Tarhana Çorbasının Hikayesi

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Yöresel Yemekler Bölümünden Tarhana Çorbasının Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Tarhana Çorbasının Hikayesi

  Reklam  Tarhana Çorbasının Hikayesi

  Forum Alev
  Tarhana Çorbasının Hikayesi


  Devrin sultanı, Ramazan ayında, bir gün tebdil-i kıyafetle şehri dolaşmaya çıkar. Yanında baş veziri vardır. Sultan; Paşa, akşam ezanı kimin kapısının önünde okunursa o evde iftar edelim, der. İftar vakti yaklaşmıştır. Ara sokaklara girerler. Her evin kapısının önünde bir kişi beklemektedir. Bir misafir bulup evlerine iftar için çağıracaklar. Başkalarına iftar ettirmenin zevkine tadacaklar ve sevabını alacaklar.

  Sultan ve veziri kendilerini tanıtmadan, herkese selam vererek giderler. İftar topu atılıp akşam ezanı okunmaya başladığında, fakir ama gönlü zengin bir Müslümanın evinin önündedirler. Zaten ev sahibi de iftara birilerini çağırabilmek için orada beklemektedir. Sofra hazırlanmış. Sıcacık taze ekmek, tuz ve mis gibi tüten bir çorba vardır. Tuzla iftarlarını açarlar, ekmek ve çorba ile karınlarını doyururlar. Çorba, sultanın çok hoşuna gitmiştir. Ev sahibine; “Bu çorba çok hoşuma gitti. Ne çorbasıdır bu?” diye sorar. Çok zeki ve ferasetli olan ev sahibi; “Darhane çorbasıdır, sultanım” diye cevap verir.

  Darhane, Anadolu insanının dilinde “tarhana” olarak yerini alır. Bazı yerlerde ise daha da kısaltılarak “tarana” olarak kullanılır.
  Köyde Tarhana Yapan Kadınlar

  Tarhana kışlık yiyeceklerin başında gelir. Yörelere göre hazırlanması ufak-tefek farklılık gösterir.

  Tarhana yapımı uzun bir zamanı içine alır. Tufranlarda (yayık) yağı ayrılıp alınan ayranlar büyük küplere konulur. Ayranın suyu üste çıktıkça süzülür. Geriye tortusu kalır. Ayranın bu tortusuna “dorak” denilir. Dorak bütün bir yaz boyunca biriktirilir. Bozulmaması için de tuzlanır. Biriktirilen bu dorak, el değirmenlerinde yapılan “yarma” ile büyük kazanlarda kaynatılır. Ancak, hem dorağın tuzunu ayarlamak hem de lezzetini arttırmak için içine yağlı yoğurt katılır. Kaynatma işi belirli bir kıvama gelinceye kadar devam eder. Tarhana olduğu kanaatine varılınca ocaktan indirilir.

  Tarhana piştikten sonra yapılacak ilk iş bellidir. Yayvan tabaklara, mertabanıya veya küçük tepsilere konulan tarhananın üzerine kızartılmış mis gibi sadeyağ dökülür. Hısım-akraba, konu-komşuya dağıtılır. Ev halkının o anki yemeği de sadeyağlı tarhanadır.

  Pişen tarhana soğumaya bırakılır. Genellikle sabahın ilk saatlerinde kurutulması için serilen, zegerek çöpü veya çavdar sapından ibaret olan tarhana sergileri serilir. İyice kurutulduktan sonra toplanıp sepetlere yerleştirilir.

  Yörelere göre tarhananın yapımında olduğu gibi, tüketiminde de farklılıklar görülür. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Tarhana Çorbasının Hikayesi

  Reklam  Tarhana çorbası masallarda filmlerde ve bir çok hikayede yer alan ünlü bir çorbadır. Tarhana hastalıklara iyi gelen enfes koku ve tadı ile bilinir.+ Yorum Gönder
yöresel yemeklerin hikayeleri,  yöresel yemekler ve hikayeleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi