Asr ile format atmak...

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Asr ile format atmak... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  PeeRLeeSS
  Yeni Üye
  Reklam

  Asr ile format atmak...

  Reklam  Asr ile format atmak...

  Forum Alev
  Windows XP, NT4/2000 Repair Disk aracını ASR: Automated System Recovery Wizard ile değiştirdi.

  Uzun zamandır kullandığınız bir bilgisayarı henhangi bir sebeple formatlayıp tekrar kurulum yapmak işkence haline dönüşebilir. Bir çok kullanıcı oluşturmuş olabilirsiniz. Tek kullanan siz olsanız bile, başlat menüsünden, outlook ayarlarına kadar bir çok ayarı ve bilgiyi baştan oluşturmanız gerekecektir. Bunların herbisinin ayrı ayrı yedeğini alıp, XP'yi sıfırdan kurup, sonra bu yedeklerden geri yüklemek mümkün olsada zahmetli bir iştir. Kaldı ki windows ile ilgili bir çok ayarı normal yollardan yedekleyemezsiniz.  ASR ile windows'u, kullanıcı dosyalarını, registry'i de içeren komple sistem yedeği alabilirsiniz. Ve bu yöntemle tamamen çökmüş, hatta formatlanmış bir diski XP'de dahil olmak üzere geri getirmek çok kolaydır.

  ASR sistemin açılması için gerekli dosyalar dışında kalan kullanıcının sonradan eklediği veriyi yedeklemez.

  ASR ile beraber, özel programlarınızın ve verilerinizin ayrı bir yedeğini muhakkak almalısınız, çünkü ASR geri yükleme esnasında önce diski formatlayacaktır.

  ASR ile geri yükleme XP kurulum CD'sini gerektirir. Eğer elinizde sadece bilgisayar ile verilen Recovery cd'si varsa ASR işinizi görmez.

  Home versiyonu normalde backup, dolayısıyla ASR'yi içermez. VALUEADD dizininden Backup programı Home versiyonuna yüklenmiş olsa dahi ASR Home'da çalışmayacaktır.

  ASR ile yedeklemek


  Backup programını çalıştırın.  Backup or Restore Wizard başlarsa, Advanced Mode linkine tıklayarak Backup programını çalıştırın.

  Welcome tabında Automated System Recovery Wizard düğmesine basın.  Sihirbaz başlayacaktır.  Bu sihirbaz bir yedek dosyası, bir de ayarları içeren bir disket oluşturacaktır.

  Önce yedek dosyasının yerini ve adını soruyor. Bu dosya sizin tüm kullanıcı datanızı içereceğinden 1-2 Giga Byte gibi bir boyuta erişecektir. Bu nedenle bu dosyayı bilgisayara takılı ikinci bir disk üzerine oluşturmak gerekiyor. C: sürücüsü zaten yedeğini aldığımız ve geri yükleme esnasında formatlanacak sürücü olduğu için bu dosyayı C: üzerinde oluşturmak mantıksız.

  Ancak önce C: üzerinde oluşturup sonra başka bir diske taşınabilir belki.

  Ben ikinci diskim olan E: sürücüsünü yazıyorum.

  Yedeklenecek dosyaların listesi oluşturuluyor.


  Ve yedekleme başlıyor.

  Yedek dosyası içine tüm dosyalar yedeklenince, şimdi sıra ayarların kaydedileceği disketi oluşturmaya geldi.

  Boş bir dsiketi takın ve OK.
  Evet diskt de oluşturuldu.

  Şimdi elimizde E: sürücüsündeki yedek ve ayar disketi var. Bu ikisini kullanarak gerektiğinden restore-geri yükleme yapabileceğiz.


  ASR Geri yükleme(Restore)


  ASR windows ile ilgili kullanıcı bilgilerini yedekler ve geri yükler. Sizin sonradan yüklediğiniz programlar ve veriler ayrıca yedeklenmeli ve geri yüklenmelidir. ASR geri yükleme diski formatlayacağı için, devam etmeden önce kişisel program ve verilerinizin yedeğini ayrıca aldığınızda emin olun.

  XP diğer tüm medotlarla geri getirilemeyecek şekilde çökerse, ASR yedeğinden geri yükleme yapmanın zamanı gelmiş demektir.

  Windows XP Professional Kurulum CD-ROM ile boot edin

  Eğer açılışta bu mesajı alırsanız herhangi bir tuşa basarak CD-ROM'dan boot edin

  Hazır olun!

  allta Press F2 to run Automated System Recovery (ASR) ... mesajını görür görmez F2 tuşuna basarak ASR geri yükleme moduna geçin.
  Şimdi o ayar disketini takmamız gerekiyor.  ESC ile işlemi iptal etmek için bir kaç saniyeniz var:  Evet, size hiç sormadan harddiskinizi formatlamaya başladı!

  XP CD-ROM'undan dosyalar diske kopyalandıktan sonra restart edecek ve XP'yi yüklemeye başlayacaktır.  Ancak bunun sonunda normak windows kurulumu yerine ASR Wizard yine karşımızda.

  NEXT


  Şimdi yedek dosyamızın yerini soruyor.
  Yedek dosyasından tüm sistem ayarlarını ve kullanıcı dosyalarını geri yüklüyor.  Ve bilgisayarınız eski haline döndü.

  Tekrar ediyorum, ASR windows ile ilgili kullanıcı bilgilerini yedekler ve geri yükler. Sizin yüklediğiniz programlar ve veriler ayrıca yedeklenmeli ve geri yüklenmelidir.

  REP REP sevdim bunu yıldızlarım artıyo Yıldız Arttıkça Benimde Buraya Bilgilerimi Veresim Artıyo... 2. 2
  ROBİN
  Usta Üye
  Reklam  arkadaşım gerçekten güzel bir çalışma 3. 3
  oquzbea99
  Yeni Üye
  Güzelde Bu XP Bunun Wistasıda 0lsa.....+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi