistemi tümüyle kapatmak yerine bu kipte büyük kısmını kapatarak enerji koruma moduna geçersiniz ve tek bir düğmeye basarak sistemi birkaç saniyede uyandırarak kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz. İşte Windows 98 Second Edition sürümü askıya alma (Suspend) işlemi sırasında kilitlenebiliyor.

  Not: Windows 98 ACPI Güç Yönetimi ile ilgili sorunları ele almadan önce, BIOS’unuzun ACPI desteğine sahip olup olmadığından emin olun. Anakart üreticinizin Web sitesinde en son BIOS sürümlerini bulabilirsiniz. Ayrıca ACPI’nin düzgün çalışması için tüm donanım aygıtlarınızın ve sürücülerinin ACPI’yi desteklemesi gerekiyor.

  ÇÖZÜM 1: System.ini Dosyası

  Bu sorun bazen Windows’un bir bug’ından. System.ini dosyanızda, [386Enh] bölümü altında takas dosyasının ismini belirlemek için PagingFile= diye başlayan bir satır varsa ve bu satırda sürücü harfi küçük harf olarak yazılmışsa bu sorun çıkabiliyor. Bunu düzeltmek için Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelen ileti kutusunda System.ini bölmesine girin. [386Enh] kısmının sağındaki artı işaretine tıklayıp altında PagingFile= satırını arayın. Bu satırı seçip Edit (Düzenle) düğmesine tıklayın; sürücü harfini büyük harf yapın. Windows’u baştan başlatın.

  ÇÖZÜM 2: Aktif Olmayan Ağda Ağ Kartı

  Bilgisayarınızı Suspend modundan çıkarıp açmak istediğinizde takılıyorsa veya 30 sn’den fazla beklemek zorunda kalıyorsanız, bunun nedeni ağ kartınız olabilir. Ağ kartı bulunan ama o an aktif bir ağa bağlı olmayan sistemlerde PC Suspend moduna girdiğinde, ağ protokolleri devre dışı kalır. PC’yi bir tuşa basıp tekrar çalıştırmak istediğinizde Windows bu protokolleri yeniden yüklemeye ve bunları ağ kartı ile bağdaştırmaya uğraşır. Aktif bir ağ bağlantısı bulamazsa, time-out adını verdiğimiz durum oluşur ve gecikme bundan kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için ya aktif bir ağa bağlı olmanız ya da ağ kartınızı iptal etmeniz gerekir. Ağ kartınızı sadece belirli durumlarda kullanıyorsanız, Aygıt Yöneticisinde ağ kartınızın özelliklerine girip Disable in this hardware profile seçeneğini işaretlemeniz ve Windows’u baştan başlatmanız gerekir. Ağ kartını tekrar devreye sokmak için işlemi geri alabilirsiniz.

  ÇÖZÜM 1: Çakışan Aygıt Sürücüsü

  Windows 98’i Standby (veya Suspend) moduna geçirirken aşağıdakine benzer bir hata mesajı alabilirsiniz:

  Your computer cannot go on standby because a device driver

  or program won't allow it. Close all programs and try again.

  Tüm programlarınızı kapasanız da aynı hata mesajı çıkabilir. Bunun nedeni, bir programın, sürücünün veya donanım aygıtının, Windows’u Standby moduna geçmekten alıkoymasıdır. Bazı donanım ve yazılımların Windows 98 Güç Yönetimi ile bu şekilde çakıştığı bilinmektedir. Hangi programın, sürücünün veya donanım aygıtının uyumsuzluk yarattığını bulmak için
  [URL="http://support.microsoft.com/downloa...s/Pmtshoot.exe"]RSE

  Masaüstündeki veya Denetim Masası’ndaki simgeler sürekli Refresh ediyorsa (yenileniyorsa), simgelerinizin önbellek (cache) boyutunu artırmanız gerekir:

  1. Başlat*Çalıştır (Start*Run) satırına REGEDIT yazıp Enter tuşuna basarak kayıt Düzenleyici’yi (Registry Editor) çalıştırın.

  2. HKEY_LOCAL_MACHINESoftware

  MicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer bölmesine gidin.

  3. Sağ bölmede boş bir yere sağ tıklayıp Yeni*Dizi Değeri (New*String Value) komutunu çalıştırın.

  4. Oluşan yeni diziye Max Cached Icons ismini verin.

  5. Bu dizinin (satırın) üzerine çift tıklayıp, 2048 değerini girin (gerekiyorsa daha yüksek de tutulabilir)

  6. Registry Editor’ü kapatıp Windows’u baştan başlatın.

  Not: Bu püf noktasının işe yaraması için Windows’u 3 kereye kadar baştan başlatmak gerekebilir.

  INTERNET EXPLORER HATASI

  Internet Explorer ara sıra An internal error occurred in the Windows Internet extensions hatası veriyorsa, bunun nedeni NetMedic programı olabilir. Sorunu gidermek için WindowsStart MenuProgramsStartUp klasöründeki syshook.exe dosyasını kaldırmanız gerekebilir. Veya Windows 98 için [
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Windows 98 Problemleri

  Reklam  windows 98 türkiyede ne kadar tarih olsada öteki ülkelerde kullanımı yaygındır ve halen günümüzde kullanılmaktadır oldukça basit görünen ama sağlamlık açısından oldukça iyi durumdadır her ne kadar windows desteğini çekse de alışkanlıkları kaybetmeyen insanlar windows 98 den vazgeçememektedirler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi