Dünya Kentleri: Kuala Lumpur

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Dünya Kentleri: Kuala Lumpur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dünya Kentleri: Kuala Lumpur

  Reklam  Dünya Kentleri: Kuala Lumpur

  Forum Alev
  Dünya Kentleri: Kuala Lumpur
  Kuala Lumpur Turizim Bilgileri

  Kuala Lumpur ya da kısaca KL. Malezya'nın başkenti ve en kalabalık şehridir. 1857'de GombakKlang nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştur.
  Malayların dışında yoğun Çinli ve Hintli nüfus barındıran Kuala Lumpur'da Malay, İslam, Hint ve Çin kültürleri bir arada bulunur


  Kuala Lumpur.jpg
  Kuala Lumpur şehir merkezinin Kuala Lumpur Kuleleri'den görünümü


  Malezya'nın Kuzeyinde Tayland, Güneyinde Endonezya ve Singapur ile çevrilidir. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur Gombak ve Klang nehirlerinin kesişme noktasında bulunmaktadır.
  Kuala Lumpur, Güney Asya'nın bütün özelliklerini bir arada yaşayabileceğiniz bir şehir. Modern ve doğallığın bir arada yaşandığı, metropol şehirlerde ki gibi göklere uzanan gökdelenler, lüks havaalanı, şık restoranları, geceleri ışıl ışıl olan mağazaları, caddeleri, sokakları ve bütün bu gelişmişliğin ortasından özünden doğal güzelliklerinden yağmur ormanlarından hiçbir şey kaybetmemiş olan bir şehir...
  Ulu Camii : Şehirde bulunan teknolojik yapılar yaşayan halkı çok fazla özünden kopartmıştır. Malezyalılar, yüksek binalarda çalışırken, işlerinden evlerine giderken bahçelerin ve yeşillerin içinde ki sokaklardan evlerin ulaşırlar. Yaşanan bu ikilimler şehre bambaşka özelliler katmaktadırlar. Bir tarafta modern yapılar bir tarafta ise özünden ve yaşam kültürlerinden bir şey kaybetmemiş olan Malezyalılar...


  Kuala Lumpur kelime anlamı olarak "çamurlu kavşak" anlamına gelmektedir. Ancak bu isme bakıp da bu şehrin çamurlu ya da derbeder bir şehir olduğunu düşünmeyin! Aksine şehir tam anlamıyla teknolojinin bütün nimetlerini kullanan ancak doğal güzelliklerinden de bir şey kaybetmemiş bir şehirdir.


  Malezya'da, insanlara hayvanlara, doğaya verilen saygı ve önem gerçekten imrendirici boyuttadır. Bu şehirde insanları yüksek binaların arasında yaşamaya mahkum olmadan, doğal güzellikler bozulmadan yaşamlarını sürdürmektedirler. Bir çok yerde bulunan kelebek parkları, hayvanat bahçeleri, orkide ve ambar çiçeği bahçeleri hayvanlara ve doğaya olan saygının birer göstergesidir.
  Gezi
  Merdeka Meydanı: Her şehrin her bölgenin oldukça meşhur bir meydanı vardır. Şehirlerde yaşamlar bu meydanlar da yaşanır. Bu meydanlar buluşma noktası ilan edilir, yol tarifleri "meydandan sola dön, ya da meydanın yakınında" gibi tabirlerle yapılır. Ve Kuala Lumpur'da da böyle bir meydan bulunuyor. Ve bu meydanın bir diğer özelliği ise 31 Ağustos 1957 yılında ingiliz bayrağı göklerden indirilip yerine Malezya bayrağının asıldığı yer olarak tarihi bir anlamı vardır.
  Petronoz ikiz Kuleleri: Bu ikiz kuleler Kuala Lumpur'un modern şehir yakıştırmasına neden olan en büyük nedendir. Bu ikiz kuleler, 425 metre yüksekliğinde 88 katlıdır. Ve iki kuleyi birleştirmek için üst katlarında bir köprü bulunmaktadır. ikiz kuleler dünyanın en yüksek binalarında biri olarak bilinmektedir. Bu binalar özellikle gece ışıklandırıldığında görünen manzara insanın gözlerini kamaştıracak şekildendir.
  Kauala Lumpur'da Milli Bilim Merkezi, Ulusal Camii, Golden Horses Sarayı gibi oldukça modern yapıların hepsini bu şehirde görebilirsiniz.
  Yemek
  Kuala Lumpur'da yemek yemek konusunda Malezya yemeklerinden ve Malezya mutfağından bahsetmek gerekir. Malezya mutfağı, Tayland ve Endonezya yemeklerine benzemektedir. Hatta Çin yemeğinin bile andırdığını söylenebilir, bir çok Asya ülkesini yemek tarzları bir birine benzemektedir. Genel anlamda yemekler çeşitli soslar ve baharat karışımlarından yapıldığı için ilk bakışta biraz ağır gelecektir. Özellikle Kuala Lumpur'da ki yemeklerin içine katılan köri sosu sayesinde yemekler oldukça farklı lezzetlere bürünmektedir. Yemeklere katılan bol baharat ve soslarla ağı bir yemek tarzı Kuala Lumpur'da, özellikle Malayların oldukça severek tükettikleri 'Rendang Tok' isimli yemek hindistan cevizi sosunda pişirilen bir balık çeşididir. Bu yemeğin diğer soslu yemeklere nazaran daha hafif bir yemek olduğu söylenebilir.


  Güney Asya yemeklerinde lezzetlerinin farklılığı gibi sunumlarıyla da göz doldurmaktadır. Malezya'nın baş yemeği olan pirinci hem yemeklerin içinde hem de yemeklerin yanına garnitür olarak görebilirsiniz. Malezya'da yemeklerin görünümlerine oldukça önem verilmektedir. ilk bakışta görünümü ardından kokusu ardın da lezzeti sizi başta çıkaracaktır.
  Alışveriş
  Malezya'da alışveriş yapmak için bir çok seçeneğiniz mevcut gerek modern mağazalar gerekse, pazarlar gerek yöresel çizgilerden oluşan ürünlerle Kuala Lumpur'da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir.


  Bu şehirde yöresel ürünlerden bahsetmek gerekirse bir çok turistin oldukça ilgisini çeken "batik" ürünlerden bahsetmek gerekir. Düz kumaşlara özellikle de keten kumaşlara değişik tekniklerle oldukça egzotik desenler ve renkler kullanılarak ortaya oldukça şık ve özel ürünler çıkmaktadır.


  Eğer sizde Malezya'da el yapımı ürünlerin nasıl yapıldığını merak ediyor ve bu ürünlerin yapılışlarını kendi gözlerinizle görmek isterseniz, batik ürünlerin haricinde kalay ve maden fabrikalarını gezebilirsiniz. Kalay ve maden yatakları bulunmadan önce ufak bir köy olan Kuala Lumpur bu yer altı zenginlikleri sayesinde bu kadar modern bir şehir olmuştur. Bir ülke ekonomisine bu kadar yararlı olan bir ürünün nasıl işlendiğini görmek heyecan verici olmaz mı? Kuala Lumpur'da da bazı fabrikalara düzenlenen turlar sayesinde bir çok insan burada bu ürünlerin nasıl yapıldığını seyrederek kendi gözlerini önünde yapılan bir ürünü satın lama lüksüne de sahip oluyor.


  Tabii Çin Pazarlarını da unutmamak gerekir, bu ülkenin belli bir çoğunluğunu oluşturan Çinliler, belli merkezlere kurduklara Çin pazarıyla incikten boncuğa kadar bir çok ürünü size sunmaktadırlar.


  Alışveriş konusunda son bir hatırlatma yapacak olursak, Kuala Lumpor'da ve tüm Malezya ülkelerinde satın alacağınız ürünlerin fiyatları sizi şaşırtmasın! Bu ülke oldukça ucuz bir ülke olarak ün yapmıştır.


  Nüfusun belli bir çoğunluğunun Çinlilerin oluşturması bu ülkede satın alınacak ürünler hakkında size ufak bir bilgi, vermiştir sanırım! Bu şehirde ve daha genel anlamda bakarsak, Malezya'da yöre halkının yapmış olduğu ürünlerin dışında Çin ürünlerinden de satın alabilirsiniz.
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Dünya Kentleri: Kuala Lumpur

  Reklam  "Kuala Lumpur"

  Malezya'nın başkenti, en büyük kenti ve Kuala Lumpur Federal Toprakları'nın merkezidir. Malakka Boğazı'nın bataklık kıyılarından yaklaşık 40 km içerde, Kelang ve Gombak ırmaklarının birleştiği noktada önemli bir ulaşım ve taşımacılık merkezidir. Ülkenin kauçuk ve kalay üretim bölgesinin ortasında yer alır. Kentin çekirdeğini 1857'de Çinli kalay ma*dencileri kurdu. Kuala Lumpur, Federal Ma*laya Eyaletleri'nin başkenti olduğu 1895'e kadar sessiz ve küçük bir kasabaydı. 1957'de bağımsızlığını yeni kazanmış olan Malaya'nın, 1963'te de Malezya'nın başkenti oldu.II. Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar nüfusu iki kat artan Kuala Lumpur, eski ile yeninin bir bileşimidir. İşlek bir ticaret mer*kezi olan eski kentteki Çin dükkânlarının arkasında yeni yapılar yükselir. Kampongadı verilen, kazıklar üzerindeki evlerden oluşmuş mahalleleri dikkat çeker. Modern bankalar, oteller, bürolar, apartmanlar ve spor tesisleri, İslam etkisini yansıtan eski yapılarla, belirgin bir karşıtlık sergiler. 1962'de kurulan Malaya Üniversitesi ile ülkenin önemli kauçuk ve tıbbi araştırma merkezleri de Kuala Lumpur' dadır. Kentteki uluslararası havalimanında Güneydoğu Asya'nın en uzun pistlerinden biri bulunmaktadır. Kuala Lumpur Malakka Boğazı kıyısındaki Port Kelang limanına kara ve demiryoluyla bağlıdır. Kuala Lumpur halkının yarıdan fazlası Çin*li'dir. Yaklaşık dörtte birini Malaylar'ın oluş*turduğu kentte Hintliler de yaşar. Nüfusu 1.103.200'dür (1985).


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi