Dünya Kentleri: Abuja

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Dünya Kentleri: Abuja ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dünya Kentleri: Abuja

  Reklam  Dünya Kentleri: Abuja

  Forum Alev  Abuja, Nijerya'nın başkentidir. Ülkenin orta kesimlerinde, Federal Capital Territory (FCT) adı verilen bölgede yer alır. Abuja özel olarak planlanmış bir şehirdir ve büyük ölçüde 1980'li yıllarda imar edilmiştir. Bunun ardından 12 Aralık 1991 tarihinde daha önce Logos olan ülke başkenti Abuja'ya taşınmıştır. Kent merkezi nüfusunun 405.000 dolaylarında olduğu sanılmaktadır.
  Şehrin ziyaretçilerinin dikkatini çeken başlıca yerler, Nijerya Ulusal Camii, Nijerya Ulusal Hristiyan Merkezi ve bölge coğrafyasının önemli özelliklerinden biri olan Aso Kayası'dır. Şehirdeki pek çok kamu kuruluşu bu kayanın olduğu bölgenin güneyine kurulmuştur. Başkente hava ulaşımı Nnamdi Azikiwe Uluslararası Havaalanı ile sağlanır. Şehrin, devlet memuru ve düşük gelirli sakinlerinin yaşaması için kurulmuş kenar mahallelerinde insanlar içme suyu, elektrik ve temizlik hizmetleri olmadan yaşamaktadırlar.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dünya Kentleri: Abuja

  Reklam  Abuja Nijerya'nın en çok gelişen şehri ve başkentidir. Halk elektriğin ve suyun olmadığı yerde toplu olarak turistik öneme sahip olan aso kayasının etrafında yaşamaktadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi