İlköğretimde medya okuryazarlığı dersi zorunlu olmalı mıdır?

Anketimiz: İlköğretimde medya okuryazarlığı dersi zorunlu olmalı mıdır?

Katılımcı sayısı
22. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • Evet kesinlikle zorunlu olmalı

  9 40.91%
 • Seçmeli olması daha iyi

  6 27.27%
 • Kararsızım

  2 9.09%
 • Diğer

  5 22.73%
+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Sohbet Forumları ve Yudumla Anket Bölümü Bölümünden İlköğretimde medya okuryazarlığı dersi zorunlu olmalı mıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Reklam

  --->: İlköğretimde medya okuryazarlığı dersi zorunlu olmalı mıdır?

  Reklam  Seçmeli olması daha iyi
  ForumAlev --->: İlköğretimde medya okuryazarlığı dersi zorunlu olmalı mıdır?

 2. 14
  ArsinLiAkr3p
  Üye
  bence ders şeçmeli olması lazım 3. 15
  muamma.şair
  Bayan Üye
  O bireyin bileceği bir durum. bireye bir konu çok önem arzederken diğer bir bireyin tın'ınında olmayabilir. Bu, arzeden bireyin umrunda olur veya olmaz, tın'ında olmayanında umrunda olur veya olmaz.. ikisinin birbirine kazandıracağı pek birşey yok..
  seçmeli olsun bizim olsun.
  Dediğinizin olması demek eğitim kavramını tamamen kaldırmak demek bence. Çünkü eğitimin tanımına bakacak olursak genel anlamda bireye kendi yaşantısı yoluyla istendik davranış kazandırma sürecidir. Kişi temel becerileri küçük yaşta seçebilecek ön bilgiye sahip değildir. ileride de zaten seçim yaparak istediği bölüme gidiyor ve bir nevi zaten kendisi seçmiş oluyor. Anladığım kadarıyla eğitime karşısınız. Saygı duyarım ama bence EĞİTİM ŞART..! 4. 16
  Yirmiüç
  Yeni Üye
  Dediğinizin olması demek eğitim kavramını tamamen kaldırmak demek bence. Çünkü eğitimin tanımına bakacak olursak genel anlamda bireye kendi yaşantısı yoluyla istendik davranış kazandırma sürecidir. Kişi temel becerileri küçük yaşta seçebilecek ön bilgiye sahip değildir. ileride de zaten seçim yaparak istediği bölüme gidiyor ve bir nevi zaten kendisi seçmiş oluyor. Anladığım kadarıyla eğitime karşısınız. Saygı duyarım ama bence EĞİTİM ŞART..!
  çocuğu alıp ıssız adaya bırakır gibi okula bırakalım demiyorum. elbetteki tanım, bireye kendi yaşantısı yoluyla istendik davranış kazandırma süreci olacak. ama bunu bırakın kendi çocuğumuza kendimiz, istediğimiz eğitimin almasını sağlayalım. Misal.. sizin eğitim kavramınız (anlayışınız) belki benim-bizim kavramımız değil? herkez istediği eğitimi,istediği kıyafetle alabilmeli zorlama olmamalı..
  Eğitime karşı değilim kesinlikle, bunuda hangi yazdığımdan çıkardınız merak ediyorum Betül hanım. Siz zorunlu olsun diyorsanız bu sizin görüşünüz saygı duyarım ama bencede EĞİTİM ŞART..!

 5. 17
  jay-z
  Yeni Üye
  Diğer : Hiç Olmamalı

 6. 18
  doki_fener
  Emekli
  evet kesinlikle gerekli bencee :D :D

 7. 19
  naberya?
  Bayan Üye
  Bence çok gereksiz , helede öğretmenimiz o dersin öğretmeni değilse ..
  Sbs ' de Medya dersinden çıkmıcak , boşuna işliyoruz bence . O ders yerine test çözsek , etkinlik yapsak daha iyi.
  Medyadan başka Teknoloji Tasarım derside bence gereksiz.Hiç bi yararı dokunmuyor .


 8. 20
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Kusura bakmayın nadir açıyorum o yüzden geç cevap yazıyorum.
  Bu ders işlenilmesi gerektiği gibi işlenebilse keşke.. O kadar çok getirisi var ki.. Bir restorana gittiğinizde mutfağı görseniz yemekler nasıl yapılıyor bilseniz daha rahat ve güvenerek yersiniz orada yemeği ya da adım atmazsınız bir daha oraya.. Bu derste medyanın mutfağını görme imkanı sağlıyor aslında eleştirel düşünme becerisini kazandırıyor.. Medyanın farketmediğimiz o kadar çok oyunu var ki en ufak reklamda bile. Bir nevi örtük program uyguluyorlar farkında değiliz. Bu ders medyayı anlayabilmek için bir pencere açıyor bence. Ama bu dersi öğretmenler ya yetiştiremediği dersler için kullanıyorlar ya da kitap okuma soru çözme vb. için.. Çünkü kendiside bilmiyor ne yapacağını nasıl ders işleyeceğini. Öğretmen için ilk etapta yorucu bir ders kabul ediyorum çünkü çalışması araştırması gerekiyor. Herşeyden önce kendisinin medyayı tanıması anlaması gerekiyor. Ama o kadar tembelliğe alışmış bir toplumuz ki bu öğretmene büyük bir angarya oluyor..
  Hizmet içi eğitim kursları var diye biliyorum öğretmenlerin herşeyden önce kendisini bu konuda yetiştirmesi lazım ki bu dersi verebilsin.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi