Venedik'te gezilecek gorulecek yerler

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Venedik'te gezilecek gorulecek yerler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  Venedik'te gezilecek gorulecek yerler

  Reklam  Venedik'te gezilecek gorulecek yerler

  Forum Alev
  Venedik'te gezilecek gorulecek yerler


  Venedik,dünyada eşi ve benzeri bulunmayan nadir şehirlerden birisidir. Buraya uğrayan bir turist en azından aşağıdaki yerleri gezmelidir:

  San Marco (St. Mark) Meydanı:
  Bütün dünyaca özellikle gövercinleri ile bilinmektedir. Ünlü cafelere ve lüks mağazalara ev sahipliği yapan üzeri kapalı galerilerle çevrili büyük bir mermer salon şeklindedir. Meydan, Büyük Kanal'a harikulade güzellikteki Piazzetta'dan açılmaktadır.

  Üzerinde San Marco'nun Aslanı ve San Teodoro'nun heykelleri bulunan granit sütunlar, Constantinople (İstanbul)'dan getirilmiştir.

  San Marco (St. Mark) Bazilikası:
  Cumhuriyetin devlet kilisesi olan Bazilika, oniki havariden birisi olan San Marco'nun kemiklerini muhafaza etmek amacı ile 1063 ve 1073 yılları arasında, Avrupa ve Bizans karışımı bir tarzda inşa edilmiştir.
  Rönasans doneminde ve 17. yüzyılda bazı değişiklikler yapılmış olan Bazilikanın süslemeleri olağanüstü dercede bol ve harikuladedir.
  Yunan haçı tarzında inşa edilen San Marco Bazilikası'nın, soğan şeklindeki kubbesi, haçın kolları üzerine inşa edilen farklı yükseklikteki küçük kubbeler tarafından desteklenmektedir. Zengin süslemeleri bazilikaya 'altın kilise' ünvanını kazandırmıştır.

  Yurt dışına yapılan bir seferden dönüldüğü zaman, elde edilen hazineler San Marco'da sanat eserine dönüştürülmüş, bu nedenle duvarlar, mermer ve değerli heykeller ile kalın bir tabaka ile kaplanmıştır.Ön cephe, rengarenk mermer ve heykellerle donatılmış beş adet büyük giriş kapısı ile delinmiştir.

  Orta giriş kapısının üzerine, Constantinople (İstanbul)'dan getirilen meşhur dört adet bronz at heykeli yerleştirilmiştir. 1797 yılında Napolyon tarafından Paris'e götürülen dört bronz at heykeli, Fransız İmparatorluğunun sona ermesiyle yeniden Venedik'e geri getirilir. Bazilikanın içerisinin göz kamaştıran süslemeleri, ender bulunan mermerler, porfir ve Bizans ve Rönesans etkisinde altın kaplı fon özerine yapılmış mozaiklerden oluşmaktadır. 12. Yüzyıl taş döşemeleri oldukça süslüdür.

  Doge (Düka) Sarayı:
  Venedik'in bir güç ve şöhret sembolü olan saray, aynı zamanda hem Düka'nın ikamet yeri, hem de hükümetin bulunduğu yerdi. Beyaz ve pembe mermerin oluşturduğu sevimli geometrik şekillerin düzeni ön cepheye büyüleyici bir ifade kazardırmaktadır.

  Avlu, heykellerle zenginleştirilerek süslenmiş Rönesans stilinin mukemmel bir örneğidir. Ön cephe, değişken ritmik cumbaları ile Venedik tarzı kemerler, sıva ve duvar süslemeleri ile dikkat çekicidir.

  Heyet Odası, elçilerin kabul edilme odası olarak kullanılmaktaydı.
  Tavan, Veronese ve öğrencileri tarafından yapılan onbir adet resim ile süslenmiştir.


  Düka tahtının üzerinde, Veronese tarafından yapılmış olan ve Türklere karşı Lepanto'da elde edilen zafer anısına İsa'ya teşekkürlerini sunan hıristiyan deniz komutanı Sebastian Venier'in resmi bulunmaktadır. Duvarlardaki Venedik Dükalarının portreleri Tintoretto tarafından yapılmıştır.

  Senatörler Meclisi salonunun tavanı, Tintoretto tarafından yapılan olağanüstü güzellikteki Venedik'in Kutsalaştırılması ve İsa'nın haçdan indiriliş sahnesi ile süslenmiştir. 52x23m ölçülerinde olan toplantı salonu, sarayın en güzel odasıdır. Duvarlar, Venedik tarihini anlatan resimlerle döşenmiştir; Büyük Meclis salonunda bulunan Tintoretto'nun Paradiso (Cennet)'i, dünyanın en büyük resimlerinden bir tanesidir. Sarayı ile 17. Yüzyıl hapishanesine bağlayan Ponte dei Sospiri (İç Çekme Köprüsü), 1600 yılında üzeri kapalı bir galeri şeklinde inşa edilmiştir.

  Aşıkların iç çekmeleri olmayan bu iç çekmeler, mahkumların, köprünün ince kafesli penceresinden belki de hayatları boyunca son kez ve bir an için görebildikleri bir ışığın iç çekmeleridir.

  Campanile (Çan Kulesi):
  99m. yüksekliğindeki çan kulesinin sadeliği, bazilikanın şaşalı süslemerine büyük bir contrast yaratmaktadır. Tepesine çıkıldığında Venedik'in harikulade manzarası ile karşılaşılır.

  10. Yüzyılda inşa edilen campanile, 1902 yılında yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir.

  Saat Kulesi 15. Yüzyıla tarihlenmektedir. Kadran ayıları burç sembollerini tasvir etmektedir. Saat kulesinin yukarısında bulunan ve iki adet büyük bronz insan olan meşhur 'Mori'ler, 500 yıldır saati çalmaktadırlar.

  Canale Grande (Büyük Kanal):
  15. yüzyılda Fransız yazar Philippe de Commine tarafından 'dünyanın en güzel caddesi' olarak adlandırılan Büyük Kanal, Venedik'in en güzel malikanelerine sahiptir.

  Yaklaşık 2 km. uzunluğunda olan kanalda, 'Patrici''lerin yaşamış olduğu 200 adet 12. - 18. yüzyıl mermer saraylar yan yana sıralanmıştır.

  Sarayların en meşhurları;
  - Palazzo Corner geç Rönesans dönemi, Cà Grande'de bulunmaktadır
  - Palazzo Corner -Spinelli, Rönesans dönemi
  - Palazzo Grimani, geç Rönesans dönemi
  - Cà d'Oro, "altın malikane". Venedik'in en güzelidir, geç Gotik dönemi (1440).
  - Palazzo Vendramin-Calergi, (Rönesans dönemi), 1883 yılında Wagner burada ölmüştür.
  - Palazzo Dario, Gotik dönemi
  - Palazzo Rezzonico, heybetli ve çok iyi dengelenmiş geç Rönesans dönemi. Bir 18. yüzyıl müzesine ev sahipliği yapmaktadır.
  - Palazzo Foscari, 15. yüzyıl Gotik dönemi, tuğla. Doge Foscari'nin ikamet ettiği yerdi. .
  - Palazzo Pesaro, bir barok şahaseri (1710). Bugün, güzel sanatlar galerisi ve doğu sanatı mizesi olarak kullanılmaktadır.
  - Ponte di Rialto, zarif Rialto Köprüsü, 1588 - 1592 yılları arasında, bir veya daha fazla kürekleri olan harp gemilerinin altından geçebileceği yükseklikte inşa edilmiştir. Büyük Kanalın eşsiz manzarasına sahip, yan yana sıralı sayısız mağazaların bulunduğu ticaret semtinin merkezinde bulunmaktadır.

  Güzel Sanatlar Akademisi
  Akademisine bugün, St. Mary of Charity kilisesi ve okulu ev sahipliği yapmaktadır. Venedik resminin sergilendiği yer olan güzel sanatlar akademisinde, Giovanni Bellini, Carpaccio, Mantegna, Giorgione, Titian, Veronese, Tiepolo, Canaletto, Longhi ve Guardi gibi meşhur sanatçıların şahaserleri sergilenmektedir.
 2. 2
  sen_AY
  Usta Üye

  --->: Venedik

  Reklam  VENEDİK'İN YAKIN ÇEVRESİ


  Lido


  Lido, Adriyatik kıyısında bulunan büyüleyici tatil yerlerinden birisidirİtalya'da kumar oynanılmasına izin verilen bir kaç yerden birisi olan Casino, modern çizgilerde hizmete vermektedirBir başka guzel modern yapı, Ağustos ve Eylül aylarında Uluslararası Film Festivaline ev sahiliği yapan saraydır  Murano


  Ana caddesinde bir kanal ve kanalın iki yakasında yan yana sıralanmış Rönesans evlerinin bulunduğu Lagona'daki küçük şirin bir köy adası olan Murano, 1300 yılından beri önemli bir cam-üretim merkezi konumundadır


  Cam İşçiliği Müzesi, geçmiş ve modern zamanların süslemeli, işlenmiş cam eşyalardan oluşan eşsiz kolleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır  San Michele


  Stravinsky gibi bir çok sanatçının mezarının bulunduğu Venedik'in mezarlık yeridirAyrıca, Rönesans dönemine ait hoş bir kilse bulunmaktadır  Torcello


  Bu ada köyü, bir zamanlar piskoposun ikamet ettiği önemli bir kasabaydı; 9Yüzyılda gerilemeye başlamıştırGörülecek en önemli yerler: piazza, 11yüzyılda Romanesk tarzında ve sekizgen planda inşa edilen Santa Fosca Kilisesi, 11yüzyıl güzel mozaik döşemelerin ve Korint tarzı yunan mermer sutunların üzerine yerleştirilen harikulade kemerlerin bulunduğu 9-11yüzyıl Katedrali'dir
  Danteli ve farklı renklere boyanmış evleri ile meşhur rengarenk balıkçı köy adasıDantel ören kadınlar, sokaklara bakan evlerinin önünde oturarak bugün bile çalışmaktadırlar  Burano

 3. 3
  sen_AY
  Usta Üye
  Venedik'te Konaklama Yerleri
  Delüks müesseselerde mükemmel bir seviyeye ulaşan Otel organizasyonu, zengin olmasının yanı sıra oldukça detaylıdır. Fakat, diğer kategorideki oteller genellikle rahat olmasına rağmen bazı servis eksiklikleri bulunması doğaldır.
  Otellerin bir çoğu, restoranlar (klasik, ızgara, self-service, Amerkan bar), yüzme havuzları, solariumlar, saunalar, kuaförler, özel mağazalar ve gece klupleri gibi çok geniş seçenekler sunmaktadırlar.

  Herlüks otelde çok güzel odalar ve rahat yataklar, hürmetkar hizmetler ve güzel yiyecekler bulunmaktadır. Merakınızı yenmek için, Patrici villaları, sarayları veya malikhanelerinde aynı atmosferi yaşayabileceğiniz tipik İtalyan özellikleri taşıyan grand hotellerinden birisine küçük bir gezi yapmanızı tavsiye ederiz.

  Vendik'i çok daha ekonomik fiyatlarla gezmek isteyenler için, bir veya iki yıldızlı otellerin dışında her yaş insanların konaklama yapabildikleri Gençlik Hostelleri tavsiye edilebilir.
 4. 4
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Venedik'te gezilecek görülecek yerler
  Bilgiler için teşekkürler :)

  Venedik'ten Resimler
 5. 5
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Venedik ..


+ Yorum Gönder
venedikte hotel tavsiyesi forum
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi