Jan Amos Comenius Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Yazarlar ve Şairler Bölümünden Jan Amos Comenius Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Jan Amos Comenius Kimdir?

  Reklam  Jan Amos Comenius Kimdir?

  Forum Alev
  Jan Amos Comenius (Çekçe: Jan Amos Komenský; Almanca: Johann Amos Comenius; Latince: Iohannes Comenius) (28 Mart, 1592 – 15 Kasım, 1670) Çek öğretmen, bilim adamı, eğitimci ve yazardır. Brethren Birliği/Moravya piskoposu, dini mülteci, ve evrensel eğitimin ilk savunucularındır, Didactica magna kitabında bunun kavramı açıklanmıştır. Cominius ulusların öğretmeni olarak bilinmektedir.

  28 Mart 1592 Moravya'da (şu anda Çek Cumhuriyeti) doğmuştur. Almanya'da Heidelberg Üniversitesi'nde eğitim görmüş ve papaz (pastör) ve okul müdürü olmuştur. 30 yıllık Savaş Polonya'ya göç etmesini zorunlu kılmıştır. Polonya'da iken Polonya'nın eğitim sisteminin reformu için kitaplar yazmıştır. Bu kitaplar sayesinde ünlü olup, okul sistemlerinin reformunu yapmak üzere İngiltere, İsveç ve Macaristan'ı ziyaret etmiştir.

  En çok öğretim teknikleri konusunda katkılarından dolayı tanınmıştır. Comenius tüm çocukların, sosyo-ekonomik durum ve cinsiyet gözetmeksizin, okula gitmelerini ve yaşadıkları medeniyeti anlamaları ve kabul etmeleri için aynı eğitim görmelerinin gerektiğine inanmıştır.

  Comenius'un kitapları
  "Resimlerde Görünen Dünya" (Visible World in Pictures)'nın çocuklar için ilk resimli kitap olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca, uluslar arası eğitim kavramını öne süren ilk eğitimcidir. eEvrensel eğitim alanındaki çabaları ona "Milletlerin Öğretmeni" (Teacher of Nations) unvanını kazandırmıştır.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Jan Amos Comenius Kimdir?

  Reklam  Eğitim alanında yeniliklerin baş göstermesi ve gelişmesi adına bir çok çalışması olmuş ve bu alanda büyük çaba sarf etmiştir. Okulda eğitimi görülmesi için kitaplar yazmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi